10.12.2017

# balerin # balerindünyası

Black Swan'daki Muhteşem Oyunculuk
New York Bale Topluluğu’nda balerin olan Nina’nın (Natalie Portman)'nın  tüm hayatı, diğer profesyonel balerinler gibi dansla örülmüştür.
 Nina, eski bir balerin olan annesi Erica (Barbara Hershey) ile yaşamakta ve  annesinin kendisi  üzerinde  kontrol ve baskı kuran, saplantılı bence hafiften de kafası sıyrık, delirmeye yakın bir kadın olmasına hem zihnen hemde psikolojikmen katlanamamaktadır.

 Filmin sanat yönetmeni Thomas Leroy (Vincent Cassel) kendi yorumuyla sahneye koyacağı kuğu gölü balesi’nin daha fazla dikkat çekebilmesi için başbalerini Beth’i(Winona Ryder) değiştirmeye karar verdiğinde tercihini gözünü kestirdiği ve başarısından emin olduğu bizim güzeller güzelimiz Natali'den yana kullanır.  Ancak güzel Natali'nin  bir rakibi vardır, Lily(Mila Kunis). Nina, Kuğu Gölü için hem masumiyeti ve zerafeti temsil eden beyaz kuğuyu hem de kötülüğü ve tutkuyu temsil eden siyah kuğuyu oynayacaktır. Ne var ki  güzel kızımız melekler gibi masum ve saf, hijyenik haliyle sadece beyaz kuğu rolüne mükemmel uyum sağlar ve şeytani ikiz siyah kuğu rolünde eksik kalmaktadır.

Bu durumda şeytani, zilli kızımız   Lily ise mükemmel bir şekilde bu role daha yatkın görünmektedir. 
Böcek gözlü hanım efendi yapıyor tabi burada yağacağını,çipil şeytan:))))
Böylece iki dansçı arasında gerilim dolu bir yakınlaşma ve çatışma başlayadursun, Natali için sadece rolün gereklerini yerine getirmek değil, rekabet ortamında ayakta kalmaya çalışmak, bir bale topluluğu içerisinde başrolü almak kızcağızı daha da yanlızlaştırır.
 Onun için herkes , yoluna çıkan herkes artık potansiyel bir düşmana dönüşmüştür.

 Bu yolda fazladan kendini zorladığı kendisi bile artık kendine yabancıdır.
 Kendini tanıyamamaktadır.
 Ve yeni benliğinden, yeni karakter yapısından, cozutmuş halinden kendisi bile ürker hale gelmiştir.

Black Swan'ı izlerken iliklerime kadar hissettiğim  oyunculuk performansı  muhteşemdi gerçekten. 

  Göz dolduran oyunculuklar, harika bir  senaryo ve yan oyuncuların da  rol çalmalarıyla birlikte hep beraber   nefis bir film izledik diyebilirim. 

Filmin içine girdiğimizde, diyalogları ve olayları yakinen takip ettiğimizde,

her şey öylesine yerli yerine oturmuş, öylesine hayatımızın içindeki,   tüm o gergin  kasıntı dolu anları bizzat bizde izlerken hissedebiliyoruz. 

 Yaşanan  olayları sanki biz yaşamışçasına, o anın içinde, senaryonun dip kıyısında sanki, aynı dokunun altında, aynı çarpıntının iflah olmaz oflamalarında sanki bir parça bizimde suçumuz var gibi yaşayarak hemde.

Kesinlikle bundandır zaten en sevdiğimiz filmlerin bizde bıraktıkları güzel hisler, dokunaklı acılar, yaşantımızdan kaynaklı anıların birer fotokopi halleri,  her şeyin sebebi tümden gelip tüme gitmeli küçük bir bulmaca niteliğinde filmin giriş, gelişme ve sonucuyla ilintili durumları...  

Natali Portman bu filmde bu işi çok iyi kotarmış.

 Gerçekten çok başarılı bir oyunculuk gösterdi bizlere  bayıldım kendisine  film bittikten sonra bile uzun uzun düşündüm film hakkında

Filmi izlerken en çok  etkilendiğim şey ne senaryo ne de başka bir şey, tek etkilendiğim şey oyuncunun kendisini  tamamen rolüne kitlemiş olması ve rolünün hakkını tam anlamıyla  vermesiydi.

Oyunculuk mükemmel, verdiği duygu ve his direk kalbinden, gözlerinden bizlere yani biz seyircilere doğru akıyordu resmen. 

Filmin her sahnesi, her bakışı her gölgeli yansıması, gerilimi, heyecanı, stres altında yaşayan bir balerinin hayatını tüm çıplaklığıyla bizlere yansıtmayı nasıl da başarmıştı.


  Gelelim filmin çekim ve hazırlık aşamasına dersek; 
Tüm bu gerçekliğin ekrana yansıması ve bizlere hissettirmesinde,  Portman’ın yoğun bir hazırlık dönemi yaşaması da pekala çok etkili olmuştur.

 4-13 yaşları arasında bile  bale eğitimi almış olan Portman, film başlamadan 1 yıl önce Mary Hahn Bowers ile bale çalışmaya başlamış. 
Filmin çekilmesi kesinleşmese de filmin çekileceğine inanarak 6 ay önceden hazırlıklara başlamıştır. 

Günde beş saat bale, yüzme ve tüm vücut kaslarını güçlendiren egzersizler yapmış. Fiziksel olarak bir balerin benzemek için de ayrıca 9 kilo vermesi gerekmiştir.

 Filmdeki dans sahnelerinin yüzde 80’ini Natalie Portman’ın kendisi gerçekleştirmiş.

 Çok özel birkaç sahne dışında tüm dans sahnelerinde kendisi oynamıştır.

 Dolayısıyla özellikle prova sahnelerindeki yoğun stres duygusu perdeye mükemmel bir şekilde yansımıştır. 

Şimdi gelinde bizim Türk filmlerinde yabanıl soğuk duyarsız yüzeysel  oyunculuklara   siz puan verin artık:) 
Sözüm kesinlikle rolünün hakkını iyi verenlere, ve ya sadece yüz mimikleriyle bile ortaya şahane işler çıkaran oyunculara değil kesinlikle.
Benim söylediğim kişiler kendini çok iyi biliyor zaten.  


Filmdeki her şey Thomas'ın Nataliye  prova sahnesinde söyledikleriyle paralel gerçekleşiyor:

''Hayallerin tadına vardın, onlara dokundun geriye sadece onları yıkmak kaldı.
 Kalbin kırık, yaralı, ruhun perişan, kan ağlıyor.
 Siyah kuğu aşkını çaldı. 
Acını sona erdirmenin tek bir yolu var. Korkmuyorsun, her şeyi kabullenmişsin.''

Veda zamanı Bu filmi kesinlikle izlemelisiniz bence. 

Psikolojik sanrıların, gel gitlerin, savaşmanın, kendiyle savaşmanın, içinizde yaşayan ikinci ben kişinizi alt etmenin, oto kontrolün, veya oto kontrolsüzlüğün, çaresizliğin, ama durmadan yolunuza devam etmenin üstelik her şeye rağmen, gözü kara bir şekilde, içinizde büyük bir tutku eşliğinde devam etmenin her ne pahasına olursa olsun diyerek  izleyin derim. 

Filmin alt metinleri ve psikolojik gerilimleri her açıdan masaya yatırılmaya ve incelenmeye değer diye düşünüyorum. 
Bence bir  tutkunuz olsun, ama bu sizi hayattan alıp koparacak kadar değil.
Tamamen yaşama bağlamaya yönelik olsun. 

Ben  filmi çok sevdim, çok beğendim gerçekten.

 Portman'nın o devasa mükemmel, gerçekçi, ve hüzünlü oyunculuğunu hiç bir şeyle değişmem arkadaşlar. 
Sevgiler,güzellikler diliyorum herkese:)))
Yarın güzel bir gün olacak biliyorum. 
Seviliyorsunuz dostlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ZEYTİNYAĞLI MEZELER & APPETİZERS WITH OLIVE OIL

Gün batımına karşı şahane ötesi kurulmuş bir masa sofrada envaii çeşit güzel yemek ve mezeler, radyodan gelen hafif bir Türk sanat müziği ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün