1.08.2017

# çekmeköydoğapark # doğrunefesteknikleri

Yoga Akademi Merkezi"Yaşam kaygısını fethetmek istiyorsanız, şu anda yaşayın, nefesinizde yaşayın"

''Yoga; Ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemi''Herkese merhabalar, 
Hem siyasi, hemde politik olarak yoğun günler geçirdiğimiz şu dönemlerde, gerek iş yaşamında, gerekse özel hayatımızda fazlasıyla geriliyor ve stres altında kalıyoruz. 
 İçimizde ve kafamızda boşaltamadığımız bunca stres ne yazık ki çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar  olarak geri dönüyor bizlere.
 Dönem dönem kilo kontrol amaçlı,  yok zumba, yok step, yok yürüyüş, yok  treking, yok yüzme derken  yolumuz bir şekilde  Yoga Akademi Merkezi  ile buluştu. Nasıl mı? Çekmeköy Doğa park da yakın bir dostumla yaptığımız yürüyüş sonrası yorgunluğumuzu atmak amacıyla oturduğumuz bir cafe de soğuk limonataları mızı yudumlarken, yan masadan ikram edilen ananasları tatmamız ve  güler yüzlü, naif kibar konuşmasıyla dikkat çeken  yoga eğitmeni yapan Gülşen hanımla güzel ve derin bir sohbet sonrasında tanışıp kaynaşdık.

 Merak edenler için ilgili linki hemencecik konduruyorum şuracığa Yoga Akademi Merkezi mutlaka gidip görmeniz ve en azından bir seansına katılırsınız diye düşünüyorum:))

    Güzel giden, kıvamında sohbet sonrası ertesi gün yoga yapma kararımızda sözleşerek ayrıldık güzel mekandan.
 Her zaman merak ettiğim yoga olayının  nasıl bir şey olduğunu, bana nasıl bir fayda sağlayıp sağlamayacağını bu şekilde deneyerek görmüş olacaktık hep birlikte.
 Bu tür astral olayları aranızda merak etmeyen yoktur diye düşünüyorum. 

Özellikle zihin okuma, çocukluğa inme hipnoz olaylarınI araştırıyor olmamdan sebep;   Sözleştiğimiz gibi ertesi gün çok yakın bir dostum ve kardeşimle birlikte,  Gülşen hocanın mekanında aldık soluğumuzu.
Tabi biz Türk milleti bilirsiniz bu tür olaylara biraz layloylom baktığımız için bizde ciddiyet felan hak getire. 
İçeri girdiğimiz ilk andan itibaren, ortamda ilk hissetiğim, sadelik, minimalist bir düzen, o tatlı hoş mor, lavanta rengin getrmiş olduğu zerafet, her şey, tüm her şey bahsettiğim bu renkler üzerine kurulu, yer minderleri, duvarlar, havlular, giyinme odaları, ve yoganın amacının anlatıldığı mini kitapçık  ve hediyelik ürünler.
Fikrimin o an değiştiğini içime bir mutluluk esenlik, sadelik geldiğini anımsıyorum. 

Mini bir bilgilendirilmeden  sonra,  aşağı yukarı şimdi hatırlayamadığım on kişilik bir grupla beraber yoga seansına  başladık. 

Yoga ya dair ilk fikrim; özellikle iş hayatında olanların, çalışanların mutlaka katılması gereken bir eylem.
 Sakin ola ki boş vakitlerimde başlar yaparım diye başlamayın nedenine gelince öncelikle vücudunuzun bu bir seferlik  olaydan  hiç etkilenmeyeceğidir. 
Tıpkı zayıflamada sporun veya sadece yemek yememenin bir işe yaramayacağı gibi.
 Bu iş için öncelikle hazır olmalısınız hem beyinen hem de fiziken .
 Bu bir yaşam tarzı gerçekten. 
  Bu bir yaşam  yaşam tarzı diyorum, çünkü o da kendi içinde  vücuda rahatlama, esneme, gelişme, ve sağlık empoze ediyor bizlere. 
Ben doktor değilim, işin tekniğini de çok fazla bilmem, ama yorulan beyinlere, yorulan bedenlere, benim gibi iş koliklere çok ama çok iyi geleceğine kalıbımı basarım, doğru nefes alıp verme, doğru duruş, kalbinizi ve içinizdeki tüm organların genleşip bükülüp yoğrulup tekrar eski haline geldiğini hissetmeniz yogaya adım attığınız bu noktada doğru bir hareketin habercisidir. 

Benim bile  ilk defasında yogayı iliklerimde bu kadar yoğun hissetmemin nedeni ,gerçekten  ara vermeye  stresimi yenmeye, omurgamı  ve duruşumu düzeltmeye, zehirli  toksinlerin ve havanın vücudumdan boşalmasına   ihtiyaç  duymamdı sanırım.
Yogayı ilk yaptığınız andan itibaren, içinize çektiğiniz tüm havayı ciğerlerinizde hissediyorsunuz. 
 Hocamız gözünüzü kapatın diyor, anında bol yeşil, bol çiçek bal böcek ormanda bir yerlerdeyim. 
 kenarda çalan nefis müziğin ahengiyle,  Gülşen hocanın içimizi  rahatlatıp , daha da dinginleşip sakinleştiren naif sesiyle  inanın olduğum yerde,  ne kadar?  kaç dakika?  kaç saniye yattım ben bile hatırlamıyorum. 
 Hatırladığım uzun zaman orada bulunmamın  hissiyle kafamın içinde düşlediğim o bahçede sevdiklerimle kendimi yan yana görmemdi . Ruhlar alemine yolculuk yaptığımı sanmayın sakın:))  Şöyle gözümü bir aralayıp etrafta neler oluyor bitiyor diye kıllanmadığımı da buradan  itiraf ediyorum. 
Etrafımdaki tüm hatunlar yatak döşek yerlerde, ölüm sessizliği dedikleri bu olsa gerek, bozma kızım, uyuzluk yapma şahane işte ortam mis gibi  ahengi deyip yeşilime güneşli güzel bahçeme sevdiklerime doğru  tekrar yol alarak yoga havasına tekrar giriverdim. 

O an anladım ki benim tek derdimin sakinlik, dinginlik yanlızlık isteğimmiş.
Her nefesimi alıp  verişimde, her bacağımı kolumu bilmem neremi sıkmaya çalıştığımda daha da açıldığımı fark ettim. 
Açıldıkça açıldım...
Bıraksalar bütün gün orada kalıp, o güzel sesi dinleyip yoga hareketlerini yapmak  isteyeceğime yemin edebilirim. 
Bizimkilerin çimdiklemesi, ve gitme vaktinin gelmesiyle beraber, güzel bir rüyanın da böylelikle sonuna gelmiş oluverdim.
 Yine yeni yeniden  gidip zaman ayırıp bu değerli çabamı parlatmam lazım bence, takdiri hak eden bir davranış başlangıcı kesinlikle:))
Anlayacağınız dostlar, her iş kendi içinde özen istiyor, zaman istiyor, ilgi istiyor,  balkonda bakıp yetiştirdiğimiz çiçekleri bile iki gün sulamadığımız zaman küsüp arkasına dönüyor, toprağı öyle bir çatlıyor ki sen yumşat bakalım yumuşatabilirsen.  
 bu işler zor, diyet yaşam biçimi, spor yaşam biçimi, yoga yaşam biçimi....her şey olmuş bir yaşam biçimi.. Kendi yaşam biçiminizi, kendi  yeni beslenme seçiminizi, hayat meşgalenizi bir an önce bulun derim yoksa vücudumuzdaki tüm organlar hastalık sinyalini verip,  doktorunuzun   kapısını   çalmanız an meselesi...
Son sözüm iyi bakın kendinize, bütün gün yiyeceğiniz tüm öğünleri  sabah kahvaltısında  tüketip, üzerine diğer yiyecekleri eklemeyin.  Yiyeceklerin kalorilerine dikkat edin. Ekmeği çıkarmayın hayatınızdan  ama en azından sabahları sadece kızarmış bir dilim ekmek yiyin. Tuzsuz doğal haliyle, fındık, ceviz, kayısı az miktarda ara öğünlerce tüketin.  Her ne yiyorsanız yiyin, az yemeğe dikkat edin.

Bir küçük veda

Doğru nefesi ve doğru havayı, doğru zamanı ve  doğru insanı, doğru yaşamla birlikte doğru dostları hayatınızda bulmanız ve sonsuza dek sizlerle kalması dileklerimle.
 AKÇAY SOK 2017
                               


Dingin olmak, düşünce olmadan bilinçli olmaktır. 
Dinginken hiç olmadığınız kadar kendinizsinizdir.
 Dinginken insan denen bu geçici fiziksel ve ruhsal forma ulaşmadan önceki halinizdesinizdir. 
Bu form yok olduğunda aslında olacağınız halinizdesinizdir. 
''Doğa sizi dinginliğe eriştirebilir. 
Bu onun size armağanıdır. 
Doğayı dinginlik alanında algıladığınızda ve onunla o alanda birleştiğinizde, farkındalığınız o alana nüfuz eder.
 Bu sizin doğaya armağanınızdır.''''Görünüşünüz, yanlız kalpten bakabildiğinizde berraklaşır. 
Dışarı bakanlar düş kurar, içe bakanlar uyanış yaşar.'' 
Sevgili dostlar yoga için daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki kitabı okuyabilirsiniz.
Sevgiler
http://www.yogaacademy.com.tr/iletisim.htm

http://www.yogaacademy.com.tr/yoga-nedir.htm

https://www.facebook.com/pg/Yoga-Academy-Cekmekoy-633120633440105/photos/?ref=page_internal

https://www.facebook.com/gulsen.muftu/about?

https://www.youtube.com/watch?v=nI6S8J5eM-c

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün