10.10.2017

# arabamüzesi # azerbaycan

Haydar Aliyev Center Müzesini keşfedip, Sanata ve Güzelliklere Dalmak 4.GÜN BAKÜ


Canım arkadaşlarım hepinize bol öpücük bol sevgi selamlarımı iletiyorum. Şu naçizane yazı dizimde beni yanlız bırakmayıp güzel yorumlarınızdan beni mahrum etmediğiniz için hepinize minnettarım. 
Yeni bir ülkeye gitmek, yeni bir kültür şokuyla karşılaşmak, şehrin tüm yaşam haritasını sıfır hata profiliyle sorumlu olduğum insanlara, çevreme ve arkadaşlarıma karşı yansıtabilmek bazen çok zor olsa da, inanın yaşadığım  güzelliklerin sayısı bundan daha fazladır:) Farklı bir ülkeyi gezmek ve tanıtmak gerçekten çok ama çok keyifli. Fakat gezi esnasında  şöyle bir durum da var ki gözden kaçırmamak lazım; çektiğiniz videolar, resimler ve anlatımlar bazen sizleri yalnızlaştırabiliyor, evet koca bir dünyaya ve sosyal hesaplarınıza karşı  sorumlu hissetmek çok normal ama asıl süreç o anda yanınızda olan kişilerle de  bu dengeyi sağlamanızdan geçiyor.  Şahane ve bol eğlenceli  bir tatili yaşarken  insan ne kendini nede yanındaki arkadaş ve partnerini de yanlızlaştırmamalı diye düşünüyorum. :))
Tatil anlayışlarım da bir nebzeye kadar deniz güneş kum olmalı fakat o ülkenin tarihini anlatan müzelere gidilmedikten  , etkinliklere katılmadıktan, gizli kalmış köşelerini keşfetmedikten sonra böyle bir tatilin ne amacı olabilir ki benim için, sadece Bakü'de gezdiğim halı müzesi bile şehrin tüm geçmiş tarihini gözler önüne serip büyülenmeme sebep oluyor, gerisini siz düşünün artık. 
Elimdeki listelere yetişme telaşı, yöresel yemekleri kilo alacağım endişem olsa bile  tadma merakım, müzelerin içinde neler olduğunu keşfetme telaşım  sebebiyle cebimde olan son kuruşları da belki dönüş yolunda  Duty free'lerden alacağım parfümden olma  çabasına  harcama isteğim , en uzak yerlerdeki bilinmezleri keşfetme uğruna  sarf ettiğim taksin paralarım, sanırım benim en büyük evliya çelebi ruhuna erişme , gezi ve kültürel elçi namına erme, ve gezi nirvanasında sonsuzluğu yakalama isteğimden daha ağır basıyor.  
Ne yapılan gezilere , ne kitaplara, ne de iyi parça kıyafete verilen paralara acımam ben. İş ki değsin, iş ki amacını görsün, iş ki aradığım şeyi bana tüm güzelliğiyle sunsun. 
Umarım tüm dünyayı gezer ve sizlere anlatma şansım olur. Bunu her şeyden çok istiyorum. Evrensel dünyanın dilini çözmek, evrendeki yaşamları incelemek, genel kültürlerini, dünya mutfağını, yaşam tarzlarını kendi ülkeme daha iyisini içinden çekip alarak taşıma isteğim içimde, ve kendimde hiç  bitmesin. 
Bundan böyle Evrensel gezi elçisiyim dostlarım, gezi elçisinin tüm görevlerinin bilincinde olarak:))

Şimdi sizleri Bakü'nün en güzel, en mimari dehası, şehrin imzasını taşıyan Haydar Aliyev Center Müze içindeki kendisine  armağan edilmiş eşyaların olduğu el yapımı yöresel işlere, müzik aletlerinin olduğu bölüme,  kendi içinde kolajen oluşturmuş katmanlara ayrılmış müzeye ve Haydar Aliyev'in  özel araba koleksiyonunun  sergilendiği kata davet ediyorum. 
2013’te hizmete giren Kültür Merkezinin içerisinde, konferans salonu, kütüphane, müze, medya merkezi ve galeriler bulunuyor. Binanın mimarisi, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, Irak asıllı, ünlü mimar Zaha Hadid'in imzasını taşıyor. Binanın şekli, bir söylentiye göre Haydar Aliyev'in imzası şeklinde yapılmış, diğer bir söylentiye göre ise Azerbaycan mitolojisinde yer alan Hazar denizinin yükselişini yansıtacak şekilde tasarlanmış.
Veda Zamanı geldiğini düşünerek, yeni yazımda birbirinden güzel el dokumalarının, dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğiniz halılarının sergilendiği Bakü Halı Müzesinin keşfini birlikte yapıp, ülkemiz için önem arz eden Türk şehitliğinde güzel dualarımızı ve kalbimizi bırakıp, ateş kulelerini hayretle inceleyip, Bakünün gece tüm heybetiyle, haşmetli ve rengarenk manzarasıyla düşlere, hayallere, kalbimizde o an ne varsa ona akıp, onunla bütünleşmeye doğru gidelim .
Sevgiler : Azerbaycan da Gezen Bir Türk:))


Yanına yaklaştığınızda bizzat kendi sesiyle müzik notalarını duyacağınız müzik aletleriHaydar Aliyev Center


Binanın arka cephesiHaydar Aliyev alt kattaki özel araba koleksiyonu
Bakü'nün Dilek ağacı ama inanın  dilek dileyemedim, içimden gelmedi zahir, zaten mutlu bir yaşantım var, tek isteğim Amerika'da yaşamak ve sağlıklı bir şekilde  tüm dünyayı gezmek:))


Paul'un pastalarını keşfederken:)) Kardeşim bizi Bakü Port'ün çıkışında yer alan Paul diye bir yere götürdü. Söylediğine göre çok güzel fransız yemekleri  ve sabah kahvaltısı, pasta börekleri şahaneymiş, nedense ben bildiğim taddan şaşmayarak pizza siparişi verdim. Nedense Avrupa ülkelerinin bu pizza konusunda uzman olduğunu düşünüyorum. Belgrad da sokak içinde yediğimiz pizzaların tadı hala tatow'la benim damağımızda, bu sebepten burda da denemeyi uygun gördüm, et, benzin, araba , içki ve sigaranın çok uygun bu şehirde Tatow'da şansını  Steek House havasında hamburger söyleyerek denedi. Birde kardeşimin söylediği tavuk şnitzel var tabi , Fransız yemeklerini inanın bilmiyorum bir dahaki gelişimde  akşam yemeğini de denemek isterim fakat bizim yediklerimizde gerçekten çok lezzetliydi. Ortam, mekan, dekorasyon ve güleryüzlü personeliyle Paul  Bakü'de artık  her gelişimde  devamlı uğrayıp, benimde çok sevdiğim bir yer oldu artık.Bakü London Eyes ( Dönme Dolap keyfimiz)
Bakü son yıllarda inanılmaz bir gelişim yaşamış. Baştan aşağı yenilenen şehir bu haliyle Avrupa şehirlerini andırıyor. Yenilenen Bakü adeti Budapeşte, Prag şehirleri gibi. Sahil kısmında yer alan dönme dolap Baku Eye ismini taşıyor. Londra’nın sembolü London Eye’dan esinlenerek yapılan dolap şehre ayrı bir hava katıyor. Biz bindiğimizde hani korkmadım desem yeridir, gözüm ayrı kalbim ayrı çarpıverdi. Gülayın soğukkanlığı, Tatow'un muziplikleriyle korka düşe, düşe kalka çıktık yukarılara . Buraya özellikle gece gidin derim manzara ve ışık gösterisi nefis, hele ki finikelerle şehitliğe çıkıp oradan o güzel bakü manzarasını izlemek, Gülayımın bizi götürdüğü şehitlikte, reçelli çaylı, kıtlama şekerli akşam keyfi serenomisi yapmak, manzaranın tadını çıkarmak ve tatil havasına girmek sanırım böyle bir şeydi bizim için:))
Teleferik Bakü Bulvarı’ndan devam ederken Azerbaycan Halı Müzesi tarafına doğru döndükten sonra, o yolu dümdüz yürüyünce içinde Ejderha heykeli bulunan bir havuz ya da çeşme benzeri bir yer bulunuyor. Teleferik tam da bu bahsettiğim şeyin karşısında bulunuyor. Bu teleferik hattı ile Hazar Denizi manzarası eşliğinde Şehitler Hıyabanı’nın bulunduğu tepeye çıkılıyor. Ücret 50 Qepik. Tabi öncesinde mutlaka sahilde yer alan venedik gondoluna binmelisiniz derim. Dışarıdan göründüğü gibi durmayan bu gondola bindiğinizde kendinizi Venedik te hissetmeniz an meselesi, ki ben gerçekten o havayı aldım. Dingin suyun içinde gezerken Venedik'e ne zaman giderim düşüncesi, ve Türkiye'deki arkadaşlarım annem ve oğlum şimdi ne yapıyordur? düşünceleri birbirine karışmış durumdaydı kafamda.


Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))