27.08.2017

# bayramtatili # dibek kahvesi

Pierre (Piyer) Loti'nin İstanbul Sevgisi (1850-1923)Herkese merhabalar,  bol güneşli güzel bir günden, sesleniyorum.

   Pierre Loti tepesine, yıllar önce kız kardeşlerimle  yolumuz düşmüş ve bayağı macera dolu bir gün geçirmiştik.  Bu bayram'da yeniden gidebiliriz diye düşünerek aklıma Pierre Loti'nin hikayesini sizlerle paylaşmak geçti.

Teleferik yapılmadan çok daha önce  yıllar öncesinde gitmiştim Eyüp'te bulunan Piyer Loti tepesine.   

O gün insanların yaya olarak yürüdüğü  daracık yoldan, arabamızla  gerisin geriye  çok zorlandığımızı  mezarların arasından  çıkmak zorunda  kalmış olduğumuzu hatırlıyorum.

İnsanların tuhaf bakışları arasında fren debriyaj, debriyaj fren durumunda soluğu yukarıda almıştıK hep beraber.   Aşağıdaki yoldan yukarı doğru dar yoldan  yürüyenler ne demek istediğimi hemen  diye anlayacaklardır umarım.  Herkesin sevdiği ve tanıdığı, yazılarına ve edebi hayatına aşina olduğu, İstanbul aşığı, Pierre Loti'yi biraz inceleyip, biraz araştırma sonrasında, doğuyla  ve batıyı bir araya getirmek isteyen bu naif, kırılgan, duygusal yaratıcı adamı inanın ben de  çok severek bu yazımda paylaşmak istedim.  

Eski yıllar da Piyer Loti'de yani Eyüp çevresinde yaşayan veya buraya turistik amaçlı ziyarete gelenlerin   burada zaman  geçirmekten keyif aldığını,  Haliç'in  manzarası eşliğinde kim bilir ne hayaller kurmuş olduklarını tahmin bile edemeyiz.

 Pierre Loti kahvesi, bütün Haliç’in tepeden görülebildiği, doğal ve sakin bir mekana ev sahipliği yapmasından ötürü herkes tarafından çok sevilip, sahiplenilip  benimsenmiştir. 

Tepeye çıktığınızda, Haliç'in manzarası  öyle güzeldir ki, püfür püfür esen rüzgara karşı, saatlerce oturup, çayınızı  kahvenizi yudumlamak büyük bir keyiftir.

  Kır kahvesi havasında ki içeriye girdiğinizde  başka bir dünya ile karşılaşıyorsunuz, kahve içinde ki zaman   dışarıya göre daha da yavaş akmakta,  duvarlarda  göreceğiniz  eski dönemlere ait yazılar, özlü sözler, resimler, şiirler, sizi geçmişin karanlık dehlizlerinde dolaştırmak için yetiyor da  artıyor bile. 

 Burada oturmak, soluklanmak ve keyfini çıkarmak sizi kendi evinizdeymiş gibi hissettiriyor.

  Bugüne baktığımızda Eyüp,ve çevresi  sizlerin de bildiği üzre,  dini mekanları, mezarlıkları, doğal güzellikleriyle önemli ve eski bir yerleşim bölgesi konumundadır. Eyüp’ten Eminönü’ne kadar tüm Haliç’in tepeden görülebildiği Pierre Loti Kahvesi, yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgi alaka gösterdiği bir yer olmuş durumda.  

Bir zamanlar bu kahvenin çevresinde  ve içinde bizzat hatıralarıyla yaşayıp bize güzel hatıralar bırakan; Osmanlı kültürüne ve yaşayış biçimine hayranlık duyan yazar Pierre Loti, İstanbul’da bulunduğu dönemlerde bu kahveye sürekli gelirmiş, özellikle nargileye meraklı olduğundan burada saatlerce oturur, insanlarla derin konularda sohbetler  edermiş. 

Kendisini biraz tanımamız gerekirse; Ünlü Fransız romancı 'nın gerçek adı Louis Marie Julien Viaud olan, aynı zamanda bir deniz subayı olan  Pierre'nin ,   1867 yılındaki Okyanusya seferi sırasında, Büyük Okyanus’ta yetişen bir çiçeğin adı olan Loti takma adını almış, mesleği sayesinde Orta doğu ve Uzak doğu ülkelerini kültürlerini görme fırsatı bulmuş ve yazdığı anı ve romanlarda bu seyahatlerinde edindiği bilgilerden çok faydalanmış.

 Denizcilik öğreniminin ardından 1881’de yüzbaşı, 1906 yılında da albay rütbesini alıp, İstanbul’u da ziyaret eden Loti, bu şehirden ve Osmanlı kültüründen çok etkilendiği için ve  defalarca buraya gelerek uzun süre burada yaşamıştır.

 Türklere olan hayranlığı bir taraftan sevilirken, bir taraftan da kendisinin bir ajan olduğundan dem vurulmuştur. 

Bana kalsa ülkemizin etnik, doğal etnografyasından belli ki çok etkilenip bunu romanlarına bile taşıyarak bir nevi iyi niyet elçisi olmuştur. 

İstanbul’a ikinci gelişinde (1879)

 O zamanın Osmanlı Dönemi Türkiyesi’ni anlattığı “Aziyadé” adlı romanına adını veren kadınla tanışan  Loti, bu romanla birçok eleştirmenden olumlu not almış ve geniş bir kitle tarafından tanınmıştır. 

 Daha sonra roman yazmaya devam edip  ve birçok önemli yapıta imzasını atmış,  ve  gözlem yönü kuvvetli olan  yazılarında oldukça yalın bir dil kullanıp  aşk, ölüm, umutsuzluk gibi öğelere fazlaca yer vermiştir. 

Kendisinin de çok sevdiği, ve 19. yüzyılda İstanbul'a gelen hemen  hemen bütün yabancıların ve seyyahların da uğrak yeri olan Pierre Loti'nin etrafında birçok tarihî yapı bizi olduğu kadar onu da etkilemeyi başarmıştır. 

Örnek vermek gerekirse,  1813 yılında ki  iki kitabeli ahşap Kaşgari Tekkesi bunlardan biridir.

 Yine tesisin girişindeki üç yol ağzında, önünde Farsça yazılarla bezenmiş  beyaz yuvarlak bir mezar taşı bulunan yapı da, Çolak Hasan Tekkesi'dir.

 Tekke'nin sırasındaki tarihi bina ise bir Sıbyan Mektebi'dir. Osmanlı tarihi yazarı da olan İdris-i Bitlisi tarafından yaptırılan Mekteb'in hemen önünde ve tesis alanının içinde ise, 1589 yılında vefat eden "İskender Dede" ismindeki bir Mevlevi'nin kabri bulunmaktadır.

 İskender Dede'nin ön tarafındaki üç kuyudan biri ise, meşhur Dilek (veya niyet) Kuyusu'dur.

Bu kuyuyla ilgili Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde; "Kuyuya bakanların gönüllerinden geçirdikleri, isteklerini kuyunun içinde gördüklerini" yazar. 

Kabrin üst tarafında ise Saray "Atçıbaşısı (Mirahur-Tuğ General) Ali Ağa ve Ailesinin kabirleri bulunmaktadır.

 Ayrıca Bizans döneminde inşa edildiği sanılan, Osmanlı döneminde de kullanılan "Sarnıç", Tesisin orta yerinde varlığını korumaktadır.

 Hafta içive  öğlen saatleri dışında, oldukça kalabalık olan Pierre Loti Kahvesi’ne turistlerin yanı sıra İstanbullular da büyük bir  ilgi göstermekle kalmıyor, hatta hafta sonları çok kalabalık olarak eşlik ediyorlar bu mekana. 

Kahvenin arkasında kalan bölümde ise inşaatı bitmiş ve faaliyete geçmesi beklenen , eski İstanbul evleri şeklindeki apart motel evleri, restoran ve kafeden oluşan bir kompleks bulunuyor.

 Divanyolu’ndaki caddeyle birlikte buraya da Pierre Loti’nin adı verilmiş.

 Günümüzde bu tepe ve üzerine kurulu kahve, geçen onca zamanın değiştirdiği Haliç manzarası ve çevrenin kalabalıklaşması dışında hala dingin ve huzurlu bir görüntüyle ziyarete gelen herkesi kendi içine, geçmişten gelen eski Osmanlının izlerine taşımayı biliyor. 

Hafta sonu gidip, hem manzarasından hemde kültüründen etkilendiğimiz  tarihiyle bizi kendine aşık etmeyi başarmış güzeller güzeli Piyer Loti tepesini anlattım sizlere bu hafta ki yazımda.
Yeni halini görmek ve detaylı incelemek isteyenler için ilgili linki buraya bırakıyorum. 

Veda 

Sevgiyle kalın dostlarım, edebiyatla, bol yazıyla, eski tarihin, eski nakkaşların selamlarıyla:)

Pierre LOTİ

Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir?
Haliç köprüsünün Eyüp tarafındaki girişinden yolu takip edip, Eyüp Sultan Camiitarafında yol boyunca dikili “Pierre Loti Tepesi” tabelaları ile buraya ulaşabilirsiniz. Dar sokakları takip edip varacağınız yolun sonunda onarılmış Osmanlı konaklarının (Konaklar, otel ve restoran olarak hizmet veriyor) ve mezarlığın arasından “Pierre’in kahvesi”ne ulaşabilirsiniz. Aracınızla gitmeyi düşünürseniz ispark’a ait ücretli park yerleri bulunuyor.
Pierre Loti tepesine eğer aracınız olmadan gelir ve kahvesinde bir çay yudumlamak isterseniz, Eyüp Sultan Camii’ne kadar gidip buradan ister yürüyerek, isterseniz de teleferik ile kısa manzaralı bir seyahat yaparak ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün