22.08.2017

# azizjohnbabtistkilisesi # efes

Şirince Köyü Çok Şirin


Selamlar herkese;

Sizleri ülkemizin  en güzel, en şirin, en tatlı, en canlı, en samimi, en şahane köyü olan İzmir'deki  Şirince köyüne  davet ediyorum.

Şirince'nin genel mimarisine  bakınca, Osmanlı esintilerini, aynı zamanda evlerin hala eski Rum evleri tarzını koruduklarını görebilirsiniz. 
 1923′te Osmanlı nüfus mübadelesi döneminde Rumlar buradan göç etmek zorunda kalmışlar ve şehre Makedonyalılar yerleşmiş.

Ege tatilimiz yeni başlamış ve biz  Efes harabelerini  gezdikten sonra bu köyü  tesadüfen keşfetmiş bulunuyoruz.
İnanılmaz güzel bulduğum köyün meydanı ilk geldiğimizde çok sakindi, sonra birden ortalık kaynamaya tur firmaları köyün meydanına sırayla akın etti.

Karnımız açıkmış ve nerede mola verebiliriz diye düşünürken meydanda yemek yiyebileceğimiz nefis bir yer gözümüze çarptı, Artemis restaurant mekan ve yemekler çok lezizdi, gayet nezih bir ortamda manzaranın da tadını çıkararak mola vermiş olduk burada. 

 En tepede nefis bir  otelde gözümden kaçmadı çok  güzel olduğunu söyleyenler vardı,  zaten  otel sahipleri buranın kuruluşunda epey bir mücadele vermişler diye duydum sonradan.
 Şirinceye  yeniden gidersem mutlaka kalmak istediğim bir yer burası. bakınız Nişanyan Oteli.  Biz şirinceye öğleden sonra vardığımız için gezme ve keşfetme işini ertesi güne bıraktık. 

Buraya geldiğinizde Aziz Nesin Matematik Köyü'nüde gezmeden dönmeyin derim. 

Tabi bizim önceliğimiz dinlenmek mola vermek  ve akşamımızın  keyifli geçmesiydi.   Burada yaşam  saat 22:00′den sonra duruyor. Bahsettiğim küçük pazarlar kapanıyor ve dar sokaklarda bulunan evlerin ışıkları saat  10 dediniz mi sönüyor.
 Zaten gün içinde çok gezdiğiniz için yorgun olup, otelinizin odasında kendinize zaman ayırmak ve bol oksijenli temiz havada uzun uzun gezindikten sonra güzel bir uyku çekmek istiyorsunuz. 
Tabi ki ben böyle yerlere gelince yorgunluktan ölsem de yine de akşam dışarıya çıkıp, şöyle bir gece hayatına doğru uzanmak isterim. Gece hayatı inanılmaz keyifli geçiyor, canlı müzikler akşam keyfi inanılmaz. 
 Nitekim de kaldığımız pansiyonun yanında, canlı müzik yapan , şahane bir yer bulmam çok da zor olmadı, sağ olsun müzisyen en sevdiğim parçaları da sırasıyla çalınca, masamıza ufaktan şaraplar, mezelerde eşlik edince çok ama çok keyifli bir gece oldu benim için. 
Birde falcı bir çocuk düşmez mi peşime, yok böyle yok şöyle diyerek başladık bir sohbete, hakkımızda tüm gerçekleri bir çırpıda anlatıp, geleceğim hakkında yorumlarda yapınca, ben bayağı bir coşmuşum haliyle:)) Gece güzel, müzikler güzel, yemekler güzel, pansiyona dönüşte, dantel işlemeli yastığa başımı koyar koymaz uyuyakalmışım.
 Sabah kuş sesleri kuş cıvıltılarıyla uyanıp, mükemmel bir kahvaltı sofrasına oturdum, aklımda kaldığı kadarı ile İstanbul pansiyon'du galiba kaldığımız yer, mekanı çok güzel, sahibesi çok güler yüzlü, ve kahvaltısı da süperdi diyebilirim.işte burada 

Kahvaltıdan sonra köyün meydanında bulunan  kiliseyi ziyaret ettim.  bol bol selfie pozlar çektikten  sonra  kilisenin çıkışında bir minik havuz  gördüm.
 Dilek havuzu dedikleri yere insanlar para atıyorlardı. çeşmenin hemen yanında, şahane bir sanat atölyesi ve cam yapımı atölyesine denk geldim. Çok güzel bir kolye ve anahtarlık yaptırıp, bir kaç küçük hediye eşyalar alıp meydana tekrar inip bu kez daha detaylı daha geniş bir şekilde gezmeye başladım.  
 Merkez de envai çeşit ev yapımı sabun, el işleri, zeytinyağı ürünleri satılan köy pazarı, şarap evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarındaki tarihi Rum evlerini fotoğraflayıp, kapılarından bizi buyur eden teyzelerle derin sohbetlere daldım. :) 
 Köyün kuzey tarafına denk düşen Hodri Meydan Kulesi‘nden köy manzarası'na bayıldım.  
Şirince’nin  en çok meyve şarabı çok meşhur. Buraya gelmişken merkez de ki mahzenlerde şarap tadımlarımı yapıp bol bol   alışveriş yaptık.
 Burada daha çok  zeytinyağı , sabun  ve kurutulmuş bitkiler alabiliyorsunuz.   
Genellikle Şirince’ye gelen insanlar meyve şaraplarına bayılıyor ama bizim gibi klasik üzüm şarabı sevenlerdenseniz size hitap etmeyebilir.
 Mahzen olarak buranın en eskisi, Aziz John Baptist Kilisesi’nin tarihi mahzeni ama bütün diğer şarap evleri merkezde toplanmış.
 Bazıları restoranların bazıları ise butik otellerin mahzenleri.
 (Artemis Şarap Evi, Kıvırcık Şarap Evi, Eski Sinema Şarap Evi tadım yapabileceğiniz şarap evlerinden bazıları. 

Hafta sonu günübirlik gelip kalabileceğiniz Şirince'yi çok seveceğinize eminim.
 Gizli bir vaha gibi yeşilin, doğanın ve güler yüzlü insanın mutlu yaşadığı bu yer akıllarınızda  her zaman güzel anılarla kalacaktır hep. 

Veda
Şimdilik hoşcakalın, keyifle kalın, doğru kararlar üzerinde, doğru yaşamda, doğru insanlarla bir arada kalın, yeni yazımız Taç Mahal hakkında olacak.
  Eşini çok seven bir adamın,karısı  öldükten sonra da onun anısını nasıl yaşattığının, ve bunu bir anıtla nasıl ebedileştirdiğini göreceğiz.
 Okuyucu gözlerinizden, ve kalbinizden öpüyorum, iyi bakın kendinize:)


http://www.seyyahcelebi.com.tr/sirince-st-jean-john-baptist-kilisesi.html
                                                                     Şirince Yedi UyuyanlarYerel Pazarları                           
   
Şirincenin Sabunları
İstanbul Pansiyon
Artemis Restaurant

ŞİRİNCE'YE NASIL GİDİLİR?


 Buraya gelmek için İzmir-Aydın otoyolu üzerinden Selçuk yönüne devam edip Selçuk-İzmir otoyoluna girip Şht. Er Yüksel Özülkü Cd. üzerinden Şirince yönüne gidiyorsunuz. Konum için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün