12.05.2018

# acarlarlongozu # adapazarı

Sakarya GünlükleriBazen insanın içinin içine sığmadığı durumlar vardır, uzun uzun uzaklara dalmalar, iç geçirmeler, beyin yanmaları falan filan gibilerinden..
Nefesiniz nefesinize yetmez, bir daralır bir açılır, hop oturur hop kalkar vaziyetler, insanlık hallerimiz yani.
Çıkan rüyaları hayra yormalar, eşten dosttan akıl almalar, bir yanlızlaşmalar, bir hayattan kopmalar mümkünse hiç kimseyi görmek istemeyip depresyon vari hareketler.

Ben galiba bu aralar hep böyleyim, aslında uzun zamandır böyleyim, küskün gibiyim ama kime neye ne olduğunu bilmediğim şeylere.

İçime ata ata şişip dururken bünyem, hap gibi hop gibi otururken , işimden, evimden, hayatımdan kaçmak isterken uzaklara gitme isteğiyle dolup taşıyorum her zamanki gibi yine ben..

İnanın böyle zamanlarda  tası tarağı alıp uzaklara gitmek istiyorum ben. 
Tüm arkadaşlarım uzaklarda, şehir yaşamından yerel köy yaşamına zıplamış ben hala harıl harıl neyin çalışması bu bilemedim.
Hayır hani deseler dünyayı keşfetmene az kaldı, öylede bir şey yok yani. Esasen kaçınılmaz sonum şöyle olacak galiba:) şehirden iyice sıkılarak  ne kadar az insan o kadar huzur adı altında gündelik yaşam oyunlarından uzak,yeni bir yaşam metodu belirleyeceğim kendime. 
Evlere sığamadığımız şu günlerde, hafta sonlarımızı değerlendirmek amacıyla, yakın yerlere giderek  organik köy kahvaltılarının tadına bakmak ve yakın   güzergahlarda bulunan  tabit harikası yerlerin  güzelliğini  keşfetme turlarında bu hafta bize çıkan kısmette, Sakarya Acarlar longozu vardı.

Acarlar Longozunu  anlatmadan değinmek istediğim bir kaç konu var, öncelikle  Şile, Kerpe, Kandıra,  Karasu ve Sakarya'nın bilumum  yerleri   gerçekten de çok  nefis. Kaliteyi çok da uzaklarda aramaya gerek yok, eminim hepinizin yaşadığı yerlere yakın  keşfedilmeyi  bekleyen inanılmaz güzellikte doğa harikası  yerler vardır.  Geçenlerde iş için  tesadüfen geçtiğim bir yer de beni inanılmaz büyüledi  hemde bu bahsettiğim yer sanayi merkezi ve  fabrikalarla dip dibe bir konumda ; burası Ballıkayalar tabiat parkı,  bakınız; daha detaylı incelemek isteyenler için www.biz evde yokuz.com'da bu yer  gayet akıcı bir dille anlatılıp  enfes görseller  paylaşılmış.

Yolumuz her nereye düşerse düşsün, radarlarımızı biraz daha geniş açmak,  çevremizde ne olup bittiğiyle ilgilenmek inanın kısa vadede büyük kazançlar sağlayabiliyor  bizlere.Acarlar longozuna,  Şile otobanı üzerinden gittik,  adını çok duyduğumuz merak ettiğimiz,   bu yeri görmek için  tatlı  hafta sonu uykumuzdan feragat ederek düştük yollara, elimizde sandviçlerimiz, mola yerinde içtiğimiz tavşan kanı çayla, gözlerimizi doyuran kır çiçekleriyle yol sefamız oh olsun diyerek, hafiften de klasik müziklerimize de abanarak, şu yaşadığımız hayatı biraz daha renklendireceğimizi umarak başlamış olduk  günübirlik yolculuğumuza böylece.

Her ne kadar her yolculuğumda ve iş seyahatlerimde her zaman  Google mapsi kullanıyor olsam da, sezgilerimin ve yön duygumun da iyi olduğunu düşünerek biraz yolu harmanlayarak, biraz yolu karıştırarak karışık bir şekilde kaybolarak gitmeyi  tercih ediyorum ben.

İllaki köprülere girmek, illaki otoban yolunu kullanmak illaki gişelere sinsice yönlendirilmek içimi iyice bayar benim.
Kestirme aralar, kısalan  ara yollar, trafiksiz  alanlar ise yüzümü güldürür benim.

Öncelikle otobandan Karasuya gitmek hem  kolay hem kısa, ama yeniden gitsem mutlaka  Ağva, Kerpe üzerinden bol yeşile doyarak geze dolaşa durarak giderdim. 
Yolda meyve sebze satanlar, gözleme, mısır yapanlar, çay keyfinin tadına bakanlar ne ararsanız vardır, yeşilin çarpması da cabası:)))
Kerpe'de yıllar önce bir gece kaldım, keşfetmeye şöyle ormanda doya doya yürümeye, denizine girmeye fırsatım olmadı, fakat çok güzel bir aurası olduğuna düşünüyorum. Mağaralarını keşfetmek, deniz kabuklarını  toplamak, batan güneşi izlemek çok keyiflidir eminim.

Farkında mısınız? zaman su gibi akıp gidiyor ve biz her şeyde az önce benim de yaptığım gibi yapmak, gitmek, görmek, izlemek isterdim modundayız.
Her ne isteniyorsa o anda hızlıca karar verip yola düşmek kafi bence..

Yollara düştüğümüz derdine yandığımız Longozu görünce ne kadar da iyi bir karar verip  apar topar evden çıkıp geldiğimize çok  memnun olduk inanın..

Tabi buralara kadar gelip te köyleri keşfetmeden,  közde kahve içmeden, maden deresini görmeden dönmek olmazmış en çok maden deresini çok merak ediyorum, onu bir daha ki gelişime saklayarak, gölü detaylı  anlatmak istiyorum. Hava mis gibiydi,  güneş derya deniz, hava sıcacık ve yazın enstantaneleri, ışık oyunlarıyla dans ediyordu karşımızda. 
Ben gerçekten seviyorum doğayı, seviyorum ormanı, seviyorum insancıl yaşanan her şeyi, seviyorum böyle yeni bir yer keşfettiğimde içimde kıvılcım saçan   yaşam sevinci.

Acarlar Longozu, neredeyse  her derde deva niteliğinde bir yer; 
*Orman ve sulak alan  özelliklerinin iç içe geçmesi nedeniyle flora ve fauna açısından zengin alan olmasının yanı sıra Anadolu’nun üzerinden geçen iki önemli göç yollarından birinin  üzerinde bulunmasıyla yıl boyunca 200’e yakın kuş türünü kucaklanıyor. 
*Acarlar Longozu Çevre İl Müdürlüğü tarafından ‘Yaban Hayatını Koruma ve Geliştirme Sahası’ ilan edilmiş.
 *Çevre ve Orman İl Müdürlüğünün kayıtlarına göre Acarlar Longozu’na 2 yılda 73 ülkeden binlerce turist gelmiş, doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu yer turistlerin oldukça fazla ilgisini çekmiş.
*Bilindiği gibi Türkiye’de iki longoz bulunmakta. Bazı uzmanlar Kırklareli yakınlarındaki İğneada’daki longozun daha büyük olduğunu ileri sürmekteler, ancak bazı uzmanlar da Acarlar longozunun tek parça oluşu nedeniyle dünyanın sayılı longozları arasında yer aldığı iddia etmekte, böyle bir yer Amerika'da olsa inanın el üstünde tutulurdu, ben bile bu kadar gezmeme rağmen daha yeni keşfettim böyle  bir yeri.  Hakkaten ülkemizin doğal güzellikleri saymakla bitmez, cennet bir ülke bizimkisi..

 *Su menekşesi, su lalesi, göl soğanı, su zambağı ve çeşitli renkte nilüferler de longozun “sakinleri” arasında. Gölün içinde açan  göl soğanı ise  ayrıca ilaç sanayiinde kullanılıyormuş. 


*Bu arada belirtelim, Sakarya’nın denize döküldüğü bölge mersin balıklarının yumurtlama alanı. Uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınan mersin balıklarının avlanması yasaklanmış burada.

 İstediğiniz kadraj da, istediğiniz şekillerde fotoğraflarla da evinize dönmeniz garanti.
Suyun üzerinde yüzen ördeklere yiyecek verebilir, deniz bisikletiyle tüm gölün çevresini gezebilirsiniz.
Longozun hemen girişinde mangal yerleri, kütük ahşap evler, ve nefis tadlar tadabileceğiniz. çay çorba kahve ne isterseniz bulabileceğiniz güzel de bir cafesi var.
Mesela ben orada inanılmaz güzel fotoğraflar çektim, bir de kocaman şirin bir kedi cuk diye gelip oturmaz mı? kucağıma, sev allah sev, o nasıl mırlama o nasıl bana yapışma, ikimizin yüzü güneşe dönük, sevimli mi sevimli dünya tatlısı kedicik ve ben.
 Mutluluk böyle gelir oturur işte insanın  kucağına sen yeter ki güzel bak güzel iste, her cümleyi evrene negatif olarak değil  pozitif olarak gönder.
Yıllar önce Terkos gölüne bir grupla birlikte katılmıştım, kanolarla birlikte, nilüferlerin arasından geçip gitmiştik, ne güzel bir günde o gün. 
Klasik müzik eşliğinde göle doğru nefis bir kahvaltı  ve sonrasında kanolarla geniş açı, derin bir  göl keşfi.
Hangi gruptu hatırlamıyorum  şimdi ama bu işin ehlisi oldukları kesindi. 

Biz günümüzün son saatlerini dostumla, şu ev senin bu ev benim  derken sahilde uzun bir yürüyüş yaptığımızı, birazda soğuktan donarak kendimize de  sahilde güzel bir ağaç  seçerek sevgi dolu, sohbet dolu vari döndük gerisin geriye konaklayacağımız eve.
İlk defa deniz kenarına bu kadar yakın bir ağaç görmenin ve sahile vurmuş deniz kabuklarını toplamanın keyfi vardı yüzümde.  Rotamızın  ve haritamızın yönü  bir süre daha Sakarya, Karasu ve civarlarında geçeceği kesin görünüyor, daha Maden deresini keşfedip, Poyrazlar gölü etrafında ailecek piknikler yapıp, Sultan pınarı yaylasında kamp yapma hayallerimiz  var bizim.Kısaca Sakarya'ya gelin, Adapazarını gezin , Karasu sahilinde uzun uzun yürüyüşler yapın.
Akşam etkinliklerinde, çarşısında, pazarında kaybolun.Karasu, gerçekten çok uzun bir  sahil hem bizlere yakın hem uygun, hemde güzel, inanın güzel yazlık ev bulsam önü teraslı verandalı hiç düşünmem kaçar giderim buralara..
Akşam olup güneş battığında İstanbul'daki teraslı  evimize dönüş yoluna  düştüğümüzde; soba üzerinde pişen sacda kavurma, ve sahilde içtiğimiz nefis közde kahvenin tadı kaldı hem aklımız hemde  dimağlarımızda.Görüşmek üzere, dostlar sevgiyle kalın yine,Karasu'da gezilecek yerler;*Acarlar longozu
*Maden deresi
*Poyrazlar gölü
*Yeni mahalle
*Sultan pınarı yaylasıKarasu'ya nasıl gidilir; 

İstanbul’a 200km, Ankara’ya 290km mesafededir. Öncelikle TEM otoyolunu kullanarak Adapazarı Sakarya’ya varıyorsunuz. Sonrasında Karasu tabelalarını takip ederek Karasu/Yeni mahalle’ye varıyorsunuz. Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü Yeni Mahalleye uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Kaynarca istikametine döndükten 6km sonra Acarlar Longozu’na ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi bakınız:))


Sümbülüm'ün Kadrajından
Acarlar longozu yürüyüş yolu

Göldeki nilüferler

Yürüyüş yolu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün