21.11.2017

# 2018 # yeniyıl

Yeni Yıl / New Year


Yeni yıl demek, yeni bir yıla girmek, heyecan duymak, yeni güzel başlangıçlar yapmak, eskiyi sıfırlamak, artık tamamen önüne bakmak, yeni hedeflere ulaşmak, yeni planlar içinde olmak, sıfır tatil planları yapmak , yeniden sıcacık dostluklar kurmak  ve yeni çağa ayak uydurmak demektir.   

Eski zamanları yaşayanlar bilir, yılbaşı akşamı envai çeşit ailecek kurulan kalabalık   sofralar, taze sıcak paket paket kuru yemişler, süslenmiş meyve tabakları, nefis zeytinyağlı tabaklar, inceden hazırlanmış mezeler,  enginarlar, kerevizler ve komşularla birlikte izlediğimiz  tek kanallı televizyon dönemi  hiç bir zaman unutulmaz.

Yılbaşı akşamı bir  başka güzel  bir başka  keyifliydi bizim için. 

Şimdi zaman değişti,   kutu gibi sıcacık  evlerimizde kutlanan yılbaşıları için artık dışarıda rezervasyonlar yapılır oldu. 

Evlerimiz çam ağaçlarıyla süsleyip, çekilişler yapıp, birbirimize hediyeler alır  olduk.
Eş dost, arkadaş demeden karşımızdaki için fazladan mesai harcayarak yılbaşının tadını daha başka çıkarır olduk. 

Bizde bu usüle uyarak,ilk evimize  taşındığımız yıl  yılbaşı partisi yapalım dedik.
 Hatta şöyle bir destur da edinmedik değil.   Yılın son ayında yani aralığın  ilk gününden başlayarak yılbaşına kadar köşemizde yer alan  yılbaşı ağacının dibine her gün bir hediye  alıp süsleyecektik sözüm ona. 

Aynen dediğimiz gibi kurala uyarak her güne bir hediye aldık. Bir süre sonra ben kendi adıma  bu hediye işini çok fazla ciddiye almış olacağım ki ağaç tepeye kadar hediyelerle doldu.  
Ondan sonraki seneler de  yemezler canım keklenmek de bir yere kadar diyerek evdekilere vetoyu çekmiş, ve yeni yıldan beklentilerimi, iyi gün dileklerimi sadece kendime sakladım. 
Yılbaşı demek; “tabiat ananın kısırlıktan üremeye dönüşünün, yeniden doğuşunun ve canlanmasıdır artık benim için.  

Hediyeleşmek iyi güzel ama bazı şeyleri abartmamak lazım. 
Dostlarla yenilen güzel bir akşam yemeğine de tavım yani ben:))

Aşağıda çocukluk arkadaşımın Madame Savon Türkiye  için yaptığı yılbaşı temalı kurabiyelerimi paylaştım sizlerle.
Hediyelik marka ürünler adı altında her ay bir konseptten gittiğimiz ürünlerde yılbaşıa özel kurabiyeler de olsun istedim. 
Bir hevesdi geldi geçti. 
 Yok illa bizde  isteriz derseniz arkadaşım güzeller güzeli Nezom sizlere  bu konuda gerçekten severek yardımcı olacaktır.  
Evinden bir şeyler üretmek handmade işlere imza atmak isteyen bu dostuma her konuda yardımcı olmayı çok istiyorum. Ona göre ben marka danışmanı, marka tasarımcısı, tedarik uzmanı ne derseniz deyin...
Lavcook markasını oluşturup,  patentini alıp kendi adına tescilledik.
Umarım her konuda yolu açık olur sevgili dostumun.
Yılbaşına dair sizlere daha pek çok şey yazmayı isterdim ama hepimiz Noel babanın hoh hohlarıyla büyümüş bir nesil olduğumuz için,fazla söze gerek yok derim ben. 
 Gelin bu yılbaşında yeni kararlar alalım, uzaklara açılalım, ortamından  memnun olmayanlar var ise biraz uzaklaşalım, yaşama bakış açımızı  ve hayallerimizi  hani o bir zamanlar bir köşelere  yazdığımız  hayallerimizi  gözden geçirelim hep birlikte.

Vedaya dair  

“Noel tün insanlığın kutladığı bir döngüdür,  Bu nedenle gelin  bu güzel dönemi, toprağın uyanışını gönlümüzce kutlayarak,  gelecek yılın bereketli geçmesi için yılbaşı akşamı kapımızın önünde de  bir narı parçalayarak, bolluğu ve bereketi ve pozitif enerjiyi yuvamıza çağıralım.
Sevgiyle dostlar.

Yılbaşı için öneriler

Peysage / Beykoz
Nezih bir yer misafirlerinizle güzel bir akşam yemeği garanti. 

Eğlenmek ve coşmak isteyenler için mükemmel bir yer

Lacivert / Anadolu Hisarı
Manzara ve yemekler mükemmel, fiyatı biraz tuzlu. 

Sevgililer günü proğramlarına katılmıştım, harika ötesi bir geceydi. 

Hem havuz başı hemde yöresel karadeniz yemekleri nefis, tavsiye ederim. 

Kız Kulesi / Üsküdar
Özel bir gece için mükemmel bir yer. 

Galata Kulesi / Beyoğlu
Şahane bir Türk gecesine katılmıştım, şiddetle tavsiye ederim. Şimdilerde Beltur işletiyor nasıl bilemiyorum. En çok da yabancı turistler iştirak ediyor. 


Yorum Gönder

TUTKULU ŞAİR SYLVİA PLATH

“Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” – Benim hayatı mın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim? Bilmiyorum ve...

Günün Resmi

Günün Resmi
Camille Claudel