21.01.2017

# batum # batuma nasıl gidilir

Gürcistan & Batum


Batum deniz kıyısında kurulmuş tam bir tatil şehri.
 Liman kenti özellikleri taşıyan şehir, büyük turistik gemilerin durak noktası olması nedeniyle çok sayıda turisti ağırlıyor.
 Tarihi bir dokusu olan şehirde gökdelenler, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binalar ile bakımlı tarihi yapılar, eski kiliseler bir arada bulunuyor. 
Sovyet- Rusya döneminden kalan sıvaları dökülmüş eski binalarla, gökdelenlerin sırt sırta bulunduğu, iyi korunmuş tarihi binaları ile gezilesi görülesi bir yer bence.
 Karadeniz sınırını  geçtiğinizde bambaşka bir dünya, bambaşka kurallar, bambaşka hayat tarzı ve insanlar sizi karşılıyor.
 Gitmek isteyenler,  eğer araba ile gitme niyetindeyseniz, sınır kapısında sizleri inanılmaz bir kuyruk bekliyor benden söylemesi:))

Ortalama 4-5 saat gibi bir süreç de sınırı geçebiliyorsunuz.  

O yüzden de uçak'la gidip Batum'da  araç kiralamanız daha iyi.     Burada her şey çok farklı, gerek yaşam tarzları, hayat  düzenleri, otellerin mimarisi,  doğal sokakların ahengi,  genel kültürleri, gece hayatlarıyla  her şey bambaşka, küçük bir Avrupa esintisi yüzünüzü ve ruhunuzu okşamakta.
 Altın kum plajları, çocuk cıvıltıları, rengarenk otelleri ile bura da harika bir tatil geçirmeniz fazlasıyla mümkün.  
Özellikle, gıda maddelerini, eti, içkiyi  ve sigarayı burada  çok daha uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. 

Sınırda uzun süre beklememiz ve de acıkmamızdan sebeb;  soluğu hemen  yemek yiyip karnımızı doyurabileceğimiz  şöyle canlı kanlı, taze antrikotlarla  enerji depolayacağımız sevimli mi sevimli yeşillikler içinde bahçeli bir mekana atıverdik. Burası sınırdan iki yüz metre ilerde hemen sağda kalıyor. Kendin pişir kendin ye tarzında bizim yemek kültürümüze çok yakın bir yer diyebilirim. Minik minik masaların etrafı çitlerle çevrelenmiş,  rahat bir şekilde ailenizle birlikte yemeklerin tadına bakabilirsiniz.   

Batum'un merkezi çok canlı, gece hayatı içinse çok renkli. 

 Her yerde alışveriş yapabileceğiniz marketler var ve  sürüsüne bereket hepsini de bayanlar işletiyor.  Kadınlar  bu konuda oldukça girişken ve tecrübeli, ayrıca da çok çalışkanlar:)) 
Gece hayatının olmazsa olmazı  kumarhaneler her yerde karşınıza çıkıyor.  Bu seferlik girip bakamadım ama bir daha ki sefere şöyle bir etrafı girip kolaçan etmek isterim. 

 Şehri tepeden izleyeceğiniz teleferik'le yukarı çıkıp tüm şehir  bir anda ayaklarınız altında kalabiliyor.  

Dikkat ettiğim bir husus giyim  kıyafet burada çok pahalı, özelikle  Rus bayanlar , Türkiye'den kıyafet satın alıp burada satıyorlar. 
Bir gün eşimle  Amerika ya yerleşirsek, benimde hayallerimden biri bu, hem iş kıyafeti satmak, hem Türk ürünlerini tanıtmak, Türk danışma merkezi, yöresel Osmanlı'dan esinti giysiler, ev dekorasyon eşyaları gibi bir şey, belki özel tasarım t-shırtler de yaparım kim bilir, zaman çok göreceli bir kavram, her şey bir anda bambaşka bir hale bürünüyor yeter ki sabırlı ve sebatkar olalım istediklerimiz ve hayallerimiz konusunda.
Gürcistan'a geçmeden bir günümüzü  Batum'da geçirip, daha fazla buraları gezemeyip keşfedemediğimiz için,  içimiz  buruk olarak ayrılsak da,  en kısa zamanda burayı yeniden fethedip, civarlarda ki şehirleri de gezmeyi planlarımız arasına almış bulunmaktayız. 

Yeni bir seyahat rotasında, yeni keşiflerde, yeni güzellikler de görüşmek üzere, sevgiler herkese:)

AMAN DİKKAT:))

*Batum'un trafiği çok fena aman dikkat edin. 

*Sahilde satılan ahşap bira bardaklarından almayı unutmayın.

*Teleferikle şehrin manzarasını keşfedin.

*Batum Bulvarı

*Piazza Meydanı

*Tiyatro Meydanı

*Avrupa Meydanı

*Asronomik Saat

*Batum Limanı

*Chacha Tower

*Batum Fener Kulesi

*Aşk Heykeli

*Ferris Fheel

*Alfabe Kulesi

*Virgin Mary Kilisesi

*Batum Botanik Bahçe

*Orta Camii

*St Nickolas Church Kilisesi'ni de gitmişken mutlaka ziyaret edin.

Bu bayandan aşağıdaki Batum hatırası ahsap bardaklardan aldık, artık biramı içersiniz ayran mı orası size kalmış bu tarz şeyler çok ucuz almadan dönmeyin derim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün