10.01.2018

# film # maudi

Maudi'nin Büyülü Resim Dünyası


Resimler, müzikler, sanat eserleri olmadan, farklı bakış açısı geliştirmeden, yaşamayı yaşayarak, tecrübe ederek, öğrenerek hissederek yaşamadan bu hayat bize hiç bir şeyi olduğu gibi göstermez gösteremez.

Hayat acısıyla geliyor, tatlısıyla mutlu ediyor, süprizleriyle şaşırtıyor biz insanları.  

Bir film izlersiniz, bir kitap okursunuz, dünyanızda hayatınızda  herşey   bir anda değişir, ilham alırsınız, ders alırsınız, fazlalaşır, eksilir, ferahlaşır, darlaşırsınız. 

Bazı sözler içinizi şişirken bazı sözler yüreğinize su serper. 

Bazı acılar ve sıkıntılar  dayanılmazken, sabretmek selamettir. 

Akşam üzeri oturmuş tatlişkomla, tombişimle, tatowumla hangi filmi izlesek diye düşünürken bulduk bu filmi ikimiz. 

Aslında buna benzer daha önce 2 film daha izlemiştim ve onlarında etkisinde kalmıştım. 

Seviyorum böyle durağan, sakin başlayıp, sonunda vurucu darbeyi yapan ve beni şaşırtan filmleri. 

Yazının sonunda 3-4 film ismi daha yazıcam bu filmi beğenirseniz, eminim o filmlerde dekendinizden  bir şeyler bulursunuz derim. 
 Filmimiz Çocukluk yıllarından beri Romatoid artrit hastası olan Maudinin babasını ve annesini kaybettikten sonra dünyada tek yakını olan erkek kardeşiyle kalmasıyla başlar.   Annesinin evinin erkek kardeşine miras kalması ve kardeşinin de evi satmasıyla Maudi, kendi annesinin evinde bir sığıntı gibi yaşamak durumunda kalır. Burda biraz durmak istiyorum. Beni en çok hüzünlendiren kısmı burada başlıyor, yıllarca doğup  büyüdüğün evde kendi hayat kabuğunda yaşıyorsun ve birileri gelip seni kapı dışarı ediyor, üstelik çocukluk anıların hatıraların ve bunun gibi milyonlarca bir sürü anı birden bire yok oluyor, ve sen kendi saf ve iyilik dolu temiz kalp dünyanda bunlara bir türlü bir anlam veremiyorsun, keza sağlıklı olsan, güçlü olsan belki bir yere kadar ama kendini bile ifade etmekte zorlanırken, nasıl olaki birde üstüne anne evini kurtaracak gücü kendinde bulacaksın. Filmimizin devamında kendine kalıcak, yaşayacak barınacak ve kafasını sokacak bir yuva arayışında olan Maudi, evine bir yardımcı arayan 40'lı yaşlardaki bekar Everett Lewis'in yanında çalışmaya ve yaşamaya başlar. Fiziksel dezavantajlarına rağmen çizdiği resimlerin yörede meşhur olmasıyla birlikte Maudi hem para kazanmaya, hem de herkes tarafından tanınmaya ve sevilmeye başlayacaktır. Bu arada kaldığı evde yer edinmek, kendini ve kendi koyduğu kuralları kabul ettirmek ve bazı konularda fazlasından ziyade efor sarfederek hor görülmesine rağmen ayakta durmaya ve yıkılmadan yaşamı sevmesini ayakta alkışlayarak izledik bu filmi.

Benim en çok hoşuma gidense bu filmde, Maudi'nin yaşama tutunma çabası, hasta olmasına rağmen kendi hayatını, yaşamını kazanma isteği, kendini sevmesi, dünyaya ve hayata hayran olması, küçük güzelliklere karşı duyarlı olması, insancıl, saf, sade ve herşey den önemlisi benim için çok özel olmasıdır.
Bu arada bu film gerçek bir hikayeden alıntıdır. 
Yazının sonunda gerçek Maudinin evini ve kendi resimlerini göreceksiniz.

Film gerçekten sakin bir film, ama kesinlikle izlenmeye değecektir. 
Güzellikleri görmesini, ince detayları keşfetmesini,hayatın ritmini duyanlara, gören gözlere, hisseden kalplere bire bir ilaç gibi vesselam.
Sevgiler sizlere... 


*BİG EYES
*TEMPLE GRANDİN
*ADAM YÖNETMEN MAX MAYER
*CAMİLLE CLAUDEL
*SYLVİA PLATH
*CHOCOLAT
*MİLYON DOLARLIK BEBEK
*ÇÖLDEKİ İZLER
*PERSEPOLİS
*ÇİNGENELER ZAMANI
*FACTORY GIRL
*NELL
*BİR KÜÇÜK EYLÜL MESELESİ


Yorum Gönder

Sevgililer Günü Denklemli Bir Şey

İlk sevgilimi hatırlayamayacak kadar küçük olduğum için adının Mehmet olduğunu bilmeniz yeterli:)) İlkokulda tüm kızların aşık olduğu d...

Günün Resmi

Günün Resmi
İçimdeki korku