10.01.2018

# film # maudi

Maudi'nin Büyülü Resim Dünyası


Resim müzik sanat eserleri olmadan, farklı bir bakış açısı geliştirmeden, yaşamayı yaşayamadan, tecrübe edemeden öğrendiğimiz şeyleri kalben  hissetmeden  yaşamın aynasında gerçekleri görmemiz çok zor. 

Hayat acısıyla geliyor, tatlısıyla mutlu ediyor, sürprizleriyle şaşırtıyor biz küçük  insanları.  

Bir film izlersiniz, bir kitap okursunuz, dünyanızda hayatınızda  her şey   bir anda değişir, ilham alırsınız, ders alırsınız,  eksilir,fazlalaşır, darlaşır ferahlaşırsınız.

Bazı sözler içinizi şişirken bazı sözler yüreğinize su serper. 

Bazı acılar ve sıkıntılar  dayanılmazken, sabrederek acıyı atlatmak selamettir. 

Akşam üzeri oturmuş   hangi filmi izlesek  diye düşünürken bulduk bu filmi. 

 Seviyorum ben böyle durağan, sakin başlayıp, sonunda vurucu darbeyi yapan ve beni şaşırtan filmleri. 

Yazının sonunda 3-4 film ismi daha yazacağım bu filmi beğenirseniz, eminim o filmlerde de kendi hayatınızdan   bir şeyler bulursunuz derim. 
 Filmimiz Çocukluk yıllarından beri Romatoid artrit hastası olan Maudinin babasını ve annesini kaybettikten sonra dünyada tek yakını olan erkek kardeşiyle kalmasıyla başlar.   Annesinin evinin erkek kardeşine miras kalması ve kardeşinin de evi satmasıyla Maudi, kendi annesinin evinde bir sığıntı gibi yaşamak durumunda kalır. Burada biraz durmak istiyorum. Beni en çok hüzünlendiren kısmı burada başlıyor, yıllarca doğup  büyüdüğün evde kendi hayat kabuğunda yaşıyorsun ve birileri gelip seni kapı dışarı ediyor, üstelik çocukluk anıların hatıraların ve bunun gibi milyonlarca bir sürü anı birden bire yok oluyor, ve sen kendi saf ve iyilik dolu temiz kalp dünyanda bunlara bir türlü bir anlam veremiyorsun, keza sağlıklı olsan, güçlü olsan belki bir yere kadar ama kendini bile ifade etmekte zorlanırken, nasıl olur ki birde üstüne anne evini kurtaracak gücü kendinde bulacaksın. Filmimizin devamında kendine kalacak, yaşayacak barınacak ve kafasını sokacak bir yuva arayışında olan Maudi, evine bir yardımcı arayan 40'lı yaşlardaki bekar Everett Lewis'in yanında çalışmaya ve yaşamaya başlar.

 Fiziksel dezavantajlarına rağmen çizdiği resimlerin yörede meşhur olmasıyla birlikte Maudi hem para kazanmaya, hem de herkes tarafından tanınmaya ve sevilmeye başlayacaktır. Bu arada kaldığı evde yer edinmek, kendini ve kendi koyduğu kuralları kabul ettirmek ve bazı konularda fazlasından ziyade efor sarf ederek hor görülmesine rağmen ayakta durmaya ve yıkılmadan yaşamayı  sevme şekli kendisini   ayakta alkışlatacak cinstendi. 

Benim en çok hoşuma gidense bu filmde, Maudi'nin yaşama tutunma çabası, hasta olmasına rağmen kendi hayatını, yaşamını kazanma isteği, kendini sevmesi, dünyaya ve hayata hayran olması, küçük güzelliklere karşı duyarlı olması, insancıl, saf, sadeliğidir. 

Bu bu film gerçek bir hikayeden alıntı yapılarak çekilmiştir. 
Yazının sonunda gerçek Maudinin evini ve kendi resimlerini paylaştım.

Güzellikleri görmesini, ince detayları keşfetmesini,hayatın ritmini hissedenlere, görmesini bilen  gözlere, hissetmeyi bilen kalplere ilaç gibi vesselam.

Severek İzlediklerim;

*BİG EYES
*TEMPLE GRANDİN
*ADAM YÖNETMEN MAX MAYER
*CAMİLLE CLAUDEL
*SYLVİA PLATH
*CHOCOLAT
*MİLYON DOLARLIK BEBEK
*ÇÖLDEKİ İZLER
*PERSEPOLİS
*ÇİNGENELER ZAMANI
*FACTORY GIRL
*NELL
*BİR KÜÇÜK EYLÜL MESELESİHiç yorum yok:

Yorum Gönder

DİKİLİ & İZMİR TATİLİ

Madame Savon Türkiye'den selamlar herkese; Bazen öyle garip anlar yaşıyorum ki anlatamam sizlere:)) Yaşadığımız şehrin karmaşasında...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün