24.12.2016

# budva # eskişehir

Montenegro Kotor AVRUPA GEZİ 3



Klişeleşmiş tatil rotalarından uzaklaşıp biraz da el değmemiş sularda yüzmek, daha önce tanık olunmamış tarihi görmek ve doyasıya eğlenmek istiyorsanız, ‘çok da param gitmesin', ‘e hadi bir de vizesiz gideyim' diyorsanız Karadağ sizin için biçilmiş kaftan.
5. yüzyılda kurulan şehir, o gün nasılsa hala aynı dokuyu koruyabilen nadir şehirlerden. Avrupalı turistlerin yavaş yavaş uğrak noktası olan tarihi tatil cennetinin dar sokaklarında kaybolmak unutulmaz bir deneyim.

Bir liman kenti olan Kotor, ‘Old Town' (Eski Şehir) ve modern şehir olarak ikiye ayrılmakta. Denizi, kollarıyla kaplar edasında olan dağlar büyüleyici heybetiyle sizi selamlayacak.

Her sokak başında gölgeli duvar diplerinde pinekleyen tembel kediler görmek mümkün, hatta şehirde bir adet de kedi müzesi bulunmakta…


Dağların arasından, yani zifiri karanlık karadağ yolundan Sabaha doğru Kotora vardık, bizim yurt dışı seyahatimiz biraz faklı oldu galiba, belki turla gitseydik,  bu kadar keyif almayabilir, belki her şeyi böylesine keşfedemeyebilirdik, Şimdi biliyorum ki yabancı bir şehre yeniden gitsek hiç korkmadan her yere gidebilir, metroyu rahatlıkla kullanabilir,  uzun tren yolculuklarına çıkabilir, hiç tanımadığımız yabancı insanlarla trende sohbetler edebilir çat pat ingilizcemizle uzun uzun  konuşmalara  dalabilir,  deli gibi araştırdığımız ve de merak ettiğimiz şehirlerde konaklayabiliriz. Kafamız aynı kafa yanii:)) Gün ağarmadan belgrad üzerinden otobüsle geldiğimiz kotora kale meydana gün ağarmadan valizlerimizle indik, nasıl yorgun nasıl bitiğiz o an karar verdim tatilde uzun rota çok yorucu en fazla 2 yer bakidir diye düşünüyorum tatil turunda, sabah erkenden vardığımız her yer kapalı tabi, birkaç artistik, sanatsal foto çekiminden sonra her yerin açılmasını beklemek, güneşin yavaş yavaş doğuşunu seyretmek, sanki karanlık şehirle güneşin ışıklarını yaydığı bu şehir aynı olmasa gerek. Kahvaltı işi her zaman zor oldu bizim için yine kahve yine omlet, ama güzel bir yere benziyor burası şehir sakin dingin tatil yeri havasında sanki italya gibi sanki cennetten bir köşe gibi, meydanda kahvaltı yaptığımız kalenin içi tamamen sanat atölyeleri, galeriler, kiliseler, ne ararsanız var. Daha sonrada  Kotor a gelip  daha uzun kalmak isterim . Bloglardan okuduğum kadarıyla insanlar buraya tatile gelip gün içinde denize girip tatilin tadını çıkarıyor, Kotor benim için çok bonus çok sürpriz bir yerdi gerçekten ama buraya mesai ayırıp tekrar gelmekte fayda var hatta bu kalenin içinde küçük butik oteller var burada bile kalabilirsiniz. Kotor ve çevresi  Budva, Novisad tatil için gerçekten ideal bir yer.
Aşağıdan çok da uzak görünmeyen kaleye çıkmak için Old Town içerisinden başlamanız gerek. Akşam 7'ye kadar merdiven başında bir görevli duruyor, kaleye tırmanış 3 euro. 7'den sonra ise görevli gidiyor ve kaleye ücretsiz çıkılıyor. Size bir tavsiye, sakın öğlen saatlerinde çıkmayın ve asla terlikle çıkmayı denemeyin. Bazı merdivenlerin bozukluğu, irili ufaklı milyonlarca taş ve oldukça eğimli yüksek basamaklı merdivenlerden çıkış için spor ayakkabı şart. Bunun haricinde yanınıza alabildiğiniz kadar su alın. Çünkü yukarıda aldığınız sular yetmeyebiliyor ve merdiven başlarında ticareti iyi bilen su satıcıları bulunuyor. Aşağıdan yakın görünen kaleye binlerce basamak sonrası ulaşılabiliyor. Çıkarken ne kadar yükseklikte olduğunu nefes nefese kalınca anlıyorsunuz. Yaklaşık 1,5 saate çıkılan kalenin en tepesine ulaştığınızda ise döktüğünüz ter, aldığınız derin derin nefesler… Hepsi unutuluyor. Manzara adeta sizi şehrin kralı gibi hissettiriyor. Eğer Kotor'a gelirseniz, mutlaka kaleye çıkın.
Akşam saatlerinde sahili boydan boya gezebilirsiniz. Muhteşem sahil manzarasına hayran hayran yürüyebilir ya da bisiklet kiralayarak bölgeyi karış karış gezebilirsiniz. Araba kiralamak da mümkün. Kotor'da hemen her köşe başında bir araç kiralama ofisleri bulabilirsiniz.


Gündüz saatlerinden akşam saatlerine kadar huzurlu ve sakin olan şehir, gece 12'den sonra özellikle barlar bölgesinde farklı bir çehre sunuyor. Old Town içerisinde bulunan barlarda renkli eğlenceler oluyor. Kotor'un en büyük gece kulübü ise Maximus. Görmeden gitmemelisiniz.
Genel olarak pizza ve balık ağırlıklı yemek kültürleri var. Pizzaların tadı ise şahane. Deniz kenarlarında bulunan restoranlarda ortalama ve uçuk olmayan fiyatlarla güzel akşamlar sunabiliyor. Ancak Kotor, yiyip içmekten ziyade manzarası ve havasıyla hareket etmeniz için sizi zorluyor. Yürüyün, bisiklet sürün, merdivenlerden tırmanın, yüzün, gece ise çılgınlar gibi eğlenin!
Küçük bir şehir olan Kotor için önerilen 3 gün. Biz ise sadece 2 gün kalabildik. kaldığımız  gün boyunca çok gezip çok eğlendik.  Bir hafta kalırsanız kenti avucunuzun içi gibi bilmeye başlıyorsunuz. Ancak başka duraklarınız da olacaksa 3 gün Kotor için yeterli. Elbette ‘Seneye yine geleceğim' demeden kendinizi alamıyorsunuz.

KOTOR'A NASIL GİDİLİR?
Otobüsle gitmeyenler için,  öncelikle uçakla Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya gitmeniz gerekmekte. Podgorica havalimanından ise 10 dakikalık bir taksi yolculuğu ile otogara geleceksiniz. Otogar'dan da iki saatlik bir yolculuk sonrası Kotor'a varabiliyorsunuz.

Avrupa Birliği'nde değiller ancak para birimleri Euro

Her an Avrupa Birliği'ne girebilecek bir ülke olan Karadağ, uyum gereği Euro kullanıyor. Schengen olmadan, vizesiz Avrupa tatili için elinizi biraz çabuk tutsanız iyi olur. Yurt içinde yapacağınız tatilde bile belki daha fazla harcamanız olacakken, Avrupa'da vizesiz ve ucuz tatil yapmış oluyorsunuz. 

Veda zamanı dostlar, buradan yolculuğumuz Üsküp'e olacak, oradan tekrar Belgrad'a geçip, İstanbul'a döneceğiz. 
Üsküp maceralarımızda görüşmek üzere... Sevgiler.
                







                                      
Kotor-Montenegro
                             
                           











Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))