18.04.2018

# açıkbüfekahvaltı # beykoz

Kulindağ Dağ Evi

Kulindağ Dağ evi

Eskiden hayallerimi ve yapmak istediğim şeyleri yazdığım bir listem vardı; hala da ara sıra yoklayıp hala yeni eklentilerle  yeniden yazıyorum.  Tabi unutup bir kenara attığım bu listeye uzun zaman sonra şöyle bir göz attığım da birde ne göreyim, yazdığım dilekleri ve hayalleri farkında olmadan gerçekleştirmiş ve daha  farklı versiyonlarını yapmışım vesselam.

Bu listenin içinde neler yok ki, dünyayı gezmek, yeni ülkeler, keşfetmek yeni el sanatları icra etmek, peynir yapmayı öğrenmek, seramik kursuna gitmek, dans etmek, dikiş dikmek, farklı worksoplara katılmak, vintage dükkanlar açıp işletmek  gibi sonu gelmez hayaller ötesi  uzayan listeler.

Kulindağ dağ evi de uzun zamandır gitmek istediğim, listenin  en başında yer alan yerlerden biriydi.
Gitmek, kalmak, günübirlik konaklamak, eğlenmek, daha öncesinde de yılbaşı partisine katılmak  olan dileğim, gidemeyince bahar serenomisinde bir gece kalıp ertesi gün o tüm sosyal  ağlarda ballandıra ballandırıla anlatılan kahvaltı keyfini yaşama isteğine  dönüşmüştü.
Bir kaç kere daha gitmeye teşebbüs edip gidemediğim Kulindağ'a nihayet yakın bir dostumla gitme şerefine nail oldum.
Bol yeşilin, bol ağacın, güzel yolların özellikle Reşadiye köyünün içinden geçip gittiğimiz ve yol sonunda Paşamandırayı geçip Kavacık yolu güzergahından ulaştığımız Kulindağ öncelikle gerçekten nefis bir yerde, yemyeşil doğanın içinde, harika bir ambiansı var,  vadi içine kurulmuş bu yerde, nefes almak, oturmak, insanları gözlemlemek ,dinlenmek keyiften öte keyif bir şey.
Ne kadar da açmışım  böyle yeşile doğaya, buraya  ilk gittiğimde bunu fark ettim.
Ofiste kapalı kaldığımız doğru ama bir o kadar da dışarıda çalışıyorum ben.
Tüm sanayi bölgeleri, ticaret alanları, yok o yol, yok bu yol geçişleri  derken, çoğu vaktim otobanlar ve şirketler arası mekik dokumakla geçiyor. Yeşilin dışında atıl kalarak çok dışarıda olmak nefes almak denilemiyor buna.
Kulindağ'da ilk gözüme çarpan,  yeşilimsi vadinin içindeki insan güruhuydu, hangi ara duydunuz arkadaş, hangi ara keşfettiniz, hangi ara burayı benimsediniz.
Benim de  kesinlikle bu tarz bir yerde yaşamam farz oldu ya evi satıp kaçacağım bu tarz  yerlere, yada dostum gibi alıp tasımı tarağımı vuracağım kendimi Sakarya, longoz gölü dibinde çadır kurup yaşamaya..

Arkadaşımda  bir gece önce misafir olduğumdan mütevelli sabah harika bir kahvaltı yaparak çıkmıştık evden,  Kulindağ'a da gittiğimizde de nasıl olsa güzel nefis bir türk kahvesi patlatırız diye düşünmüştük:))

Ama nerede o kahveler hayal kırıklığı, sevgili Kulindağ müessesi kahvaltı sebebiyle bizlere bir kahveyi çok gördü. Bırakın bir kahveyi, çaya suya bile razıydım ama maalesef ...
Hatta ne zaman kahve alabileceğimizi sorduğumda ki saat henüz 11:30 olmasına rağmen 2:30'da kahve çay servisinin açılabileceğini belirttiler.
Yani siz yanmışsınız güneş altında kimin umurunda, şahsen ben olsam orta yolu bulup, müşteri velinimetim deyip hemen anne baba şefkatiyle etrafını sarıp, şöyle ufaktan mekanı gezdirip, müessesemizin ikramıdır diyerek dayayıverirdim kahveyi bolcanadan önlerine.
Önce içten içten kızdığım bu olaya sonra farklı bir bakış açısıyla bakınca kızgınlığımın yersiz olduğunu hemen anladım.

Dağ başında, orman içinde bir işletmen varsa, ve insanları buraya çekmek içinde elinde altın toplarının fazlasıyla olması gerekiyor,
Hem müşterim elit olsun, hem kaliteli olsun, hemde herkes kurallara uysun oh ne ala dimi arkadaşlar.
İşletmeler hiç de öyle dışarıdan göründüğü gibi kolay işletilmiyor.
İnsanoğlu ile uğraşmak zor azizim. Hizmet sektörü bambaşka bir şey.
Valla yeri geliyor ben evde bizim velede bile söz geçiremiyorum, dil papuç gibi:))

İşletmelerde aslolan bir kere daha anladım ki sunduğunuz şeyden yani kalitesinden ve prensibinizden asla ödün vermeyeceksiniz.
Belki de başarının sırrı burada yatıyor.
Yemek saatleri, servis zamanı, kaliteli sunum,  rezervasyon ve her şey buna dahil.

Kısa vadede güneşin altında oturup piştiğimiz ama mekanın sofistike haline bayıldığımız Kulindağ güzelliğinden hızla ayrılarak burayı merak edenler için bakınız burada en sevdiğimiz yere  Paşamandıraya geçip  nehir kenarında harika lokum ötesi köfteleri bir çırpıda  hüpleterek güzel manzaraya karşı oldukça keyifli bir sohbete dalıverdik kuzumla.
Renkli olarak belirttiğim linklerden  Kulindağ'ın yol, konaklama, kahvaltı, rezervasyon ve etkinliklerini bizzat  yakinen takip edebilirsiniz. Hatta mutlaka gidin buraya gitmeyenlere de ayrıca önerin, hep aynı yerler aynı mekanlar insan sıkılıyor yeni yerler görmek, yeni şeyler duymak istiyor.
Burası yeni can aranan kan diyebilirim:))
Başka  otantik, organik yerler keşfedene kadar:))

Güne yeni ayıldığımız hafta sonumuz böylesine güzel başlamış ve güzel devam etmişken,  Paşamandıra arkasında yer alan Göllü binicilik'te atların güzelliklerini seyre dalıp, yarış parkurlarını inceleyip, güzel atcıklarla göz temasları kurmaktan çekinmedik.
Atlar kadın sesinden çok etkilenirmiş, bir deneyelim bir test edelim dediğimizde bu sözün doğru olduğunu da ayrıca görmüş olduk.
İnsan yakın bir arkadaşıyla böyle yerlere kaçınca ne güzel sohbetler edilir baş başa, ne dert kalır ne gam kasvet, sizi anladığına inandığınız ve kafa denginizse, akıl hocalığı, yaşam koçluğu ne bilim yaptığı hayat mentorluğu da hoşunuza gidiyorsa değmeyin keyifli sohbetin alasına..

Hafta sonu sıkılınca kaçın derim buralara hem yakın hem güzel, hemde yeşilin her tonuna doymak mümkün.
Biraz daha çılgınlık yaparak ev arsa ne varsa alın,  kondurun önü verandalı teraslı prefabrik evlerinizi, oda olmadı yarı taştan, yarı ahşap Heidinin büyük babasının evi gibi ev yapın kendinize tabi sizleri ne mutlu ederse,
Açıkçası bana iyi geliyor böyle yerler, rahatlatıyor, stresimi alıyor, işe döndüğümde ne pazartesi sendromu ne de başka bir şey kalmıyor.
Yollardan da ufak ufak aldığım malzemelerle evde nefis organik kahvaltılar da hazırlamak cabası.

Bu hafta ki programım böyleydi, sizlerde kaçın gidin uzaklara, iyi gelir uzaklaşmak ara vermek bazı şeyleri es geçmek.

Hatta fırsat bulursanız Sakarya Karasuya, Longoz gölüne gidin. Belediye tarafından üzerinde yapılan ahşap yol üzerinde yürüyün ne dert kalır ne tasa, yanında da bol bol fotoğraf kareleri sürprizleriyle.

Oradan da Maden deresi şelalesine..

Güzel hafta sonları diliyorum herkese, her gününüzü özel ve güzel yaşamanız dileğiyle.

Sevgiler.

Kulindağ'a nasıl gidilir;

TEM'den Kavacık çıkışında ayrılarak sürekli Riva yönünde ilerleyiniz. Mahmut Şevket Paşa tabelasından sağa sapınız. Yaklaşık 2,5 km sonra Mahmut Şevket Paşa köyüne ulaşacaksınız.
Mamut Şevket Paşa köyüne varınca Alibahadir yönüne devam ediniz. Köy mezarlığını geçtikten 100 m. sonra soldaki Kibrit Çıkmazı sokağına giriniz. 300m. kadar ilerleyince Kulindağ'dasınız.
Yol adresi;


Açıkbüfe Kahvaltı

Reçel çeşitleri


Ekmek ve pasta börek çeşitleri

Peynir çeşitleri


Haftasonu bile ceketinden vazgeçmeyen ben:))

Yorum Gönder

Sevgililer Günü Denklemli Bir Şey

İlk sevgilimi hatırlayamayacak kadar küçük olduğum için adının Mehmet olduğunu bilmeniz yeterli:)) İlkokulda tüm kızların aşık olduğu d...

Günün Resmi

Günün Resmi
İçimdeki korku