29.09.2017

# PinUp # pinupçekimi

PinUp Girls Kızları Bu Devirde Yaşasa:))


PinUp  Girls Kız Modası Nedir?

Modada geçmişe baktığımızda aklımıza  gelen ilk yıllar 1950’ler ve 1950’ler PinUp Tarzı, ne kadar güzelmiş kıyafetleri,duruşları…Dikkat ettiyseniz 2-3 yayında sürekli bundan bahsediyorum ve bu konularla sizleri baydığımın farkındayım, fakat zamana iz bırakmam lazım belki bir not belki bir imza belki tarzımdan bir parça:))) Az kaldı sıkın dişinizi bu yazıdan sonra rotamızı  tatilimizi dolu dolu yaşadığımız Bakü Azerbaycan seyahatimize çevireceğiz. :)) Bende bazıları gibi  50’lerde yaşamak isterdim sırf modası için.Aşağıda  1950’lerin saç modellerinden,makyajından ve giyim tarzından bahsetmek istiyorum.  Benim aklıma ilk olarak Marilyn Monroe  geliyor. PinUp diye tabir ettiğimiz bu tarz hem seksi hem de şirin bir hava barındırıyor kendi cüssesinde.

Döneme baktığımızda, saçlar genellikle omuz hizasında kullanılmış. Renk olarak ise hep keskin renkler hakim. Kömür gibi siyah,beyaza yakın platin sarısı yada kıpkırmızı saçlar.  Bayanlar biraz iddialı, çünkü  içe dönük bukleler ve saçlarının üstünde krepelenmiş dolma gibi kabarıklıklar kullanılmakta, saç aksesuarı olarak ise bandana ve büyük çiçekler çok ama çok  moda.

PinUp terimi'nin tarihçesine biraz şöyle uzanacak olursak;  İngilizce ’ye 1941 yılında girmiş olmasına rağmen kökeni 1890lı yıllara kadar uzanıyor. Türkçe’deki birebir karşılığı iğnelemek ya da raptiyelemek olan Pin-up fotoğrafları çoğunlukla  takvimlerde kullanılıyordu ilk çıktığı dönemlerde.
PinUp giyim tarzı, moda dünyasında var olan en romantik ve en sevimli stillerden biri ve oldukça uzun bir süredir bilinmektedir. Bu tarz'da  gizli bir cazibeyi, romantizmi ve seksapeliteyi ön plana esprili bir şekilde çıkaran bir hava var  diyebiliriz.
İlk pin up resimlerinde Marilyn Monroe, Betty Grable, Ingrid Bergman, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Greta Garbo, Rita Hayworth, Ava Gardner, Brigitte Bardot, Sophia Loren ve Elizabeth Taylor gibi güzelliğin ve dişiliğin sembolü olan, kendi dönemlerinin ünlü aktristleri ve ünlüleri yer alıyordu.

Günümüzde ise Scarlet Johanson, Katy Perry, Bar Rafaeli, Michelle Williams, Candice Swanepoel gibi ünlülerin de pin up resimleri var.
PinUp, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğini anlatan kadın fotoğrafları olarak ortaya çıkan en güzel ve sempatik resimlerdir. Aynı zamanda bu tür fotoğrafların resmedilmiş çizimlerine, illüstrasyonlarına da zamanla  pin up resimleri denilmeye başlanmıştır. 
Bence her kültürün kendine göre bir PinUp kız  havası vardır, zaman değiştikçe geçmiş ve gelecek birleştikçe, her moda akımı kendi içinde bu stil stylingini  oluşturmaktadır. 
Gelelim bu stili oluşturmadadaki aranjmanlarımız, enstrümanlarımız nelerdir?
PinUp tarzı oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktalar ve  detaylar şunlardır:
 • Sıkı oturan siluetler: Seçtiğiniz giysilerin kadın vücudundaki her cazip ayrıntıyı vurgulaması gerekir.
 • Korseler: PinUp tarzı ana kıyafetlerinden birisi beli ince ve bedeni kum saati gibi gösteren seksi korselerdir.
 • Dekolte: PinUp modasında mutlaka bir dekolte olmalıdır.Kısa şort veya kısa etek ya da göğüsleri güzel  gösteren üstler vardır.
Renk paletine gelince akla ilk pembe, kırmızı, beyaz, sarı ve mavi tonları ile siyah gelmektedir. üzerinde dikkatinizi odaklanarak tüm pastel renkler parlak herhangi tonları almak için izin verir. PinUp tarzında ayrıca, hayvan baskıları, puantiyeli kıyafetlerle, çiçek baskılar ve hatta meyve baskıları oldukça popülerdir.
Bu dönemin en sevdiğim yanı bayanların yuvarlak hatlı olması yani biraz balık etliler. Günümüzdeki gibi zayıflık moda değil. Zaten eskiden kadınlar oldukça balık etliymiş, ne hikmetse, bu ünlü modacılar sağ olsun sıfır beden, gey havasında resmen kadınları erkekleştirdiler, kadınlarda cazibe denen bir şey kalmadı. 
Kadınların Göğüs ve kalçalar iri bel ise ince olan bir vücut yapısına sahip. Bu yüzden de genellikle ince bellerini ön plana çıkaracak kıyafetleri tercih etmişler.Yüksek bel kalem etekler ve kloş gelen kabarık etekler çok popüler. Eteklerde midi boy kullanılmış.Elbiselerde v yaka göğüs ve omuz detayları kullanılmış.Denizci modası oldukça popüler; lacivert.beyaz,kırmızı renkler ve denizci sembolleri bahriyeli yakalar hakim. Aksesuarlar oldukça fazla;fularlar,şapkalar,beli iyice sıkan kemerler, bilekte biten eldivenler,küçük el çantaları,saç bantları vs…Desen olarak ise puantiye deseni çok kullanılmış.Mayolar elbise tarzında iken bikinilerde ise üst sütyen şeklinde alt ise göbek deliğinin bitimine kadar olan aşırı yüksel bel tercih edilmiş. Bu moda akımını sevenler ve yakinen uygulamak isteyen bayanlar için bazı püf noktaları eminim kendilerine yardımcı olacaktır. 


 • Kabarık etek: Bu stil için oldukça önemli olan kalçanın genişletilmesi için birincil detay kabarık eteklerdir.

 • Elbise: Belin inceliğini vurgulayan elbise modelleri PinUp için önemli bir ayrıntıdır.
 • Derin kesikli üstler ve bluzlar: İkinci bir dekolte üstlerle ortaya çıkarılabilir.
 • Ceket ve hırkalar: Çekiştirilmiş bir hırka ya da tek bir düğme ile bir ceket kadınsı bir duruşu vurgulamak için harika bir parça.
 • Kısa kıyafetler: Kısa etekler ve şortları da  çok görürüz PinUp kızlarında.
 • Pantolon: Vintage ya da dar bir pantolon da PinUp giyim tarzı için kullanılabilir.
Aksesuar da en az kıyafetler kadar önemlidir PinUp giyim tarzında ve  temel modern PinUp aksesuarları şunlardır:
 • Eldivenler: Deri, dantel, tül ya da saten eldivenler harika bir aksesuardır.
 • Ayakkabı: Yüksek topuklu, açık burunlu ayakkabı ve çizmeler PinUp stilinin en çarpıcı ve gerekli aksesuarıdır denebilir.
 • Eşarp ve bandana: Küçük bir fular, modern PinUp görüntüsünü vurgulayan kolay ve basit bir ayrıntı olabilir. Ayrıca yaz aylarında geniş kenarlı şapkalar da kullanılabilir.
 • Çorap: Jartiyerle ve seksi uzun çoraplar PinUp tarzının olmazsa olmaz denilen önemli unsurlarından biridir.
 • Kemerler: Beli vurgulayan kıyafetler kadar kemerler de PinUp tarzının dikkate değer bir aksesuarıdır.
 • Çanta: Her stilde olduğu gibi PinUp giyiminde de çantanın önemli bir yönü vardır. Retro detaylar ile tasarlanmış olabilir. Örneğin, baskılar ve parlak renkleri ile oval veya kare formlar tercih edebilir.
 • Güneş gözlüğü: Genelde büyük olan seçenekleri bu tarzın en önemli detaylardan birisidir.
 • PinUp saç modelleri: Kabarık dalgalı veya bukleli saçlar PinUp tarzının en güzel ve en gösterişli  ayrıntısı diyebiliriz.
 • Modayı, moda çekimini, ve buna dair her şeye bayılan kişi olarak her zaman yeniliğe açık olmak, yenilikleri takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak çok hoşuma gidiyor, bol bol selfie çekip, bol bol farklı ürünlerle kendimi şekilden şekile sokmakta çok hoş ve eğlenceli ,  bu yazıyı da sizlerle paylaştığıma göre yakın bir zamanda PinUp girls kız tarzında fotoğraf çekimi benim için şart oldu. 
 • Vaktiniz olursa, renklerin gücüne inanarak, kendinize bol kabarık etekler alarak, kırmızı tonlarda ruj ve makyaj yardımı ile sizler de kendi PinUp kızınızı yaratabilirsiniz. Eğer bir kızınız varsa bu aktivite daha da eğlenceye dönüşecek, evdeki bu pırpırılı haliniz uzun zamandır monotonlaşmaya yüz tutmuş evliliğinize de eminim büyük bir renk getirecektir. 
 • Adımlarınızı, kadıköy'ün arka sokaklarına, gizemli, otantik eminönü dükkanlarına, ve Taksimdeki ara caddelere doğru atarsanız eminim çok güzel malzemeler bulmanız an meselesi.
 • Yeni yazımda, yani o çok beklediğiniz sevdiğiniz, özlediğiniz, hani nerede dediğinizi duyar gibi olduğum Azerbaycan seyahatimizde buluşmak üzere, seviyor ve seviliyorsunuz dostlar iyi bakın kendinize:) 


Yorum Gönder

TUTKULU ŞAİR SYLVİA PLATH

“Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum.” – Benim hayatı mın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim? Bilmiyorum ve...

Günün Resmi

Günün Resmi
Camille Claudel