28.09.2017

# absürdekolajlanmak # andywarhol

Absürde Kolajlanmak


Kolaj, tam tahmin edeceğiniz gibi, aslında eğlence amaçlı olarak ortaya çıkmış. Fransızca ‘yapıştırma’ (Collage) anlamına gelen kolaj genellikle fotoğraf, dergi ve gazete kağıdı, bazen de cam, ayna, duvar kağıdı gibi nesnelerin yüzey üzerine yapıştırılarak bir araya getirilmesinden oluşan resimsel kompozisyon tekniğine verilen ad.

Kompozisyonlarda fotoğrafın kullanımı ise, hali hazırda üretilmiş olan fotoğraf imgesinin içeriğinin ve anlamının değiştirilmesi demek.
 Sanatçılar bu yolla bazen seçtiği fotoğrafı yeniden yorumluyor, bazen ona yeni anlamlar yüklüyor, bazen de fotoğrafın etkisinin altını çizecek başka fotoğraf veya malzemelerle mesajı daha çok öne çıkarabiliyor.
 Bir başka deyişle fotoğraf, kolaj sanatçısının elinde, diğer malzemelerle birlikte bambaşka metamorfoza, yani yeniden başkalaşıma uğruyor.

Ben ilk kolaj çalışmama  Andy Warhol'un yaptığı çalışmalardan esinlenerek başlamıştım.

  Kendisini ve hayatını, eserlerini detaylı incelemek isteyenler linkine  buradan ulaşabilirler.

 Sonrasında hem sosyal içerikli mesajlar, veren ve  o andaki hislerimi  gerçekci yansıtan duygularımı ele veren detaylı  resim çalışmalarına yönelmiş bulundum. 

 Dünyanın neresine gidersem gideyim, üzerinde sanat eseri tarzında bir çalışma  gördüğüm an  fotoğrafını çeker kolaj çalışmalarıma eklentiler yaparım.    

Bu tarz dergi ve kitapları da  oldukça fazla biriktirme huyum var. 

Hatta Bakü'ye gelirken uçaktaki dergilerden bir kaçını aramızda kalsın aşırdım:))

Kolaj yapımı için, sağ olsunlar bir çok  arkadaşlarım   kitap ve dergi türü şeyleri  benim için biriktiriyorlar.

 Hepsi de bu tarz  çalışmaları  yaparken çok işime yarayacak şeylerden oluşuyor. 

Kolaj çalışması yaparken  duygularımız  daha ön plandadır, fakat sanatçıların yaptığı kolaj çalışmalarında salt bir yırtma-yapıştırma eyleminin çok ötesinde, genellikle güçlü politik eleştiri barındıran bir kompozisyon biçimi  sunulur.

 Ben en son yaptığım çalışmaları t-shırt ve tayt üzerinde kullanmıştım. 

 Son çalışmalar umarım güzel bir elbise ve kışlık mont veya çanta üzeri için  olur:)) Ayrıca fırsat bulursam hepsini kanvas tabloya dönüştürüp, en kısa zamanda black and white,  şehrin ışıkları adlı sergimi  açmak istiyorum. 

Kolaj tekniğinin genel tarihçesine   inecek olursak;  daha çok  20. yüzyıl Avrupa’sında klasik akademi  resmi biçim, içerik ve temsil anlayışına uygun radikal bir eleştiri olarak  Kübistler tarafından kullanılmıştır.

   Fakat onu geliştirenler Dadaistlerdir.  

1912’de Pablo Picasso ve George Braque resimlerini boya ile meydana getirmek yerine hazır bir takım objeleri tuval üzerine yapıştırarak resmin yapısını farklılaştırır ve böylece batı sanatında gerçeklik algısı da sonsuza dek değişmiştir. 

 Batı resmindeki klasik tek odaklı perspektiflere dayalı algı anlayışı, tam olanı bozup parçalara ayırarak yeni bir bütünsellik algısı inşa eden kübist resim ve onun doğurduğu kolajla yeniden kurgulanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkan bahsettiğim  bu yeni teknik, sanatçıların var olan materyallerle etkileşime geçmesini sağlamış,  gazeteler, biletler, haritalar, propaganda malzemeleri, kimi zaman paralar ve elbette gücü yadsınamayacak fotoğraflar eklenerek sanatçılar doğurganlığın verdiği yaratıcı gücü ortaya koymaktan çekinmemişlerdir. 

… Sanatçılar onları önce yırtarak ya da keserek parçalara ayırmış, sonra da bir araya getirerek melez görsel imgelere dönüştürmüşlerdir. 

  Klasik resimde ana materyallerden biri olan boya yerine yeni bir malzeme koyarak yola çıkan Kübistler ve ardından tekniği geliştiren Dadaistler’in tuvaller (ya da tuval yerine kullandıkları yüzeyler) üzerine yapıştırdıkları malzemeler, zaman zaman  boyayayla yapılan kombin çalışmaları da  kabul etmiştir. 

Gittiğim resim kursunda bende bu şekilde yağlı boya karışımı çok güzel bir kolaj çalışması yapmıştım. 

Eğer yakın bir zaman da kolaj çalışması yapacaksanız, öncelik tavsiyem bir süre kara kalem çalışması yapmak, renklerin gücünü kavrayarak bu işe başlamalarıdır. 

  Ben ilk başlarda  bu şekilde  elimdeki bir çok  malzemeyi umarsızca  harcayıp daha sonra beğenmediğim için kaldırıp kenara çok  atmışımdır. 

 Tabi bu şekilde çalışmalarda kullanmış olduğum bir çok materyal,  güzel resimler, canım  cananım boyaların  hepsi de çöpe gitmek zorunda kalmıştır. 

  Yapacağınız çalışmanın nasıl bir şey olduğu, neyi anlattığı, hangi mesajı hangi duyguyu irdelediği çok önemli yoksa benim gibi bön bön  bakakalırsınız işin   sonunda yaptığınız çalışmalara:))

Bir resim galerisine , veya resim atölyesine gittiğinizde, yapılan  kolajlara  bakarken dekonstrüksiyon ve konstrüksiyon, eleştiri, tarih yazıcılığı, popüler kültür, politika ve sanat eleştirisi gibi pek çok tartışma konusu görebiliyoruz.

Ve bu tarz niş işler bizleri gerçekten çok etkileyebiliyor. 

 Fotoğrafın da form ve anlam değiştirerek yeniden hayat bulduğuna şaşırarak, bu durum   hem fotoğrafa hem de yeniden üretilen esere bakış açınızı tamamen değiştirebiliyor.

 Aşağıda bu formları kullanan yedi ünlü şahsiyeti sizin için paylaştım. 
Bu  çalışmaları yakinen  incelemenizi çok isterim gerçekten. 
 Sizlerde evinizde biriken onca dergi ve kitap sayfalarından kafanızda oluşmuş imgeleri bir sanat eserine çevirebilirsiniz.  Emin olun bu işte başarılı olanlarda bu işe ilk olarak bu şekilde başlamıştır. 

Veda zamanı

  İşe rengarenk boyalarla başlayın, cıvıl cıvıl kağıtlarınızı  birbirleriyle  harmanlayın. 
Küçük bez ve materyallerle,  sevdiklerinize, kız arkadaşınıza, sevgilinize, en yakın bildiklerinize, sevdiğiniz çok sevdiğiniz  küçük çocukların odalarına, her gün yemek yapıp uzun saatler durduğunuz mutfağınıza, misafirlerin geçtiği  giriş  holünüze, yatak odanızın başucuna, özel bir günde dostunuza,  sizi yansıtan, onu anlatan, ikinizden bir parça içinde yaşanmışlık, dolu dolu  hatıralar, bolcana anılar, neşeli  kahkahalar  barındıran  kolajlar yapın.

 hem kendiniz  hem de O mutlu olsun.  Kendinizi  mutlu, huzurlu, iyi ve güzel hissetmeniz dileğiyle:))  Sevgiler Bakü 2017


İşte erken 1900’lü yıllardan bugüne 7 kolaj sanatçısı:

Kurt Schwitters (1887-1948)
On parmağında on marifet olan Alman sanatçı; resim, heykel, edebiyat, müzik ve tipografi alanlarında işler üretmiştir. Önce Dışa vurumculuk ve Kübizm’le ilgilenir, ardından 1918’de Hannover’da Merz olarak isimlendirdiği kendi Dada akımını yaratır. Schwitters’in kolajları ve çöplerden topladığı hurdaları kullanarak tuvaller üzerinde ürettiği montajlar daha sonra tuval yüzeyinden taşarak enstalasyonun ilk örneklerine dönüşecektir.
  1. Eileen Agar (1899-1991)
Buenos Aires’te, Amerikalı bir anne ve İskoç babadan dünyaya gelir. 1911’de Londra’ya taşınan Agar, Londra ve Paris’te sanat eğitimi alır. Sürrealist Andre Breton ve Paul Eluard ile tanıştıktan sonra yeni materyallere ilgi duyar; fotoğraf çekmeye, kolajlar üretmeye başlar. Eserleri pek çok surrealist sergide yer alır. 1960’tan sonra Taşist (Tachist) eserler üretmeye başlar.
  1. Nancy Spero (1926-2009)
Sanatçı ve aktivist Nancy Spero; çağdaş siyasal, sosyal ve kültürel konulara olan ilgisiyle tanındı. Spero, bir defasında sanatını şöyle tanımlamıştı: “Ben, gerilimi, doğruya ulaşmak için, hep belli bir form ve anlam içinde ifade etmeye çalıştım. Sanat dünyasında bizim (kadın sanatçıların) onlara (erkeklere) değil onların bize katılması gerektiği sonucuna ulaştım. Kadınlar liderlik rollerinde olduklarında, tanınıp ödüller kazandıklarında, belki ancak o zaman ‘biz’ (kadınlar ve erkekler) hep birlikte sanat dünyasındaki eylemlerde birlikte çalışabiliriz.”
4. John Stezaker (1949-…)
Steazaker’in işleri fotografik imgelerdeki ilişkileri yeniden değerlendirir: gerçeğin belgeleri, bellek sağlayıcısı ve modern kültür sembolü. Kolajlarında kitaplarda, dergilerde ve kartpostallardaki imajları sahiplenerek onları ‘readymade’ (kullanıma hazır) olarak kullanır.
5. Jesse Treece 
Seattle’da yaşayan kolaj sanatçısı Treece’in işleri; sıradan ve aynı zamanda karmaşık olanın çığlığı, hayatın dünyevilikler ve gariplikler barındıran yorumlarıdır. Alelade ve absürdü, güzelle rahatsız edici olanı bir araya getirmeyi başarmış ve onları saatler boyunca içinde kaybolacağınız imgeler haline getirmiştir.
6. Annegret Soltau (1946-…)
Viyana ve Hamburg’da sanat eğitimi alan Alman sanatçı Soltau’nun işlerinin esas referans noktası 1970 ve 1980’lerin feminist sanatıdır. Kendi vücudunun fotomontajları ve üzerinden siyah iplikle dikilmiş kolajları en tanınan işleridir. Sanatçı, beden formları üzerinde oynadığı işleriyle ilgili, “Eşit parçalar olarak gördüğüm vücut ve ruhun birleşmesi için işlerimdeki bedensel değişikliklerin entegrasyonuyla ilgileniyorum” demiştir.
  1. Lynn Skordal
İşlerinin çoğu geleneksel tarzda kesme yapıştırma içeren, alçak gönüllü ancak fazlasıyla tatmin edici bir teknik olan kolajlardan oluşuyor. Skordal, insanları irkilten, eğlendiren ya da provoke eden, “birbiriyle ilgili görünmeyen şeyleri (eski fotoğraflar, dergi sayfaları ya da renkli kağıt parçalarını) bir araya getirme” sürecini sevdiğini söylüyor. Sanatçı, Kuzeybatı Pasifik’te, büyük bir şehir tarafından çevrelenmiş bir gölün ortasındaki adada yaşıyor ve üretiyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün