12.12.2017

# cristofernolan # galaksilerarasunda

Yıldızlar Arasında (İnterstellar)Az önce trailer'ını yeniden izleyip içimde yeniden seyretme isteği uyandıran ,ağlamak ve ağlamamak arasında kaldığım filmdir kendisi. 

Bu nasıl bir film, nasıl bir yok olan dünya, nasıl bir gezegen ve maceradır.  
Arkadaşlar izlediğim film film uzay filmi ama bende bir ağlamaklı haller anlatamam, başrol oyuncunun  acısı resmen ciğerime kazındı.  

Konuya hemen  geçecek olursak; 
Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan  Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır.
 Dünyalar tatlısı, güzeller güzeli aklına ve duruşuna hayran olduğum çok da  cici bir kızı vardır.
 Onlarla birlikte yaşayan Büyük baba Donald'ın torunlarıyla da  oğluyla da arası çok iyidir.    
 Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen  Cooper'un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir... 
 Dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
 Ve insanlık yeni bir yaşam kolonisi kuracağı bir dünya aramaktadır. 
Cooper her şeye rağmen dünyada yaşamın yok olması nedeni ve insanlığı kurtarmak adına   ailesini babasına  emanet ederek, uzay ekibiyle birlikte uzaya doğru yolculuğa çıkar.
Kara delik , yıldızlar arası metafor geçişlerinden  dolayı uzayda  zaman ve mekan kavramı çok farklı işlenmektedir.
 Ekibin her yaptığı yanlış hata  kara deliğin içinden geçip ,zamanı daha da ileri atmaktadır. 
Dünyadaki  bir saatin orada 10 yıla tekabül etmesi ve zamanın da bu şekilde  hızlı geçmesi ciddi anlamda sıkıntı yaratacaktır.

 Filmde  devamlı bir esrarengiz hava hüküm sürmektedir.
  Einsten'a ve onun izafiyet teorisine göndermeler ve belgesel niteliğinde araştırma konularının bol bol olduğu, ve yaşanan olayların  her dakika   heyecana dayalı  işlendiğini görüyoruz. 
 Uzayı ve uzaysal gelgitler güzel anlatan filmimiz, uzayda bükülmeleri, eğrilmeleri dehşetengiz  konuları , biri birinden farklı  şekillerde  örmeyi başarmış.
 filmin sonlarında ise, geleceğimiz hakkında endişelerimiz geçmiş ve gelecek kavramlarını sorgulamamız ön plana çıkarılmış. 

Özet olarak; Film kendi hayatımızı, geleceğimizi, umutlarımızı, korkularımızı sorgulatmayı çok iyi başarmış. 

İnsanoğlunun bir yanı evrende  oluşan metafizik olaylara karşı  her zaman merak içindedir.  
 Işınlanma, uçan arabalar, zamanda yolculuk, insan ve  hayvan klonlama, robotlaşma ve teknolojinin bizi sarıp sarmaladığı dönemler için evren artık  bize göz kırpmaya ve enerjisini   her daim  göndermeye devam ediyor.
 Solucan delikleri, zamanda bükülme ve  evrene dair her şey,  en çok merak ettiğim en çok araştırmayı istediğim  muktedir konulardır. 
Çağırın, alın beni Nasa'nın içine bakın  bu şirin muzip  halimle yapmadığım  hınzırlık kalmaz uzaylı takımına, yıldız galasilerine, takım yıldızlarına. 

Uzaylıların kendilerine öyle çok anlatacağım şeyler var ki; anlatamam sizlere.
Plan proje hemen hazırlanıp  uzay tırınım tamamen baştan  keşfedilecek,  ortak planda gezegenler arası alışverişlerde bulunulacak, belki ben uzaylılar efendilerine halis muhlis bir Türk kahvesi ikram edeceğim,  bu aralar kaktüslere, kolaj fotoğraflara taktığımı anlatacağım, pozitif enerjilerle kafayı bozduğumu, kredi  borçlarımın beni derbeder ettiğini, eski dostlarımı çok özlediğimi, içsel yanlızlığımın da  bir süre daha kalbimde kendi başına keyifle hüküm süreceğini paylaşırım.  
Benim aklım hala  uzun bir süre uzayın derinliklerinde olacak galiba, uzaya ilginiz olsun veya olmasın güzel evren'imizi  hep birlikte araştırıp filmi  daha derin, sakin ve dingin bir biçimde ipuçlarını yakalayarak seyreyleyin  derim.

Veda 
 Bol iş, bol görüşme, bol yoğunluğun ve bol telefon trafiğinin olduğu bu haftayı geride bırakmayı umarak, güzel çok güzel günlerin yakında olacağı inancı içindeyim. 

Uykusuzluk  ve yorgunluk arasında bir yerlerdeyim, seviliyorsunuz, sevgiyle kalın dostlarım:))
Uzaylı filmlerden örneklemeler

*Yerçekimi Gravity


*Moon


*Marslı The Martian


*İşaretler


*Solaris


*Bıçak Sırtı Blade Runner


*2000 : A Space Odyssey


*Dünyalar Savaşı


*Prometheus


*Oblivion


*Hayat Lıfe


*Super 8


*K-PAX


*Geliş Arrival


*Yaratık Alien


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün