17.10.2017

# azerbaijan # azerbaycandagezilecekyerler

Baküde Son Gün, Gence, Şeki ve Quba Hakkında 6.GÜN BAKÜ

Hüzündür Veda; Güzel bir sabah Türkiye'den yola çıktığımız Bakü tatilimiz'in son yazılarını paylaşmaktan dolayı  içim biraz buruk da olsa, son bir gayretle rüzgarlar şehri, geceleri ışıl ışıl parlayan bu şehirde arkamda kalbimi ve özlemi bırakarak ayrıldığımı söylemek isterim. Yukarıda,  özellikle Bakü'nün detaylı  haritasını paylaştım. Gezi yolculuğunuzda  çok faydalı  olacağına inanıyorum. Elinizin altından daima bulunsun derim:)) Eğer dediğim gibi  buralara yolunuz düşerse benden küçük bir tavsiye, önce Bakü- Tiflis, Gence, Şeki, Quba, Gebele, Lahic turu yaparak, en son kısımda Bakü'yü keşfetmenizi öneriyorum. Bu şekilde tatilinizin daha renkli, daha etnik, daha tarihsel ve sanatsal anlamda değerlenmesine olanak sağlamış olursunuz. Bakü zaten küçük bir şehir, bir araç kiralayarak istediğiniz her yeri bir anda görme şansınız var. Ama çevre illerini özellikle  günübirlik yapılan turlarla katılmanızı öneririm. Bu turlar daha eğlenceli ve keyifli geçiyor, böylelikle azeri halkını da yakından tanıma ve kaynaşma durumunuz olabilir.
Aşağıda, Bakü Zabitler parkı buz meydanında, buz pateni maceramız'ı göreceksiniz. Ardından Şahane nefis The House Cafe'de yaptığımız şahane kahvaltı ve hemen sonrasında Bakü Port içindeki Starbucks Cafe'de eğlenceli, dinlenmeli kahve keyfimizi, ayrıca diğer gezilecek yerlerinde özellikle linklerini paylaşıyorum. Buraları görmeden dönmeniz yazık olur gerçekten, işinize yarayacak her türlü bilgi ve anekdotları aşağıda satır aralarına sıkıştırdım. Baküyü gezmekle kalmayacak, benim gibi  artık Bakü'yü bakülülerden çok daha iyi tanıyan biri olup çıkacaksınız.:))) Buraları gezmişken, hele de muhteşem sahillerde fink atmışken,mutlaka sahilde bisiklet kiralayıp sahil boyu binin derim, sahiller ve bisiklet yolları çok geniş, atlayın bisiklete, gidebildiğiniz kadar gidin, rahatlayın, ferahlayın, içinizde rüzgara karşı hiç bir şey kalmasın, keyfe keder, rota yapın, çocukluğunuza dönün hatta bisiklet ile yapacağınız bir kaç küçük numara ve akrobasi hareketleri eminim tüm insancıl ve çocuksu duygularınızı harekete geçirecektir. 
Bakü'de geçirdiğimiz son gecemiz ve son dakikalarımızın tadını sonuna kadar çıkarabilmek için,  bir parça English müzik dinlemek, ve india rock müzik keyfi yapmak amacıyla, Finish Finnegans Pub'a gittik. Çalan müzikler ve gece öyle güzeldi ki anlatamam, sanki canlı konserde hissettim kendimi, nasıl eğlenmişim, nasıl keyifli bir gece geçirmişim anlatamam, müzik güzel, ortam güzel, tatow'la olduğumuz yerde danseder hale geldik. Yeniden gitsem Bakü'ye mutlaka yine kaçarım herhalde buralara. İnsan bazen başıboş olmak istiyor, hayata akmak, iplerini koparmak, kendinden geçmek istiyor. Rahatlamanın ve stres atmanın bir farklı yönü de bu olsa gerek. Dans etmek, biraz müzik dinlemek ve hayata şu an baktığınız yerden daha farklı gözlerle bakmak işte tüm mesele budur dostlar.  Bazen susmak gerekir, bazen hiç konuşmamak, bazen uzaklara bakmak, bazende uzaktan yakına gelmek, bazen sebepsiz sevmek, bazen de sebepsiz gitmek:))
Herşey insanoğlu için, yaşamda evrilerek, törpülenerek, sevilerek, bazende nefret edip, şeffaflaşıp bulanıklaşan dünyanızı daha net  görebilmeniz dileğiyle, insan'a haz tüm güzelliklerle, Baku'dan Tülin geçerek yazıyor:))ŞEKİ HAKKINDA 
Şeki, 2500 yıllık tarihi ile Kafkaslardaki en eski yerleşim birinden biri. Kafkas sıradağlarının eteğinde, ipekyolunun en önemli noktalarındandır. Eşsiz güzelliğin yaşandığı yemyeşil bir yerdir Şeki. İpekyolu üzerinde olan bu şehir, sanatkar ve zanaatkarlar için de önemli bir üretim noktası konumunda. Şeki ipeği, çam işlemeleri, kervansarayları ile kesinlikle görülmesi gereken, sırtının Kaskaflara dayamış, çok güzel bir şehir. Ayrıca gitmişken Şeki mutfağının da mutlaka tadına bakmalısınız. Azerbaycan mimarisinin en güzel örneklerini de burada görebilirsiniz. Bakü’den 385 km mesafedeki bu şehre otobüs ve tren ile gelmek mümkün. Gezilecek yerler; Han Sarayı 1762 tarihini taşır, Şeki tarih Müzesi, Alman Müzesi,Kiş Köyü ,Kiş Kilisesi Müzesi, Şeki Pazarı. Tarih boyunca şehirde Araplardan, Şirvanşahlar’a, İldenizler’den Gürcü Krallığı’na, yine Safeviler’den Osmanlı’ya kadar birçok farklı devlet hüküm sürmüş. 1745’te Nadir Şah öldürülünce Hacı Çelebi tarafından Şeki Hanlığı kurulmuş ancak onun da ömrü çok uzun sürmemiş. 1805’te Rus egemenliğine giren hanlık 1819 yılında lağvedilmiş. Bugün ise Azerbaycan’ın en önemli turistik merkezlerinden biri olarak tarihi geçmişini gözler önüne seriyor.
GENCE HAKKINDA;
Gence, Bakü’den sonra ülkenin ikinci büyük şehri. İstanbul’dan buraya direkt uçuşlar da var. Bakü’den 375 km mesafedeki Gence şehrine Bakü’den tren ve otobüsle de ulaşmak mümkün. Tarihi zenginlikleri ile ünlü olan bu şehirin  batı kısımda endustüri alanı yer almaktadır. Gence, ünlü Nizaminin, şaire Mesheti - hanımın, Mirza Şefi Vazehin vatanıdır, Eski kültüre sahip olan Gence şeherinde çok sayıda mimari anıtlar göze çarpıyor.  Onlardan biri Gencenin Cuma Camiidir. Şeyh İbrahim magberesi de ilk güzelliğini koruyup saklamaktadır. Kentte daha birkaç eski cami var: Gizilhacili Camii, Ozan, Balabağbanlı, Şerefxanlı, Şahseven ve başka camiler. Gencenin merkezinden 6 km doğuda eski Gencenin yıkıntıları kalmıştır. Kentin tarihi müzesi ve akademik müzesi Gencenin tarihi gelişim sürecinden bahsediyor. Gence, ünlü Azeri şairi Nizami’nin ve pek çok sanatçının da vatanı olarak biliniyor. Gence'de gezebileceğiniz yerler; Ermeni kilisesi, Rus ortodoks kilisesi, Şah abbas kervansarayı, Juma cami
Quba şehri doğal güzellikleri ile dikkat çeken Azeri şehirlerinden biri. Şelaleler, vadiler, şifalı su kaynakları gibi doğa severleri kendine çekecek bir merkez burası. Yemyeşil doğa harikası bir yer diyebileceğiniz Quba'ya Pegasus Havayolları henüz çok yeni İstanbul’dan direkt Quba şehrine uçmaya başladı. Quba, Bakü’ye de sadece 170 km mesafede. Quba’nın bir önemli özelliği de Hınalık Köyü’nün Quba sınırları içinde olması. Kınaliq (Hınalık), Dünyanın en yüksek yerleşim yerlerinden biri ve 5000 yıllık tarihi ile kadim bir köydür. Kendilerine özgü dilleri de bölgeyi farklılaştıran özelliklerinden biridir. 7. yüzyıla kadar ateşperest olan bu köyde halen bir Ateşgah bulunmakta. 
GEBELE HAKKINDA
Azerbaycan ülkesinin sınırları içinde bulunan bir şehirdir. Qebele kebele rayonunun ticari merkezi olması ile ünlü olan bir yerleşim alanıdır. Ticari olarak senelerdir bu ülke içinde bir merkez olmasından dolayı sürekli olarak bir gelişim göstermiştir. Tarihi açıdan pek fazla bir tarihi yapısı olmamasına karşın kültürel alanda ve sosyal alanda şehre gelen ziyaretçileri ağırlayacak olan bir çok alana sahiptir. Bundan dolayı da Qebele Gezilecek Yerler bakımından ziyaretçilerine büyük imkanlar sunabiliyor diyebiliriz. Bakü’ye uzaklığı 225km. Kestane ağaçları orman içinde lunapark ve  şelaleler mevcut.  Yol boyunca köklü ağaçları görebilirsiniz. Hepsi de 500 yıllık devlet korumalı ağaçlar. Yolda Yöresel ürün pazarından alışveriş yapabilirsiniz. 
Nohun gölü civarı, fotoğraf çekimi için şahane bir ortam vadediyor sizlere. Dilerseniz de Niş gölü çevresinden tekne turu yapabilirsiniz. 
Kotari kilisesi'sini ziyaret edebilirsiniz.  
TUFAN DAĞI & GEBELE HAKKINDA

Tufan Dağı (), Azerbaycan'ın en yüksek dağlarından biridir. Yüksekliği 4.191 metredir. Büyük Kafkas Sıradağlarının bir parçası olup Azerbaycan′nın Quba Rayonu sınırlarında yer almaktadır. Tufan Dağı ile Kızılkaya, Şahdağ ve Hınalıq Dağı arasındaki yükseklikte Hınalıq köyü yerleşiyor yaz mevsimi için hem de kış mevsimi için tatil yapmak isteyenlere büyük olanaklar sunan bu tatil kompleksi içinde kayak ve snowbord bölgeleri kros kayağı bölgeleri doğa ve park alanları ve de açık hava aktiviteleri gibi bir çok olanak sunuluyor.  Kısacası aileniz ile güzel ve sosyal tesisi bol olan bir yerde tatil yapmak isterseniz listenizdeki ilk sıralarda olması gereken bir yerdir.Gebele şehrinin en ünlü tarihi-kültürel abidesi - MS I yüzyılına ait yazılı kaynaklarda (Pliniy vb) adı geçen eski Gebele şehri burasıdır.  1800 yıldan fazla eski olan,  Gebele şehri 600 yıl boyunca Kafkasya Albanyası devletinin başkenti olmuştur. Eski şehrin yıkıntıları şehir merkezinden 15 km mesafede, Karaçay ve Covurlu nehrinin arasındaki bölgede yer almaktadır. Gebele şehrinde tütün, buğday ve arpa yetiştiriliyor bunun yanı sıra koza besleniliyor. Gebele şehri Demiraparançayın sağ kıyısında yerleşiyor. Tikanlıçay, Gumçay, Demiraparançay ve Vendam nehirleri bu araziden akıyor.
Ceviz ve kestane ormanları ile zengin olan Gebele şehrinin çevresinde çok maden suyu çeşmeleri ve temiz su kaynakları mevcuttur. Dağların eteğinde deniz seviyesinden 1000 m yükseklikte bulunan kestane ormanı bu bölgenin zenginliklerindendir. Buradaki ağaçların her birinin ortalama yaşı 500 yılı aşkındır. Bu ağaçlardan bazıları devlet tarafından muhafaza edilen ağaçların listesine dahil edilmiştir. 
İLçede yüzlerce tarihi ve kültürel abideler vardır: Gezmek isterseniz; 
Emili köyünde IV-VIII yüzyıllara ait Arnavut tapınağı, Bum köyünde XIX yüzyıla ait cami, Bayramkoxa köyünde IX-XIV yüzyıllara ait Ustacan Kalesi, sefili köyünde XVII yüzyıla ait megbere, Hemzeli köyünde XVI yüzyıla ait Şıxbaba piri, Komrad dağının zirvesindeki Komrad piri, Nic köyünde Hacı Garip camii ve XIX yüzyılda yaşamış olduğu ev yer almaktadır. Bolu Bey\'in yaşadığı ev,. Hezre köyünde Şeyh Bedreddin ve Şeyh Mansur megbereleri XV yüzyıla ait ediliyor.
Nic köyünün yakınlarında Yalovlu dağda milattan önce III-I yüzyıllarda insan meskenleri mevcuttur. Bu bölgede demir bıçaklar, hancerler, kılıçlar, tunçtan yapılmış yüzükler, altın küpeler, değirmen taşları ve başka eşyalar tespit edildi. Azerbaycan\'ın kuzey bölgesinde dağlık ve Aran bölgelerde aynı döneme ait arkeolojik kültüre bilimde Yaloylu kültürü denir.
Gebele şehrinde savunma Harekât eski kule (IX-XI yüzyıllar), XVIII yüzyıla ait olan cami, İmam Baba megberesi (XVIII-XIX yüzyıllar), Cuma Camii, aynı zamanda büyük tarihi-etnoloji müzesi vardır. Turistlere hizmet eden «Dağ Turizm Tabanı» gezileri, ormanda konaklama ve av düzenlenmesi ile uğraşılıyor. 
İlçede tatil bölgeleri, hoteller mevcuttur.

LENKERAN HAKKINDALenkeran tüm yıl boyu yeşillikler içindedir. Bölgenin zengin flora ve faunası vardır. Talış dağlarında yetişen bazı ender  ağaçlar tüm dünyada bile ün kazanmıştır.

Lenkeran toprağı sıcak su çeşmeleri ile zengindir. Lenkeran şehri topraklarında iki koru mevcuttur: Hirkan ve Gızılağac koruları.

Kentte tarihi anıtlar fazladır. Yukarı Nüvedi köyünde eski Ebirler kulesi, Şıxakeran köyünde Şeyh Zahid türbesi, Lenkeran şehrinde Küçük Kale Camii, Güldeste minaresi, Hacı Mirza hamamı, binanın fasadını süsleyen net desenleri ile seçilen Han Evi gibi tarihi anıtlar korunup günümüze kadar saklanmıştır. Şehrin batısında Bellebur kalesinin harabeleri mevcuttur. 
Her ne kadar Lenkeran şehri 16. yy. kadar yeni bir tarihte kurulmuş olsa da bu bölgede Neolitik Çağ’dan kalma buluntulara rastlanmaktadır. Buradaki eski hapishane, bir dönem Stalin’in hapis yatmış ve kaçmış olmasından ötürü meşhurdur. Lenkeran yakınında ki Jil köyünde bulunan Seyyid Halife mezarı, Lenkeran ve Astara’yı bağlayan yoldaki sıcak su kaynağı Yanar BulagBallabur kalesi kalıntıları ve 88 bin hektarlık Kızıl Ağaç Rezerv bölgesi görebileceğiniz yerler arasındadır.

Kentte turistler için hoteller ve misafirhaneleri mevcuttur. Lenkeren İran sınırına en yakın şehirlerden biri. Buranın da güzel bir doğası var,  kaplıcaları , tarihi hamam, cami ve türbeleri ile bilinen bir şehir. Gezilecek yerler arasında; Haydar Aliyev Parkı,
Soykırım Anıtı, Stockholm kütüphanesi, Tarih Müzesi yer almaktadır. 
Stalin'nin Lenkeren'de hapis yatmıştır. 
LAHIC HAKKINDA
Bakü’ye uzaklığı 180km. Harika görselliği olan bir köy. Arnavut kaldırımlı sokaklar, taş evler, altyapısı ile çok keyifli bir köy. Her mahallenin kendine ait meydanı, Camisi ve çeşmesi var. Bakır ustalarının el emeği ürünleri ve üretilişlerini izleme şansınız var.
Demir ve Halı ustalarının emekleride çok özel Lahiç’de.
Asma köprüyü görmek isteyenler için; https://www.youtube.com/watch?v=gxBk6F0XpW8
İSMAYILLI  KASABASI & GEBELE  HAKKINDA

Azerbaycan\'ın en sifalı yerlerinden  biri olan İsmayıllı şehridir. Şehirde Azerbaycanlılarla beraber diğer halkların ve etnik grupların temsilcileri yaşıyor: lezgiler, malakanlar, Yahudiler, lahıclar, eski Arnavutlar soyundan hapıtlar yaşamaktadır.
İsmayıllı şehrinde halk sanatı adetleri çok güçlüdür. 
Galacıg, Tezekend ve başka köylerde halen halıcılıkla uğraşıyorlar. 
Adı VII yüzyıldan bilinen, Girdimançayın kıyısında, deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte bulunan Lahıc köyü özellikle yaygındır. Dağların koynunda  yer alan bu küçük kasaba Azerbaycan\'ın en ünlü sanat merkezlerinden biridir.
Lahıc ve Basgal köylerinde tarihi-kültürel koruklar yapılmıştır. Buradaki tarihi anıtlar muhafaza edlmektedir. Basgal köyünde XVII yüzyıla ait cami ve hamam, Lahıc köyünde ise Bedöyün Camii, Zevero Camii (1791 yılı), Ağoli camii ve Zevero çeşmesi muhafaza edilir. Şehirde turistlerin kalması için hotel ve tatil evleri var
İsmayıllı’nın Lahiç köyü en bilinen köylerinden biridir, koruma altındaki köy Kafkas vadileri arasında doğal güzelliği ile de dikkat çekiyor. Köyde 17 ve 18. yüzyıldan kalma camii ve çeşmeler bulunuyor. Kamp alanları, otel ve pansiyonlar da var, gidip kalmak ve trekking yapmak için son derece uygun. https://gezimanya.com/gence
BAKÜ'DE KAMP KURULACAK YERLER
BAKU KARADAĞ
MİNGEÇEVİR
HACI KENT
ŞUŞA
NAFTALA
ZAGATALA

Bakü'de havuz keyfi yapmak isteyenlere
Zire Medeniyet Merkezi (Ziro Ekolojik Park) Gezmek isteyenler için;
Şehri Tandır'a gitmek isterseniz;
https://www.tripadvisor.com.tr/ShowUserReviews-g293934-d4203560-r409720153-Sehirli_Tendir-Baku_Absheron_Region.html
Azeri mutfağı kültürü üzerine;
http://www.turkish-cuisine.org/print.php?id=44&link=http://www.turkish-cuisine.org/ottoman-heritage-3/azeri-mutfagi-44.html
Azerbaycan çay kültürü hakkında;
http://www.caycek.com/azerbaycanin-cay-kulturu/
Azerbaycan yemek kültürü hakkında;
http://m.lezzetler.com/azerbaycan-yemek-kulturu-vt74697
Azerilerin en önemli yemekleri;
https://onedio.com/haber/tadi-damaklardan-uzun-sure-silinmeyecek-azerbaycan-mutfagindan-13-tat-702757
Bibi heybet camisi hakkında;
https://www.youtube.com/watch?v=0fJWkIO_iW4
https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g293934-d8333956-Reviews-Finnegan_s_Irish_Pub-Baku_Absheron_Region.html

Bakü'de diğer gece klupleri;
Paris bistro club
Eleven club
Elektra
Budha bar

Son günümüzün sabahahında, Bakü Port içinde yer alan The house cafe'de nefis bir kahvaltı yapıp, hemen arkasında ki starbucks cafe'de sıcak kahvelerimizi yudumladık. 

The House Cafe Kahvaltı


Bakünün Taze pazarı, taze meyve ve sebzeler, 2. el antika eşyalar, bol bol nar ve meyveler, taze tavuk üretim kesimhaneleri, herşey 90'lardaki dükkan'ları hatırlattı bana, tabi her yer böyle değil, hem lüksü  ve zenginliği hemde yöresel yerel halktan şeyler bulabileceğiniz herşey  var burada:)

Bunlar'da Tatow'umun gözünden kareler, aman ışığa dikkat:)))

Zabitler parkı buz meydanında maceralar başlasın...

https://www.facebook.com/pages/Zabitler-Parki-Buz-Meydancasi/1578135579112405Hem buz kayarım, hem düşerim, hem bisiklete binerim, hemde artık neler olacaksa hayaller hayali dünyamda:)))

Durmuşko, Çölcü TV ve Çölcü grubunda ok eğitimcisi, ve işini çok iyi yapan bir eğitimci, sevgiler selamlar burdan Durmuşko'ya:))
Durmuşko


Ve eve dönüş; çünkü evi çok özledikkkk, Azerbaycan Bakü havalanından herkese hoşçakalın, yeni gezilerde görüşmek üzere dostlar, rotamız yeni tatilimiz için  Kıbrıs  diyelim, bakalım:)) Evren'e mesaj gönderdim. Yeni yazımda evren, çekim yasası, enerji ve egoyla ilgili okuduğum kitap'tan sırlar vereceğim. Secret yani:)))Sevgiler..

Yorum Gönder

Külliye Hamam İstanbul

Gelin hamamı adı altında, teyze, yeğen,  abla kardeş güruhuyla beraber soluğu Sarıyer meydanındaki hamamda alıvermiştik çok yıllar ön...

Günün Resmi

Günün Resmi
Sonbahar