23.12.2016

# anıtur # azizsavakatedrali

Belgrad farklı bir heyecan:)) AVRUPA GEZİ 1Bu kez farklı bir ülkeden Belgrad'dan selamlıyorum hepinizi,
Hiç yurt dışına açılmamış ve ilk açılımını küçük Avrupa olarak adlandırdığımız Belgrad Sırbistan'dan yapacağım için  çok mutluyuz.
Uzun bir arayış araştırma ve Shengen vizesi sorunsalını atlatıp elimizdeki 2-3 kuruşu'da bir takım acentalara kaptırdıktan sonra, başka bir organizasyonla kendimizi Belgrad sınırında bulduk.
Oldum olası uçaklardan korkan ben bu uzun yolculuktan dolayı kendimi sakinleştirip , telkin ve teskin ederek kendi halinde sakin ve nezih Belgrad şehrine vardık.
Hava alanında  bizi ilk karşılayan şeylerden  biri , Nikola Tesla'nın  boy boy  resimleri oldu. 
Küçük çapta bir soruşturma ve   ülke çaplı sorulardan geçerek ülkeye giriş iznini kaptık. 
Garip bir hisle  yıkık dökük bir  otobüs'le mısır tarlaları arasından şehre doğru ilerledik.  
Etrafı  biraz anlatmam  gerekirse  sanki Meksika gibi yerdeydik. 
Hava da bir sıcak nasıl anlatamam hemde ne sıcak, hayatımdaki en sıcak zamanlar hangisi diye sorsalar birincisi; çocukken oruç tuttuğumuz  ramazan ayı, diğeri de   Belgrad'da geçirdiğimiz zamanlardır derim.

Öyle ki; gündüz dışarıda dolaşmak bir cehennem azabına dönüştü bizim için, keşke bahar ayında veya sonbahar da gitseymişiz dedik.  
Şehir merkezine geldiğimizde, bambaşka insanların yaşantısı, bambaşka bir sakinlikle  karşılaştık.
 Ülkemizden gelen diğer  Türk arkadaşlarla  karşılaşmak ve onların bizden daha tecrübeli olmasından sebeb;   biraz tavsiye alarak, Skadrija  dedikleri, çiçeklerle  ,müziklerle güzel nefis restoranlarla  donanmış  sokak içinde ki  otelimize yerleştik bakınızBu restoranlarda farklı bir pazarlama stratejisi var, her restoran da özellikle güzel kızların  ellerindeki menülerle sizleri  davet ediyorlar, hatta yemek pazarlığı daha kapı önünde yapılmış ve müşteri yiyeceği yemeğine yönlendirilmiş oluyor.

 Biz tercihimizi  cevap cici  denilen uzun boy köftelerden yana yaptık  işte burada  Bugün hala Boşnak lokantalarında da yapılan bu köfteyi takip eder, bulduğum her yerde yemeye özen gösteririm. 
 Et konusunda ve mutfak konusunda gerçekten uzmanlar, ıspanak çorbaları ayrı bir  nefis. Mum eşliğinde loş masalarımızda müzik keyfi yaparak çok güzel bir akşam geçirmeniz garanti.
Türkler'de Balkan gezilerine, ve Belgrad'a bayağı bir aşinalar ve tatillerini burada geçirmekten çok keyif alıyorlar.
 3-4 gün kaldığımız Sırbistan da gerçekten çok eğlendik, çok güzel yemekler yedik, şehri boydan boya gezdik,  bol bol yürüdük, her akşam farklı renkte taksilerle şehri acayip bir şekilde gezip  keşfettik. Akşamları da  Garibic Pizza'da enfes pizzaların tadına baktık. bakınız

Tuna nehrinde yüzüp  bol bol alışveriş yaptık,nehir üzerindeki gece kulüplerinde sabahlara kadar eğlendik. işte Özellikle öyle bir yer var ki gidenler için aşağıda linkini ekliyorum fazlasıyla iddialı bir mekan, acayip bir gece klübü.Belgrad   ilk gün bize inanılmaz ateşler ötesi yüzünü gösterdi, fakat daha sonraki günlerde, bol yağmurlu ,bol yağışlı, tam bir kış havası yaşattı bizlere. 

İlerleyen günlerde, Osmanlı eserlerinin hala kalıntılarının olduğu Kalemegdanı dolaşıp, eski Osmanlı'nın izlerini daha derinden  yakalayıp, bol bol fotoğraf çektik,  bir ülkede neden bu kadar kadın sayısı fazla diye hayrete düşerek gezdik güzeller güzeli Belgrad  şehrini . isterseniz detaylı bilgi bulabilirsiniz

Caddeleri, cafeleri, güzel müziklerin çaldığı sokakları gezerken şehrin karmaşasında kaybolup, çılgınlar gibi alışveriş etmek istedik hep, gün içinde adımlarımızı hızlandırıp arka sokaklara doğru ilerlediğimizde bizleri Türk bayrağından yapılmış baklava sunan bir dükkan karşıladı.

Sırbistan da gezilecek çok müze ve kilise var, özellikle Aziz Sava Kilisesi burada görülmeye değer, bir de  Knez Mihailova Caddesinde yer alan otellerin kahvaltıları hem uygun hemde nefis, hediyelik eşya ve parfüm arayanlar buraya gelsinler önce.
Buraya kadar gelip, Nikola Tesla'nın müzesini gezmeden,işte  icatları hakkında detaylı bilgi almadan dönmek olmaz dedik ve kendimizi müzenin kapısında buluverdik.  
Aslında bu tür turlara her zaman  Anı tur ile giderdim fakat bu gezi  Avrupanın kapısını aralama ve  keşfetme turuydu bizim için. O yüzden de biraz daha salaş ve kendi başına keşfediş oldu.
Buralara kadar gelmişken, yakın başka şehirlere de   gidelim  yeni yerler görelim dedik. Tabi ister istemez de  gezi programımızdan biraz sapmalar kaymalar  oldu. Onları da başka bir yazımda ayrıca  paylaşacağım.
  Veda;  
Saraybosna'ya gitmek için yola koyulduğumuz ve şehir haritalarını da elimize aldığımız yolculuk bir bilinmezdi artık bizim için.  Bavullarımız sırtlarımızda,  gecenin  kör karanlığında otobüs  garına doğru hareket ettik. 
Yol boyu balkan müzikleri dinleyerek Saraybosna'ya gittik. 
Yolculuğumuzun devamı Saraybosna yazımızda merak edenler için, 

https://yoldaolmak.com/belgrad-bohem-kosesi-skadarlija.html
                    
https://yoldaolmak.com/belgradin-kalbi-knez-mihailova-caddesi.html                           


Skadarlija

                       
                     Ada Ciganlija
Sava / Tuna nehri


Gece şehri dolaşalım dedik, binlerce kere pişman olduğumuz alamadığımız asker şapkalarıyla karşınızdayım.

Merkezde yer alan cafelerde yada butik otellerde kahvaltı çok ucuz, bizim gibi cay bilmiyorlar, her yer kahve kokusundan geçilmiyor.


                                                                  Aziz Sava Katedrali


Aziz Sava Katedrali


Kalemegdan ve büyük kilise çok heybetli görünüyor, sanki ayasofya gibi..
        


Belgrad'da mutlaka yapılması gerekenler

*Tuna nehrine gidip  yüzün
*Kalemegdanı gezin
*Zemuna gidin
*Gece nehir kıyısında deniz üstünde ki klüpler de  eğlenin, klasik giyinmeyi unutmayın. 
*Her zaman lezzetini çok seveceğim Cevap cici yiyin
*Gece Klübü için, Freestyler gece kulübünde eğlenin:)))bakınız
*Nikola Tesla müzesini ziyaret edin
*Pazarlarını, özellikle bit pazarlarını gezin
*Avm Usce'yi gezin

*Günübirlik çevre gezilerine katılın, tüm kiliselerini gezin, etkinliklerini takip edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Dinozorun Anıları / Mina Urgan

*İhtiyarlar ne yaparlar?  Anılarını yazarlar.  Ben de bunu yapıyorum işte. Günce tutmak alışkanlığı olmadığı; ancak altmışın...

Günün Resmi

Günün Resmi
Hüzün