8.10.2017

# ateşgah # azerbaycan

Azeri Gecesi Şirvanşah Müze Ve Ateşgah Maceramız 3.GÜN BAKÜ

Bakü'nün en eski sokaklarından birinde bulunan Şirvanşah Müze restorandayız.
XIX. Yüzyılın ikinci yarısına ait olan müze, bizim gibi bu mekana gelen her konuğun 
 farklı bölgelerdeki  zengin ve lezzetli yemekleri tadabileceği şahane bir restoran müze ortamı.
Baküye gittiğimiz ilk günden itibaren hane halkını azeri gecesi diye bayıltma sekanslarından sonra burası hepimize ilaç gibi geldi, ve gerçekten herkes burayı çok beğendi, Türkiye'den gidecek dostlarıma burayı mutlaka önereceğim. Akşam yemeğine katıldığımız mekanda ilginç ve farklı yemek çeşitleri vardı. Hingel mantıyı tadıp, içinde safran, zerdeçal, kızarmış üzüm ve kayısılı pilavınızı yemenizi , ve o şahane etli çorbayı içmenizi öneririm. Bu şahane nefis, yöresel yemekleri tadıp, canlı azeri müziklerini dinlediğimiz mekan'ın 2 katlı bir müze olduğunu daha sonradan anlayarak, müze müdüründen rica edip içeriyi gezip bir kaç fotoğraf çekme şansımız oldu. Ayrıca girişteki kafkas şapkalarıyla da fotoğraf çektirip güzel kadrajlar yakalamanız an meselesi. Bizi gezdiren çocuğun anlattıkları kadarıyla aklımda kalanlardan ilki, lobi bölümündeki kapının 200 yıllık olması ve nicedir burada saklanıp korunmasıydı. Zaten ağaç türü her şeyi çok seven ben, bu bilgiyle nedense mekana daha çok ısındım. Masamızda yer alan kont drakula havasındaki mumluklar, Leonardo Da Vinci'nin son akşam yemeği tarzındaki masalar ve bazı bölümlerin Tunus havasında renkli tül ve ipeklerle süslenmeleri şahaneydi. Güzel yemekler yiyip, şahane azeri türküler dinledikten sonra, müzenin gizemli labirent havasındaki odaları birer birer ailece gezmeye başladık.  Buralara gelip içeriyi gezen her konuk  100 yıl önce Azerbaycan'ın yaşam biçimi, kültürü ve sanatı hakkında yeterli
 bilgiyi  edinme şansına sahip olacaktır mutlaka.
Akşam yemeğine geleceklere önerim. Burada 2 türlü eğlence yapılıyor üst kat Rusların eğlencesi, alt kat ise Türklerin eğlencesi yapılıyor. Yani anlayacağınız her katta farklı proğram yapılıyor. Azeri ve Rus gecesi eğlencesi gibi, ona göre rezervasyonunuzu yapıp bilgi almanız lazım. Hakkaten azerilerin müzikleri, sanatları ve gelenek görenekleriyle zevkleri bambaşka arkadaşlar:))
Şirvanşah müze restoranı çok ama cok beğendim. İçerdeki Konsept ,müzikler, yemekler ve müzenin kendisi muhteşemdi. Her kösede şaşıracağınız baska bir detay var. Müzedeki her obje ayrı ayrı toplanıp, hazırlanmış ve sergiye sunulmuş.
Eminim ki buraya geldiğinizde, müze restoranı  "Shirvanshah"ı  çok seveceksiniz. Dinlenmek, ve güzel bir akşam geçirmek için  en sevdiğiniz ve tavsiye  edeceğiniz  bir  yer olacaktır mutlaka.
4. Gün Bakü yazımızda, Bak'nün en büyük mimarlık eseri olarak adlandırılan   Haydar Aliyev Müzesini, Haydar Aliyev'in   özel araba  koleksiyonlarının  yer aldığı özel   müzesini, Fransız yemeklerini tadacağımız o nefis Paul ve ortamını , Bakünün ilginç  sokaklarını , yorgun argın  olarak kendimizi attığımız Starbuck cafede nasıl dinlediğimizi anlatacağım yeni  yayınımda görüşmek üzere iyi bakın kendinize dostlarım:)) 


Müze girişi
Kutap

Hingel Mantı

Kompod kompostu

Safranlı PilavBurası bir banyodur arkadaşlarATEŞGAH HAKKINDA
Bakü’ye 30 kilometre uzaklıkta olan Suraxani köyünde bulunan Ateşgah Dünya’da bulunan 3 Mecusi tapınağından biri. 20 manata araba kiralayarak şehir merkezinden 15-20 dk uzaklıktaki gittiğimiz bu yerin anlamı ateşe tapanlar anlamına geliyor. İşte, Azerbaycan ve Bakü'deki çok sayıda görülmeye değer yer arasında en önemlilerinden biri de Ateşgah tapınağı.
Yaklaşık 4.000 yıl öncesi ateşperestlerin yaşadığı Bakü civarındaki Surakhanı kasabasındaki Ateşgah tapınağı Zerdüştlük için önemli bir tapınak. Bu tapınak medresevari yapıda ateşperestlerin ayinlerini, günahlardan arınmak için kendilerine işkence çektirdiklerini simgeleyen, günlük hayatlarını yansıtan mumyaları, resimleri, kabartmaları görmek mümkün.
Buraya gelen Zerdüştler, çilehane olarak adlandırılan odalarda bedenlerine eziyet vererek günahlarından arınacaklarına inanırlarmış (sönmemiş kireç üstüne yatmak ya da üstüne ağır zincirler asmak gibi), Odaların bir kısmında ateş tapınağını görecek biçimde küçük pencereler var, böylece inanlar oda içinde oturup ateşi seyrederlermiş.
21 Mart Nevruz günü ziyaretçi akınına uğrayan Ateşgah’ta Zerdüşt dinine inananlar, geçmiş dönemde çilehane olarak kullanılan şimdi müzeye çevrilmiş odaları ziyaret ediyorlar.
7. yüzyıla kadar Mecusilerin tapınağı olarak kullanılan Ateşgah, o dönemlerde buradan geçen kervanların konaklama yeri olmuş. Mecusilere göre çok mukaddes olan Ateşgah 7 asırda Azerilerin İslam’ı kabul etmesiyle önemini yitirmiş. 19. Yüzyıla kadar bir kahin burada hizmet etmiş. 19. Yüzyılın başında Ruslar burada petrol olduğunu fark edince 100 metre uzakta bir petrol kuyusu kazmış. Petrol işçisi Rus Kokayef buradaki doğalgazı borularla fabrikaya taşımış. Bir süre sonra ateş sönünce, baş kahin bu ateşgah’ı terk etmiş.
Ateşgah şimdi turistlere açık. Burada Rusça, Farsça, Fransızca, Almanca ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşan Afat Kasumova gelen ziyaretçilere bina hakkında geniş bilgiler veririyor. Konuşmayı çok seven Kasumova bu hizmetin karşılığında devletten aylık 150 manat yani 300 lira para alıyor. Hızlı ve seri bir şekilde yaklaşık yarım saatte Ateşgah’ı anlatan Kasumova, “Nevruz günü buraya dünyanın dört bir yanından binlerce kişi geliyor. Zerdüştlük inancına göre burası Mekke kadar kutsal bir mabed demiştir.


Tapınak girişi
Ateşgah

Buraya gelen zenginlerin mecusiler ekendileri yerine acı çekip ibadet etmelerini anlatan heykel tasvircikler
Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))