28.01.2017

# cıvıklı # develi

Kayseri -Kapuzbaşı Şelaleleri


Hep duyarız ya arkadaşlar arasında yok şuraya gidelim yok buraya gidelim diye, ben de diyorum ki önce güzel ülkemizin, güzel yurdumuzun güzelliklerini gezelim görelim. 
Çanakkale yi, Mardin'i, Urfa'yı, Adana'yı, belki kar kış vakti Kars'ı Karadeniz de yöresel yemekleri tadıp , Doğunun şahane kültürünü inceleyip , Ege'nin naif koylarını gezip görün 
 derim. 
Mevlana yı görmediyseniz, ki bende gitmedim henüz, ziyaret edip, hayır dua bırakmayı,  Anıtkabir'e varmadıysanız  Ankara'ya gidip Atamızın kabrini ziyaret etmeyi planlayıp  tatil rotalarınızı yeniden gözden geçirin dedim. 

Biz tası tarağı toplayıp yollara koyulduk , yeniden Kayseride'yiz,  Kayseri daha önce gitmeyenler için gezilecek rotalar belli ;Erciyes Dağı, Sultan sazlığı, Develi, Yahyalı, Kapuz kaya şelaleler ki gittiğiniz de uzun yollarını, yol boyu akan suyu, rüzgar güllerini, mola yerlerini, tem,iz havasını çok ama çok seveceksiniz. gidecekler için; , mutlaka sabah erken den  gidin mangal yapın balık yiyin, yollar tehlikeli çok dikkat edin:) Yahyalı da pazarlar dan tazecik sebze meyve alın, yazdan giderseniz mis gibi turşular kurun, reçeller yapın, soslar hazırlayın, bol bol domates ve elma  kurutun. Gazi köyünü ve diğer köyleri ziyaret edin, meşhur cıvıklının tadına bakın, köyde tanıdık eş dost varsa, sabah kahvaltısına peynirli yaptırın:)) Gazi köye yakın olan  baraja gidin, çevresini gezin,  Erciyes de Tekir yaylasında çadır kurun, kış mevsimi giderseniz Erciyes de kayak yapın, teleferiğe çıkın gelirken de bol bol sucuk, pastırma getirin:) her şey uygun,  ucuz , bereketli, bol mahsullü, insanlar çalışkan, güleç yüzlü.

Kayseri de  kalma nedenimiz; bayram sebebiyle, bir nevi köy ziyareti büyükleri ve doğup yaşanılan yerleri ziyaret etmek. eşimin ailesinin evindeyiz, tertemiz havasıyla kayseri bir başka güzel,sabahları  hiç yorgun kalkmıyorsunuz, annemin ellerinden öptüğü etli kavurmanın tadı bir başka güzel, bahçe ve doğa tüm sevgisini tüm şefkatini eksik etmiyor üzerimizden, Ben en çok Kapuz kaya şelalesini merak etmiştim ,yol boyu ilginç şelaleler, dağlar, taşlık kayalar, inanılmaz büyüleyici bir atmosfer. Yan tarafımızda büyük bir gürültüyle akan nehir, rafting yapmak için harika, nasıl olmuş da turistler burayı yakalamamış, hadi o da olmadı doğa severler nere de.  İlginç mağaralara girip, ilginç seslerin yankısını dinliyoruz yol boyu yolculuğumuz da. Yolda acıkırsanız mutlaka rüzgargülü tesislerinde mola verin, güler yüzlü hizmet, tertemiz mis gibi ortam, ister kahvaltı ister dönüşte yemek hangisi sizlere uyarsa, ben oradan çilek reçeli aldım. Bir daha alır mıyım? evet belki 3 kavanoz , reçeli yapan işinin ehli birisi,  çilek reçelinin içine, gül reçeli katmış koku, lezzet şahane.

Kaldığımız evden günübirlik, kısa kısa çevreyi geziyoruz. 

Sultan sazlığı denilen yeri keşfettik, burada biraz mola verip kuş cennetinin tadını çıkardık, hayvanları ve doğanın güzelliğini fotoğrafladık, ,Sultansazlığı , https://www.youtube.com/watch?v=26nxlzmvG7I


Kayseri'de yapılacak öyle çok şey var ki; şehir i gezip alış veriş yapabilirsiniz, her gününüzü ayrı planlayıp, yukarı da detaylı bahsettiğim şelalelere gidebilirsiniz. 


Sultan sazlığını keşfe çıkıp, diğer köyleri de gezebilirsiniz, meyve ağaçlarından inmeyip, yemyeşil köy bahçelerin de kaybolabilirsiniz. 


Cıvıklı ve peynirli ekmeği bolca tüketip, nefis yemeklerden tadabilirsiniz. 


Kayseri bence Türkiye'nin en güzel, en keşfedilesi, en şahanesi bir şehri, burayı anlamak, tarihini ve güzelliklerini de özümsemek için alın yanınıza bir Kayseri li onunla beraber daha detaylı gezin. 


Ülkemiz gerçekten çok güzel, öyle gezilecek, keşfedilecek yeni yerler var ki; devamlı gezip, gezdiklerimizi de yeni nesile aktarmak boynumuzun borcu, çoğu yeni yetişen nesil, yeni gelişen gençlik, hiç bir şey bilmiyor, ne sanata, ne damarlarında akan kana, ne geldiği yere dair, ülkemizi, ananelerimizi, örf ve adetlerimiz hepsi de birer birer unutulmaya yüz tutmuş, eski meslekler, eski yaşam, eski hayat ve eskiye dair ne varsa..


Eskiyi yeniyle buluşturmak biz marjinal kafaların işi. 


Köyümüzü, akrabalarımızı, sevdiklerimizi, eşimizi dostumuzu, unutmayarak, gelecekteki yaşamda bir köprü kurarak çok mutlu yaşamanız dileğimle. 
Sevgiyle kalın, soğuklara dikkat edin, Çinlilerin yaptığı gibi bol bol limonlu sıcak su için hem de öyle bir bardak değil gün boyu  iki üç bardak için, şifadır tüm vücudu dolaşıp bir saat sonra dışarı kendini atan sıcak su metabolizmamız için çok önemlidir:)) sevgiyle kalın dostlarım sevgiyle, sevgi kurtaracak güzel dünyamızı:))


Nefis cıvıklı meraklısına İstanbul adresi:)) İsmail ustanın yeri

Şu görüntülere bakın, al sana mis gibi rafting yapılacak  yer:))

Bu mağaraya dikkat ucu bucağı yok diyorlar, şu yurdumun güzelliklerine bakar mısınız?,


Kapuzkaya şelaleleriPeri masalı gibi ev, uyuyan prenses ve yedi cüceler:))Yahyalı dan el dokuma kilimler.

Yol dinlencesi, yol manzarası, ve heybetli Erciyes karşımızdaHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün