15.08.2017

# boloksijen # cesurvegüzel

Polonezköy Cumhuriyeti:)

Selam Dostlar;

Polonez köy'e gitmek için bir kaç farklı nedeniniz olabilir. Bunlardan birincisi, benim gibi kahvaltıyı seven biriyseniz, güne güzel bir güzel bir kahvaltı  başlangıcı yapmak için gidebilirsiniz. Buradaki her yeri ,her köşeyi keşfetmiş olmama rağmen en çok sevdiğim  yer Polina'nın yeri'dir.  Güzel bir kahvaltısının olması, güzel bir mekana evsahipliği yapıyor olması, güzel reçel ve kahvaltı çeşitleri ve nezih bir ortamda hem bahçesinde  hem de hamağında tüm gün sallanıp kuş sesleriyle dinlenmenizdir. Polinanın yürüyüş parkurunda   kendinizi kaybederek, temiz hava, bol oksijeni içinize çekip anın tadını yaşayarak, hissederek,  doğanın  mükemmel güzelliğinden faydalanabilirsiniz. 
 Kahvaltı sonrasında, çocuklarınız için eğlenceye dönüşecek ve hayvanlarla sıkı bir dostluk kuracakları  açık hava hayvanat bahçesini ziyaret edebilir bu tesisin sunduğu bir kaç alternatif eğlence aktivitelerinden ailecek faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda yine aynı tesis içerisinde açık yüzme havuzun da yüzebilir,  piknik ve mangal keyfine start verebilirsiniz. Eve dönmem burası şahane diyenler için de, köy içinde birbirinden farklı güzel butik otel'lerde de  kalabilirsiniz. Ertesi sabahta  mini ev müzelerini gezip bisiklet kiralama şansınız var. Sizde benim gibi yeşilin  her tonuna aşıksanız  etrafınızdaki yeşil alanlara, sessiz  ormanın derinliklerinde çimenlere yapışıp, yeşil çarpmasını doya doya  yaşayabilirsiniz.  Yaşadığınız andan daha fazlasını görmek istediğinizde, keşfetme duygusuyla  ara yollara dalıp kaybolduğunuzda  börtü böceğin seslerini takip ettiğinizde doğa ana sizi, çok çok  güzel gizemli yerlere, keşfedilmemiş yerlere sürükleyebiliyor. Bu anda  sadece içinizdeki gezgin ruhunuzu, meraklı yönünüzü, benim gibi  tezcanlılığınızı ortaya çıkarmanız yeterli. 
Yıllar önce şimdilerde güzel ve çirkin filminin  çekildiği büyük malikanede kalma şansım olmuştu. Sağ olsun bir dostumuz vesilesiyle bizi orada çok güzel ağırlamışlardı.  O zaman bir gazete firmasının sahibi olduğunu bildiğim bu yerde kalmak çok güzeldi.  Birbirinden envai çeşit reçellerin olduğu bahçede, kalabalık bir aile  kahvaltısı  keyfi yaptığımızı hatırlıyorum. Evin, mutfağı, salonu ve diğer odaları,  gotik, modern tarzda döşenmiş, ilk girdiğiniz anda kilise'de yaşıyorsunuz  hissi veren ürpertici, aynı zamana da zevkli bir dekorasyonla harmanlanmış havaya sahipti.  Oldukça büyük bir alanda kurulu olan yerde, bir kaç daha ev, misafir evler, avcı odası, müştemilat v.s vardı. Benim en çok hoşuma giden ise, kendine ait bir gölünün olması ve bu göl etrafında yaşayan hayvanların ve ağaçların çokluğuydu. Hala  köyden  geçtiğimde, geçirdiğim o güzel günü hep hatırlarım. Tabi şimdi büyük bir olasılıkla el değiştirmiş olduğunu düşünüyorum. Bu arada, polonezköy'de bir başka etkinlik, yöresel, ve geleneksel olarak kutlanan kiraz festivali mutlaka katılmalısınız. Aşağıda, buraya nasıl gideceğinizi , Polenezköy'ün tarihçesi, polina'nın yeri, yürüyüş parkuru ve hayvanat bahçesi ile ilgili detaylı bilgiler ve resimler paylaştım. Eminim en yakın zamanda buraya kaçar ve bir günü kendinize, sıhhatinize, gören gözlerin etkili seçiciliğine, doğa sevgisine, dertlerden uzaklaşmaya, orada ki yeni ve güleryüzlü kişilerle tanışmaya, benim gibi uzun saatler hamakta oturup kuşların sesini dinlemeye, hayatı, ve gökyüzünü belki de yerde yürüyen karıncanın yuvasını nasıl yaptığına kafa yorarak, şahaneler şahanesi bir gün geçirirsiniz. 
Diğer detaylara girmiyorum, zaten sağlıklıysanız, sevdikleriniz yanınızda, ve benim gibi aşıksanız , ve birazda tasavvuf içinize ufaktan işlemeye başlamışsa, gerisi teferruattır diye düşünüyorum. 

Sevgimle kalın, aşkla, doğayla kalın.


Polonezköye'e nasıl gideriz?

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Beykoz ilçesine bağlı olan Polonezköy Karadeniz sahilinden yaklaşık 20 km, İstanbul’un Boğaziçi kıyılarından ise yaklaşık 15 km uzaklıkta. Polonezköy’e farklı yollardan ulaşmak mümkün. En kolay yol Riva yolu üzerinden olmasına rağmen trafiğin durumuna ve geliş yönünüze göre farklı yolları seçmeniz gerekebilir. Avrupa yakasından gidenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü geçtikten sonraki ilk sapak (Kavacık), Anadolu yakasından gidenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü son çıkış olan Kavacık sapağından girdikten sonra biraz ilerledikten sonra yeni otobana yani Riva yoluna girmeli.Düz olarak devam edin, otobandan ayrılmayın. Yaklaşık 4-5 km gittikten sonra sağda Polonezköy tabelasını göreceksiniz. O zaman Polonezköy için sağa doğru sapın. Yaklaşık 10 dakika sonra Polonezköy’e ulaşacaksınız.Kavacık sapağından Polonezköy’e bu şekilde yaklaşık 14 km konforlu sürüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Şile tarafından gelenler Şile yolu üzerinden saparak Polonezköy’e ulaşabilirler.

Polonezköy Tarihçesi;
Polonezköy 1830 Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasî lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kuruldu. Köyün adı kurucusunun adı olan Adam’dan dolayı Adamköy (Lehçe: Adampol) olarak türetilmiştir. Köyün bulunduğu arazi, 1830'lu yıllarda Saint Benoît Fransız Lisesi'ni yönetmekte olan Lazarist rahipler tarafından çiftlik olarak düzenlenmişti.
O zamanlar Polonyalıların siyasi göçünün merkezi Paris’ti. Prens Adam Czartoryski’nin amacı ise, ikinci bir siyasi merkezini Osmanlı Devleti sınırları içinde kurmaktı. Bu amaçla Michal Czajkowski’yi temsilcisi sıfatıyla Osmanlı Devleti’ne gönderdi. İstanbul’a geldikten sonra 1850 yılında İslamiyet’i kabul ederek Mehmed Sadık Paşa adını alan Czajkowski, Osmanlı Devleti’nde faaliyet gösteren Lazaryen rahiplerden gelecekte Adampol’un kurulacağı ormanlık bir araziyi satın aldı. İlk başta ancak 12 kişinin oturduğu köye sonraki yıllarda en çok geliştiği dönemde 220 sakin yerleşti.
Yıllar geçtikçe Polonezkoy/Adampol gelişti, köyün nüfusu 1830 Polonya Ayaklanması ve 1853 Kırım Savaşına katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla arttı. İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşguldü. Daha II. Dünya Savaşı öncesinden başlayarak ilk tatilciler Polonezköy’e gelmeye başladı.
1938 yılında Polonezköy sakinleri T.C. vatandaşlığına kabul edildiler. 1968 yılında Polonezköy sakinleri işledikleri topraklar üzerinde tapu hakkına sahip oldular. Öte yandan, Czartoryski ailesinin vârisleri ise Polonezköylüler lehine iyelik haklarından vazgeçtiler.

Ulaşım imkânları, coğrafî konumu ve güzel manzaraları sayesinde Polonezköy bir tarım köyünden tatil köyüne dönüşmüştür.
Polonezköy’de toprak köy sakinlerine ya da Polonezköy’e dinlenmeye gelen zengin ve meşhur şahıslara aittir. Polonezköy’un gelişmesi ve köydeki ekonomik şartların düzelmesiyle birlikte 1980’li yıllarda yurt dışına göç eden gençler Polonezköy’e geri dönmeye ve köyde pansiyon, lokanta ve çayevi işletmeye başladılar.
Polonezköy’e gelen ünlüler arasında Macar piyanist Franz Liszt (1847), Fransız yazar Gustave Flaubert (1850), Çek yazar Karel Droz(1904), Türkiye'nin ilk Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk (1937), sonradan Jan 23 adıyla Papa olan Nuncio Piskopos Angelo Roncalli (bu ziyaret sırasında birkaç Adampollu çocuğa konfirmasyon sakramentini vermişti) ve Türkiye Hükümeti temsilcileri ile birlikte Polonezköy’e gelen, Polonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasındaki dışişleri bakanı Adam Rapacki (1961) de bulunuyor. Ayrıca, dünyaca tanınan soprano Leyla Gencer de burada doğmuştur.
Köyü 1985 yılında Türkiye cumhurbaşkanı Kenan Evren1994 yılında ise, Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa ziyaret etti. Bir sonraki Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwaśniewski ise ilki 1996 ve ikinci 2000 yılında olmak üzere iki defa Polonezköy'ü ziyaret etmiştir. Son ziyareti esnasında Aleksander Kwaśniewski, Zofia Rizi Anı Evi'ni de gezmiştir. Bu ziyaretten iki sene sonra Polonezköy’un kuruluşunun 160. yıldönümü törenle kutlandı.
Türkiye-Polonya ilişkilerinin gelişmesi sayesinde Polonezköylüler bir taraftan sık sık Polonya’dan gelenleri misafir ederken, diğer taraftan da atalarının ülkesini ziyarete gitmektedirler.
Günümüzde Polonezköy’de yaklaşık olarak 1.000 kişi yaşamaktadır. Bunlar arasında 40 kişi düzgün Lehçe konuşmaktadır. Adampol-Polonezköy’de her yaz Polonezköy’ün Polonya ile olan bağlarını vurgulayan Polonezköy festivali düzenlenmektedir. Polonezköylüler, bu festivale katılan folklor gruplarını kendi maddi olanaklarını kullanarak davet etmektedirler.
Kiraz Festivali;

Polonezköy Kiraz Festivali, her yıl Haziran ayında düzenli olarak yapılan geleneksel bir aktivite olarak İstanbul’un önemli festivalleri arasında yer alıyor. Festival, aynı zamanda Türkiye – Polonya arasındaki bağları kuvvetlendiren kültürel bir aktivitedir.
Geleneksel giysileri ile Polonya’dan getirilen ekipler, çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, konserler ve köy kilisesinin bahçesinde resitaller düzenlenecek. Festivali neşe ile geçiren Polonezköy misafirleri, son gününde yerli halk tarafından meşhur kirazları ile yolcu edildi. Festival girişi ve çevresinde satışa sunulan organik sebze ve meyveler arasında dut, domates, çilek ve tabi ki kiraz oluyor.
Bakan ve üst düzey bürokratların da katılımıyla açılışı yapılan Polonezköy Kiraz Festivali süresince Polonya’dan gelen folklor ekiplerinin gösterileri, çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, konserler ve köy kilisesinin bahçesinde resitaller düzenleniyor.


Polonya etkinliklerinden, ve Kıyafetlerinden Görüntüler;Polina'da Kahvaltı Keyfi;
Konaklama imkanı da sunan Polina House, Polonezköy’ün Polonya kültürünü yaşayabileceğiniz mekanların başında geliyor.Serpme kahvaltı için gitseniz de ev yapımı özel pastalarını denemek için mutlaka biraz yer bırakın. Hatta kahvaltı yerine sırf tüm pastalardan ve cheesecake’lerden tatmak için gitmeye bile değer. 
Kahvaltıda yiyeceğiniz el yapımı bir çok reçelin tadına'da bakmadan dönmeyin derim. 
Polina Konaklama
Adres: Polonez Mahallesi, Polonezköy Tabiat Parkı, 75. Yıl Cad 26/A Polonez Köyü/Beykoz/İstanbul
Telefon: 0216 432 3153


Bizim Gözümüzden Kareler;

Yürüyüş Parkuru'ndan Kareler;

                            


Görülmeye Değer Yerler;


1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Polenezköyün vazgeçilmezleri,
Zofia Rızı Anı Evi mutlaka gezilmeli ( Polenezköy’ü ziyaret eden ünlülerin fotoğrafları, köylülerin soyağaçları gibi bilgiler saklanıyor)
Leos Butik Otel ‘de mutlaka 1 gece kalınmalı.Akşamın ve sabahın tadı bahçesinde çıkarılmalı.
Leonardo Restaurant ’ın şarap soslu bonfilesi yenilmeli.
Piccolo Mondo’dan faytona binip köyü dolaşın, otellerin yüzme havuzları sizi bekliyor (Mayo,havlu,şampuan..vb almayı unutmayın)
Stella Pansiyon’un bahçesinde hamak keyfi yapın.
Polonya pastalarının tadına bakın.
Zofia Rizi Anı Evi’ni gezmeyi unutmayın. ( Anı evi, Türkler için bir kişisel arşiv dersi niteliğinde, köyde yaşayanların soyağaçlarından devlet törenlerine, köyü ziyaret eden ünlülerin fotoğraflarından madalya ve nişanlara kadar her şey özenle saklanmış. Zofia Rizi Anı Evi 10:00-13.00 ve 14:00-16:00 saatleri arasında açık, diğer günler gezmek isterseniz muhtarlığa  başvurabilirsiniz. )
Her yıl Haziran ayında yapılan Kiraz Festivalini kaçırmayın!
Köy meydanından  bisiklet kiralayarak çevrenin tadını çıkarın!
        

                   http://www.polonezkoy.biz/polina-house.html
                             
Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))