15.08.2017

# boloksijen # cesurvegüzel

Polonezköy Cumhuriyeti:)

Selam Dostlar harika bir yerdeyiz şu an; enfes bir güzelliğe, yemyeşil ağaçlara  ve doğanın harika büyüsüne  ev sahipliği yapan Polonezköy'de:))

Buraya gelmek için  benim gibi, sizin de  farklı nedenleriniz  olabilir fakat ben hafta sonu kahvaltıyı dışarı da yapmayı  seven biri olarak en çok da tası tarağı toplayıp  bu amaç doğrultusunda  geliyorum buraya.

Resmen keyif alarak, dağ bayır, yol orman demeden, sanki burayı ilk defa görüyor muşçasına heyecanla.

  Polina'nın yeri'nin  güzel bir kahvaltısının olması, güzel bir mekana ev sahipliği yapıyor olması bile benim için yeterli, ev yapımı  reçellerini kahvaltı çeşitlerini,  enfes  lezzetleri yiyeceklerini  tadmanız ve  bahçesinde ki  hamaklar da   bir o yana bir bu yana sallanıp, kuş sesleriyle birlikte dinlenmeniz yüksek olasılıklıdır.

Kahvaltı sonrasında, biraz spor, biraz temiz hava biraz da sağlık açısından, tesisin biraz ilerisinde ki   yürüyüş parkurunda yürümenizi tavsiye ederim.  Burada  bol oksijeni içinize çekip yaşadığınız anın tadını çıkartıp, var olduğunuza, yaşamın içinde yer aldığınıza,   minnet duymak ah ne güzeldir. 

Yürüyüşünüzü biraz daha uzattığınızda, aşağıda düz bir alanda, dinlenme yerleri, oturma alanları, ve minik bir göl sizleri bekliyor olacaktır. 

Ağaçlara, gökyüzüne, uçan kuşlara, yerlere dökülen yapraklara aşık olmanız an meselesidir. 

Bu yolda bisikletle de gidebilirsiniz fakat; dönüş yolu çok yokuş yukarı olduğu için çıkmanız zor olabilir. 

Merkeze'e tekrar geldiğinizde, içerisinde çocuklar için hayvanat bahçesi ve bir de açık havuzun bulunduğu parka gitmeyi unutmayın; http://www.polonezkoy.com/hayvan-parki.asp, havuzun linkini de paylaşıyorum hemen:))  https://www.youtube.com/watch?v=GdxbkpXNxuo

 Kahvaltı ve yürüyüş sonrasında, çocuklarınız için eğlenceye dönüşecek ve hayvanlarla sıkı bir dostluk kuracakları  açık hava hayvanat bahçesininden eminim çok keyif alacaksınız. Sabah erken saatlerde gelirseniz gün boyu tesisin sunduğu bir kaç alternatif eğlence aktivitelerinden de  ailecek faydalanılabilir. 

Tesis de açık yüzme havuzu çok güzel, burada   piknik ve mangal keyfine start vermek de olası.  Eve dönmem burası şahane diyenler için de, köy içinde birbirinden farklı güzel butik otel'lerde de  kalınabilir.  Ertesi sabahta  mini ev müzelerini gezip bisiklet kiralama şansınız da var ayrıca. Eve dönüş yolunda, ara yollara dalıp,   börtü böceğin seslerini takip edin,  doğa ana sizleri  çok  güzel, gizemli yerlere, keşfedilmemiş yerlere çağırıyor olabilir. Siz sadece içinizdeki gezgin ruhunuzu, meraklı yönünüzü, benim gibi  tezcanlılığınızı ortaya koyun yeterli. 

Yıllar önce şimdilerde Güzel ve Çirkin filminin  çekildiği büyük malikanede kalma şansım olmuştu. Sağ olsun bir dostumuz vesilesiyle bizleri  orada çok güzel ağırlamışlardı.  

O zaman bir gazete firmasının sahibi https://www.google.com.tr/search?q=cesur+ve+g%C3%BCzel+filmi&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=vHx-yyy5fOOT7M%253A%252CTmtQ2e0I71Yd7M%252C_&usg=AI4_-kQg_dRtXXTezFTAyGsS05-o21Ub8w&sa=X&ved=2ahUKEwiQ5-mIgs_dAhXEzYUKHTyACrcQ9QEwEnoECAEQCg#imgrc=vHx-yyy5fOOT7M: https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/luks-malikanesini-cesur-ve-guzel-icin-acti,2DV9YYYIh0S3e7S7sJ2ZUg/uJwa6x-xYk23xSayqgxNxA   https://www.milliyetemlak.com/dergi/cesur-guzel-dizisi-nerede-cekiliyor/ olduğunu bildiğim bu yerde kalıp etrafı keşfetmek çok keyifliydi. 

 Kahvaltı masasında  envai çeşit reçellerin olduğu , güzelim bahçe içinde  kalabalık bir aile ile birlikte yaptığımız o güzelim sabah kahvaltısını hiç unutmayacağım. 

  Cesur ve Güzel filminin çekildiği malikanenin mutfağı, salonu ve diğer odaları,  gotik, modern tarzda döşenmişti, ilk girdiğiniz anda kilise'de yaşıyorsunuz  hissi veren ürpertici, aynı zamana da zevkli bir dekorasyonla harmanlanmış havaya sahip olan bu yerde yerde, bir kaç daha ev, misafir evleri, avcı odası, müştemilat,   v.s vardı. Benim en çok hoşuma giden ise, kendine ait bir gölünün olması ve bu göl etrafında yaşayan hayvanların ve ağaçların yaratığı ambiansdı.  Hala  Polonezköy'den o evin kenarından  geçtiğimde, geçirdiğimiz o güzel günü  hatırlarım. Tabi şimdi büyük bir olasılıkla çoktan el değiştirmiş olduğunu düşünüyorum. https://www.biyografi.net.tr/sedat-simavi-kimdir/ http://muammerelveren.com/2015/05/polonezkoyde-belma-simavinin-dogum-gunu-davetindeydik.html Polonezköy'de yapılan bir başka etkinlik ise;  yöresel, ve geleneksel olarak kutlanan kiraz festivalidir.  
Eminim en yakın zamanda buraya kaçar ve bir günü kendinize, sıhhatinize, gören gözlerin etkili seçiciliğine, doğa sevgisine, dertlerden uzaklaşmaya, orada ki yeni ve güler yüzlü kişilerle tanışmaya, benim gibi uzun saatler hamakta oturup kuşların sesini dinlemeye, hayatı, ve gökyüzünü belki de yerde yürüyen karıncanın yuvasını nasıl yaptığına kafa yorarak, şahaneler şahanesi bir gün geçirirsiniz. 
Diğer detaylara girmiyorum, zaten sağlıklıysanız, sevdikleriniz yanınızda, ve benim gibi aşıksanız , ve birazda tasavvuf içinize ufaktan işlemeye başlamışsa, gerisi teferruattır diye düşünüyorum. 

Sevgimle kalın, aşkla, doğayla kalın.


Polina Konaklama
Adres: Polonez Mahallesi, Polonezköy Tabiat Parkı, 75. Yıl Cad 26/A Polonez Köyü/Beykoz/İstanbul
Polonya etkinliklerinden, ve Kıyafetlerinden Görüntüler;
Yürüyüş Parkuru'ndan Kareler;

                            

                                           http://www.polonezkoy.biz/polina-house.html
                             
Yorum Gönder

Külliye Hamam İstanbul

Gelin hamamı adı altında, teyze, yeğen,  abla kardeş güruhuyla beraber soluğu Sarıyer meydanındaki hamamda alıvermiştik çok yıllar ön...

Günün Resmi

Günün Resmi
Sonbahar