12.12.2017

# cristofernolan # galaksilerarasunda

Yıldızlar Arasında (İnterstellar)Az önce trailer'ını yeniden izleyip içimde yeniden seyretme isteği uyandıran ,ağlamak ve ağlamamak arasında kaldığım filmdir kendisi. 

Bu nasıl bir film, nasıl bir yok olan dünya, nasıl bir gezegen ve macera dediğinizi duyar gibi oluyorum en azından izledikten sonra:)))
Arkadaşlar film uzay filmi ama bende bir ağlamaklı haller, adamın acımsı acısı resmen ciğerime kazındı desem abartmamış olurum. 
Filmden izlenimlerime geçecek  olursak, öncelikle filmin konusu şu şekilde ilerliyor. 
Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan adamımız Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Dünyalar tatlısı, güzeller güzeli birde aklın ve duruşuna hayran olduğum çok cici bir kızı vardır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald'ın torunlarıyla da  oğluyla da arası çok iyidir.    
 Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen baba Cooper'un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir... Burada araya girerek, eklemem gerekirse, dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ve insanlık yeni bir yaşam kolonisi kuracağı  yeni bir dünya aramaktadır. 
Cooper her şeye rağmen dünyada yaşamın yok olması nedeni ve insanlığı kurtarmak adına  babasına ailesinini emanet ederek, ekibiyle birlikte uzaya yolculuğa çıkar.
Kara delik , yıldızlar arası metafor geçişleri  muhabbetinden dolayı uzayda  zaman ve mekan kavramı çok farklı işlenmektedir. Ekibin her yaptığı yanlış hata ve  kara deliğin içinden geçerek   zamanı daha da  çok ilerleterek , dünyadaki  bir saatin orada 10 yıla tekabül etmesi ve zamanın hızlı geçmesine neden olmaktadırlar. 
Sonuç olarak, filmde devamlı bir esrarengiz hava hüküm sürerken,  Einsten'a ve onun izafiyet teorisine göndermeler ve belgesel niteliğinde araştırma konularının bol bol  keyifli bir şekilde işlendiğini görüyoruz.  Uzayı ve uzaysal gelgitler, uzayda bükülmeler, eğrilmeler dehşetengiz  konular biribirinden farklı  şekillerde  örülerek,  kafamızda soru işaretleri bırakarak film ince ince  şeritler halinde hayal dünyamızdan hızlı bir şekilde gelip geçmektedir.  Film buraya kadar süper, herşey süper, filmin sonlarında ise, geleceğimiz hakkında endişelerim geçmiş ve gelecek kavramları içiçe geçerek bizleri kendi içimizdeki soru işaretleri mutluluk ve mutsuzluk kavramlarıyla başbaşa bırakmayı çok iyi başarıyor. 
Benim kendi görüşümse, her ne kadar bu konuları derinlemesine okumuş ve izlemiş  olsamda bir yanımın hala sığ kaldığına yanarak,   insanlık artık ışınlanmaya geçse diyorum. Ama bekleyeceğiz bir süre  mecburen:))  ışınlanma, uçan arabalar, zamanda yolculuk, insan,  hayvan klonlama, robotlaşma ve teknolojinin bizi sarıp sarmaladığı dönemler için evren artık ekranlardan bizlere göz kırpmaya ve enerjilerini  her daim  göndermeye devam ediyor. Bakın yine bayan enerji olarak durumu kendime çeviriverdim:))
Solucan delikleri, zamanda bükülme ve diğer evrene dair her şey  en çok merak ettiğim en çok araştırmayı istediğim  muktedir konular. Alacaksınız beni koyacaksınız Nasa'nın içine bakın  bu şirine halimle yapmadığım  hınzırlık felan kalmaz.  Uzayın altı üstüne gelmese ben de ne olayım:)) uzay tamamen baştan  keşfedilecek, marslılar buraya gelecek, olmadı onlarla ortak planda gezegenler arası alışverişlerde bulunulacak, belki ben uzaylılar efendilerine hakis muhlis bir türk kahvesi ikram edeceğim,  kırmızı rengi neden bu kadar sevdiğimi  anlatacağım, bu aralar kaktüslere, kolaj fotoğraflara taktığımı anlatacağım, pozitif enerjilerle kafayı bozduğumu, kredi  borçlarımın beni derbeder ettiğini, eski dostlarımı özlediğimi, içsel yanlızlığımın bir süre daha kalbimde kendi başına yanlız olarak  hüküm süreceğini paylaşırım.  
Manyakımsı bir beyin yapısıyla konu nerden buralar geldi anlamamış olsamda; 
 Aklım hala  uzun bir süre uzayın derinliklerinde olacak galiba, uzaya ilginiz olsun veya olmasın evren'i  araştırıp filmi  daha derinsel anlamda, sakin ve dingin ve ipuçlarını yakalayarak seyreyleyin  derim. 
Bu filmi daha derinlemesine analiz için aşağıda eklediğim linkden indirebilirsiniz.  Paylaşımını yaptığım  Arkadaşın ön izlemleri de ayrıca çok değerli  ve okunmaya değer.
En azından ben çok sevdim ve okurken çok keyif aldım.  
Bol iş, bol görüşme, bol yoğunluğun ve bol telefon trafiğinin olduğu bu haftayı geride bırakmayı umarak, güzel çok güzel günlerin yakında hepimizin olacağı inancı içindeyim. 

Bu tarz filmlerden keyif alanlar için en alt satırda bir kaç tane filmcik daha kondurdum yazıma. 
Falcıdan hallice amatör yazım için kusura bakmayın, uykusuzluk  ve yorgunluk arasında bir yerlerdeyim, seviliyorsunuz, sevgiyle kalın:))
http://evrimagaci.org/photo/tr/yildizlararasi-interstellar-filminin-bilimsel-analizi

*Yerçekimi Gravity

*Moon

*Marslı The Martian

*İşaretler

*Solaris

*Bıçak Sırtı Blade Runner

*2000 : A Space Odyssey

*Dünyalar Savaşı

*Prometheus

*Oblivion

*Hayat Lıfe

*Super 8

*K-PAX

*Geliş Arrival

*Yaratık Alien
 

https://www.youtube.com/watch?v=I6PMFlL-0Ys
Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))