28.12.2016

# asosanasılgidilir # asosaulaşım

Ayvacık-Babakale-Assos -Behramkale bir kuple:))

Merhabalar,
Asos'a gitmeden önce, burayı nasıl keşfettiğim ile alakalı minik bir anekdot geçmek istiyorum. Yıllar Önce Ayvacık, Gürpınar köyün'de sevdiğim dostlarla birlikte çok güzel bir tatil yapmıştık. Denize sıfır, sessizliğin ortasında, güneş şapkalarımız başımızda, havuz kenarı kendi yaptığımız şahane yiyeceklerle  olağanüstü  bir tatil olmuştu bizim için.  O tatil'de  çok güzel köşe yazıları, notlar ve şiirler yazdığımı hatırlıyorum. Hayattan çok mutlu, ve umutlu, yaşayacağım daha çok şeylerin olacağının bilincinde olarak,sabahları buz gibi denize dalıp,  denizaltında  balıklarla, kaplumbağalarla yüzerek,  derinlerde çok derinlerde korkusuzca, eşsiz maviliğe kendimi bırakarak, güvenmek her şeye güvenmek, inancını hiç yitirmemek ve saf bir duyguyla asıl o günlerde  kalbimin  daha çok mutlu olduğunu bilememenin saflığıyla eğlenmek.

Ayvacık Gülpınar köyü, sakin bir tatil isteyenler için çok uygun, doğa size, siz doğaya hakim olarak şahane bir tatil serenomisi geçiriyorsunuz burada:))
O günlerde kalıp eğlendiğimiz, ehli keyif tatil yaptığımız  o güzelim üç katlı güzel ev, şimdilerde çok sevdiğim bir dostumun  yazlığı artık . Eğer yolunuz düşerse,  Gülpınar  köyü'nü  gezip, sahillerinde  denize girin derim. Biraz ilerde de yer alan Babakaleye uğrayıp, nefis balıkların tadına bakabilirsiniz.  Bir zamanlar korsanlar'dan korunmak amacıyla yaptırdıkları kaleyi'de gezip, dingin suların heybetliliğinde , mavinin her tonuna aşık olup,  uzaktan güneşin size  sarışın bir edayla göz kırpışını seyretmeniz de olasıdır. 

Gürpınar köyüne kurulan pazardan her türlü sebze ve meyveyi almanız mümkün, Ezine peyniri almadan dönmeyin. Bir de yol kenarlarında satılan zeytinyağı, zeytin, domates sosları, reçel çeşitleri de  ilginizi çekecektir diye umuyorum. Sadece alırken dikkat edin, uzun süreli kalmış ve bayatlamış olmasınlar renginden anlarsınız mutlaka.

Keşif amaçlı veya bulunduğunuz yerlerin gelmişken şöyle çevresini de keşfetme çabanız varsa bizim gibi ; Behramkaleye'ye giderken , mis gibi dağlar, uzun yollar, bol manzaralı, irili ufaklı köy evlerini ve şose yolları geçip, kendi halinde şirinmi şirin bir köye varırsınız.  Bir çok el sanatları atölyesi, el emeği göz nurundaki  güzelliklerle dolu dükkanları gez gez bitiremezsiniz. Hediyelik eşyalar, el emeği ürünler, kurutulmuş otlar, bitkiler, çaylar v.s  ne ararsanız var burada. 
Ahşap bir kutu içinde kurutulmuş incir aldığımızı çok lezzetli bir şey olduğu kalmış aklımda.
İnsan doğası gereği gördüğü her şey den  dayanamayıp bir parça almak istiyor. 
Tüketim toplumunun en sevdiği insan manzarasına ben bile bu duruma karşı olduğum halde daha fazla dayanamayıp alıyorum, atıyorum heybeme gördüğüm tüm güzelliklerden bir parça.
Yokuş yukarı çıktığınız yerde sizi Assos Antik Kenti'nin kalıntıları karşılıyor. Büyüleyici bir manzara,  kalıntıların devasallığı,  gökten inen ışık huzmesinin  yaratmış olduğu hafif bir  baş dönmesi, sizleri kendi ekseninizde de dönmeye davet eder gibi. 
Tam anlamıyla görsel bir  şölen sunup, ruhunuza iyi gelecek ilaç kıvamında olan bu yerle ilgili olarak;  Hem kitaplarından hem de yazdığı yazılarından takip ettiğim ,Eylem Aktepe'nin hazırlayıp sunduğu Asos Behramkale kitabının  linkiyle sizleri buluşturmak çok keyifli. 
 Eylem daha önce de Gökçeada için bir rehber hazırlamıştı. Gerçekten bu konuda çok başarılı bravo diyorum kendisine. http://www.assosrehberim.com/nm-Assos_Antik_Kenti-cp-100  ,http://www.gokceadarehberim.com/iletisim/ 


Gittiğinizde mutlaka mutlaka buraları da gezin es geçmeyin civar köyleri de keşfedip gezin derim benden söylemesi;mutlaka bir keşif turuna çıkın oralarda,  üşenmeyyip amfitiyatro'nun bulunduğu alanı inceleyin.   Yöresel pazarların kurulduğu daracık sokak aralarında çay, kahve, taze sıkılmış portakal ve limonata için.

 Temiz oksijen, güler yüzlü insanlar ve gece cıvıl cıvıl yaşantısıyla etkilenmemek mümkün değil. 

Sevgiler, saygılar hepinize:))
Asos Behramkale

Asos Kalıntıları

Baykuş Seramik Ayölyesi:)Behramkale Hediyelik Eşyalar Pazarı
Ayvacık Gürpınar Yolu


Ayvacık

Babakale

2010 AYVACIKBabakale manzara


EDREMİT KAZDAĞLARI 2010

ASSOS 2010


Yorum Gönder

DRİNA KÖPRÜSÜ & THE BRIDGE ON THE DRINA

 ” Dünyanın bir tarafında bir yerde , bir piyango çekiliyor,savaş yapılıyor ve hepimizin alın yazısı da böylece uzaklarda belir...

Günün Resmi

Günün Resmi
Türk Kahvaltısı