2.06.2017

# 2.beyazidkülliyesi # edirne

Edirne

Ramazan'a yeni girdiğimiz şu günlerde, daha önce ziyaret ettiğim ve kafa  ve ruhen bana iyi gelen,  Edirne yolculuğumdan bahsetmek  istiyorum. 

Edirne deyince insanın aklına öyle güzel şeyler geliyor ki hangisinden başlayacağını bilemiyor insan; Selimiye cami, 2.Beyazid külliyesi,  Şifahane, Eski cami,  Meriç köprüsü, Ali paşa çarşısı, Karaağaç tren istasyonu, Sinagog, Arkeoloji müzesi, Türk islam müzesi, Beyazid 2. külliyesi, Lozan anıtı, Bulgar kilisesi, Ters lale ve daha niceleri, saymakla bitmez,  en güzel yerlerinin fotoğraflarını çektiğim, en güzel yerlerini gezdiğim  Edirne'yi  yazarak anlatsam daha iyi sizlere.  

Seyahat etmek çok keyifli, çok heyecanlı, ansızın hazırlanıp evden çıkmak gibisi yok,  herkes tatlış uykusundayken yollara düşmek, gece karanlığında bir elinizde termos bir elinizde valiziniz bin bir heyecanla  otomobilinizde seyahat ederek, camdan dışarıyı seyretmek çok keyif verici bir şey. 
Gideceğiniz yer tarih öncesinden  bir fısıltıyla sesleniyorsa , hiç durmayın olduğunuz yerde sizi çağıran sese kulak verin davete icap edin hemen. 
  
 Osmanlının bir zamanlar tüm tarihini yansıtan bu devasa  şehri görmek için düştük biz de yollara. 
 Camilerini gezip büyük bir huşu duyduk.  Zamanın buralar da  çok  yavaş  aktığını görünce   şaşırdık.  Anlatılan hikayelerde bir anlam ve mana aradık hep. 

 Hikaye bu ya  caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi bulunmakta.  Rivayete göre, caminin yapılacağı arsa üzerinde bir lale bahçesi varmış. Bu arsanın sahibi, arsasının satılmasını istememiştir. 
En sonunda, Mimar Sinan'dan camide bir lale motifi yapılmasını isteyerek arsasını bu şekilde  satmaya karar verir. Mimar Sinan'da lale motifini ters olarak yapmıştır.
 Lale motifi bu arsada bir lale bahçesi olduğunu, ters olması ise bu kadıncağızın  ters karakterini  temsil etmektedir .


Edirne'de müzeleri  gezerken içinde yer alan gerçek heykellerin ne derece güzel bir canlandırma ile yapıldığını görüp şaşırmanız an meselesi. 
 Özellikle sağlık müzesinin  aldığı ödüller dünya çapında. Burası akıl hastalarının müzikle şifa bulduğu ilk hasta hane. 
Temeli 1.000 yıl ve belki daha uzun senelere dayanan Osmanlı Tıp Kültürü, 500-600 sene önce kullanılan tedavi ve ameliyat yöntemleri, tamamen arşivlere dayanılarak canlandırılmış ve orijinal taş yapıda kültür gezginlerinin beğenisine sunulmuş.

Özellikle sağlık çalışanlarının bu ziyaretten  çok memnun kalacağını  düşünüyorum. Müze için gerekli linki hemen şuracığa konduruyorum. http://saglikmuzesi.trakya.edu.tr/ 

Şifahane'nin mimarisinden, küçük bahçesinden, çalınan  ney sesinden etkilenip hüzünleneceğinizi de düşünüyorum.  https://www.youtube.com/watch?v=EJ0w6r-om_M


Edirne'ye kadar gitmişken Tava ciğeri yemeden dönmek olmaz.
 Merkez'e yakın bir yerde yemiştik, http://www.hurriyet.com.tr/lezizz/galeri-lezzetli-cigerin-pesinde-edirne-36921001#page-3   eski bir dostumla beraber, tadı hala damağımda. http://www.cigercikazimusta.com/galeri.html 

Edirne'ye gitmek isterseniz hafta sonu günü birlik turlar düzenleniyor,  onlara katılabilirsiniz  hatta dönüş yolunda İğne ada ormanlarında bir günlük  kamp  kurmanız bile  olası.


Kanuni döneminde Edirne,  sultanlar, padişahlar ve onların akıl hocalarının mihenk taşı, jeolotik ver politik açıdan çok önemli bir yermiş Edirne, hala da bu özelliğini günümüze kadar korumaktadır.  
  Her şey buradan yönetiliyormuş, bir nevi İstanbul'un başkenti. 
 Aynı şey Bursa için, Şehzadeler şehri Amasya için de geçerli, 

Yurdumuzu şöyle adım adım  karışladığımız da, araştırdığımızda, gezip gördüğümüz de, altından ne cevherler, ne altınlar ne mücevherler çıkıyor. 

Henüz gitmediyseniz şimdi tam vaktidir Edirne'yi gezmenin, havasını solumanın,  sonbahar esintileri arasında Meriç köprüsünün  kenarında  içtiğiniz Tür kahvesinin lezzetini tadmanın.

Bu hayatta hiç bir şey için geç kalmış sayılmazsınız, ne gezmeye, ne okumaya, ne de hayatı sil baştan yaşamaya. 

Hiç bir şey korkmadan, kendi ayaklarımız üzerinde, ve kendimize karşımızdakilere saygı duyarak yaşamak işte aslolan budur. 

Sevgi paylaşımlarınız da , sil baştan yaşam tarzınızda beni de unutmamanız, hatırlamanız dileğiyle, sevgiler.

Edirneyi ve şifahaneyi daha detaylı merak edenler için  burada

http://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/edirne/gezilecekyerHiç yorum yok:

Yorum Gönder

TURKISH DELİGHT

Osmanlı saray mutfağından günümüz Türk mutfağına kalan tatlı bir miras…  Lokum Türkiye’ye “Egzotik Doğu” imajının atfedilmesiyle...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün