1.08.2017

# çekmeköydoğapark # doğrunefesteknikleri

Yoga Akademi Merkezi"Yaşam kaygısını fethetmek istiyorsanız, şu anda yaşayın, nefesinizde yaşayın"

''Yoga; Ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemi''


Herkese merhabalar, 
Hem siyasi, hemde, politik olarak yoğun günler geçirdiğimiz şu dönemlerde, gerek iş yaşamında, gerekse özel hayatımızda fazlasıyla geriliyor ve stres yükleniyoruz. Tabiki boşaltamadığımız bunca stres ise bizlere ne yazık ki çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlık olarak geri dönüyor. Onca koşturmanın arasında zihnimizi boşaltabilmeye ise pek zaman bulamıyoruz. Dönem dönem kilo kontrol amaçlı,  yok zumba, yok step, yok yürüyüş, yok  treking, hızlı zayıflama programları araştırmaları derken yolumuz bir şekilde  yoga ile buluştu. Nasıl mı? Çekmeköy doğa park da çok güzel güneşli bir günde yakın arkadaşımla beraber, yürüyüş sonrası yorgunluğumuzu atmak amacıyla oturduğumuz bir cafe de soğuk limonatalarımızı yudumlarken, yan masadan ikram edilen ananasları tatmamız ve  güler yüzlü, naif kibar konuşmasıyla dikkat çeken yoga akademinin hem sahibi, hemde yoga eğitmeni yapan Gülşen hanımla tanışmamızdı.
    Koyu bir sohbet sonrası daha da kaynaşarak,  ertesi gün yoga akademi merkezinde görüşmek  üzere sözleşip ayrıldık. Her zaman merak ettiğim yoganın nasıl bir şey olduğunu, bana nasıl bir fayda sağlayıp sağlamayacağını bu şekilde deneyerek görmüş olacaktık, Bu tür astral olayları her zaman merak ettiğimden sebep, özellikle zihin okuma, çocukluğa inme hipnoz olaylarına da bayılmış olmam nedeniyle neden olmasın dedim. Sözleştiğimiz üzre, ertesi gün çok yakın bir dostum ve kardeşimle birlikte,  Gülşen hocanın mekanındaydık. 
Tabi biz türk milleti bilirsiniz bu tür olaylara biraz layloylom baktığımız için bizde ciddiyet felan hak getire. 
İçeri girdiğimiz ilk andan itibaren, ortamda ilk hissetiğim, sadelik, minimalist bir düzen, o tatlı hoş mor, lavanta rengin getrmiş olduğu zerafet, her şey, tüm her şey bahsettiğim bu renkler üzerine kurulu, yer minderleri, duvarlar, havlular, giyinme odaları, ve yoganın amacının anlatıldığı mini kitapçık  ve hediyelik ürünler. 
Mini bir bilgilendirilmeden  sonra,  aşağı yukarı şimdi hatırlayamadığım on kişilik bir grupla beraber yogaya başladık. 
Yoga ya dair ilk izlenimim  ilk fikirlerim, bence kesinlikle özellikle çalışanların mutlaka katılması gereken bir yaşam tarzı, sakin olaki boş vakitlerimde benim benim için bir etkinlik olur diye başlamayın nedenine gelince öncelikle vücudunuzun bile bu halden hiçbirşey anlamayacağıdır. Yogayı tamamen hissetmelisiniz, istekli olmalı ve doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek zorundasınız.  Bakın yaşam tarzı diyorum, çünkü o da kendi içinde diğer sporlar gibi vücuda rahatlama, esneme, gelişme, ve sağlık empoze ediyor. Ben doktor değilim, işin tekniğini de çok fazla bilmem, ama yorulan beyinlere, yorulan bedenlere, benim gibi iş koliklere çok ama çok iyi geleceğine kalıbımı basarım, doğru nefes alıp verme, doğru duruş, kalbinizi ve içinizdeki tüm organların genleşip bükülüp yoğrulup tekrar eski haline geldiğini hissetmeniz yogaya adım attığınız bu noktada doğru bir duruşun habercisidir. Benim bile   İlk defasında bu kadar yoğun hissetmemin nedeni ,gerçekten bir es e ,  bir ara vermeye araya , stresimi yenmeye, omurgamı  ve durşumu düzeltmeye, zehirli havanın vücudumdan boşalmasına   ihtiyaç  duymamdı.  
Yogayı ilk yaptığınız andan andan itibaren içinize çektiğiniz tüm havayı ciğerlerinizde hissettiğiniz bir gerçek. Hocamız gözünüzü kapatın diyor, ben anında bol yeşil, bol çiçek bal böcek ormandayım, kenarda çalan nefis müziğin tıngırtısı, Gülşen hocanın içimi rahatlatıp , daha da dinginleşip sakinleşmeme sebep olan sesiyle inanın yerde ne kadar kaç dakika kaç saniye yattım hatırlamıyorum , hatırladığım uzun zaman orada yatmış olmamın hissiyle kafamın içinde düşlediğim o bahçede sevdiklerimle kendimi yan yana görmemdi . Ruhlar alemine yolculuk yaptığımı sanmayın sakın:))  Şöyle gözümü bir aralayıp etrafta neler oluyor bitiyor diye kıllandığımı da itiraf ediyorum. Etrafımdaki tüm hatunlar yatak döşek yerlerde, ölüm sessizliği dedikleri bu olsa gerek, bozma kızım, uyuzluk yapma şahane işte ortam mis gibi  ahengi deyip yeşilime güneşli güzel bahçeme sevdiklerime doğru  tekrar yol alarak yoga ve meditasyonuma devam ettim. ..O an anladım ki benim tek derdim sakinlik, dinginlik yanlızlık isteği, her nefesimi verişimde, her bacağımı kolumu bilmem neremi sıkmaya tutmaya çalıştığımda daha da açıldım, açıldıkça açıldım...Bıraksalar bütün gün orada kalıp o güzel sesi dinlemek ve hareketleri yapmak  isteyeceğime yemin edebilirim. 
Bizimkilerin çimdiklemesi, ve gitme vaktinin gelmesiyle beraber, güzel bir rüyanın da böylelikle sonuna gelmiş oluverdim. Yine gidip zaman ayırıp bu değerli çabamı parlatmam lazım:))
Anlayacağınız dostlar, her iş kendi içinde özen istiyor, zaman istiyor, ilgi istiyor,  balkonda bakıp yetiştirdiğimiz çiçekleri bile iki gün sulamadığımız zaman küsüp arkasına dönüyor, toprağı öyle bir çatlıyor ki sen yumşat bakalım yumşatabilirsen.  
 bu işler zor, diyet yaşam biçimi, spor yaşam biçimi, yoga yaşam biçimi....herşey olmuş bir yaşam biçimi.. Kendi yaşam biçiminizi, kendi  yeni beslenme seçiminizi, hayat meşgalenizi bir an önce bulun derim yoksa vücudumuzdaki tüm organlar sinyalini verip yeni bir rotayla  doktorun  kapınızı  çalması an meselesi...
Son sözüm iyi bakın kendinize, bütün gün yiyeceğiniz tüm öğünleri  sabah kahvaltısında  tüketip, üzerine diğer yiyecekleri eklemeyin. Ekmeği çıkarmayın ama en azından sabahları sadece kızarmış bir dilim ekmek yiyebilirsiniz. Her ne yiyorsanız az yemeğe dikkat edin.
Doğru nefesi, doğru havayı, doğru zamanı, doğru insanı, doğru yaşamı ,doğru dostları hayatınızda bulmanız dileğiyle.. AKÇAY SOK 2017


YOGA YAŞAM BİÇİMİDİR. 

Yoga nedir? nasıl yapılır?  yoganın detaylarında bizi ne bekliyor? Yoga dedikleri kavramın kendi içindeki bütünlük nereden geliyor? kaça ayrılıyor? gibi sorularımızın cevabına aşağıdaki metinlerden yola çıkarak göz atalım. 

Bu sistem kendi içinde dört temel kavramla, bizi Hint maneviyatının kalbine götürüverir. Bunlar karma, mãyã, nirvana ve yoga’dır. Bu hangisinden yola çıkılırsa çıkılsın, diğer üçünden de zorunlu olarak söz edilecektir. Batı felsefesinin terimleriyle söyleyecek olursak,


  • İnsanı kozmosa bağlayan ve sınırsız ruh göçüne mahkûm eden evrensel nedensellik yasası. Bu karma yasasıdır.
  • Kozmosu doğuran, muhafaza eden ve bunları yaparken var olanların “ebedi geri dönüşü”nü mümkün kılan gizemli süreç. Bu, kozmik yanılsama, mãyã’dır;
  • Mãyã’nın dokuduğu kozmik yanılsamanın ve karma tarafından koşullandırılan insan deneyiminin ötesinde bir yerlerde “konumlanmış” mutlak hakikat; saf varlık, Mutlak veya adına ne denirse densin: nirvana
  • Son olarak, Varlığa erişmenin yolları; kurtuluşu sağlamak için uygun teknikler. Bu araçlar bütünü tam anlamıyla Yoga’yı oluşturur.
    Yoga, “mistik” manasıyla, yani vahdeti ifade ederken bile, önce maddeden kopmayı, dünyadan özgürleşmeyi ima eder. İnsanın çabasına (“boyunduruk altına almak”), nefsini terbiye etmesine vurgu yapılır -Yoga’nın mistik türlerinde olduğu gibi- ilahi yardım istenmeden önce, zihni ancak bu disiplin sayesinde yoğunlaştırmak mümkündür.     Sevgili Rüveyda, biz rübük deriz kendisine:))
                                 

Dingin olmak, düşünce olmadan bilinçli olmaktır. 
Dinginken hiç olmadığınız kadar kendinizsinizdir.
 Dinginken insan denen bu geçici fiziksel ve ruhsal forma ulaşmadan önceki halinizdesinizdir. 
Bu form yok olduğunda aslında olacağınız halinizdesinizdir. ''Doğa sizi dinginliğe eriştirebilir. 
Bu onun size armağanıdır. 
Doğayı dinginlik alanında algıladığınızda ve onunla o alanda birleştiğinizde, farkındalığınız o alana nüfuz eder.
 Bu sizin doğaya armağanınızdır.''


''Görünüşünüz, yanlız kapten bakabildiğinizde berraklaşır. 
Dışarı bakanlar düş kurar, içe bakanlar uyanış yaşar.'' 


Sevgili dostlar yoga için daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki kitabı okuyabilirsiniz.

Sevgilerhttp://www.yogaacademy.com.tr/iletisim.htm

http://www.yogaacademy.com.tr/yoga-nedir.htm

https://www.facebook.com/pg/Yoga-Academy-Cekmekoy-633120633440105/photos/?ref=page_internal

https://www.facebook.com/gulsen.muftu/about?

https://www.youtube.com/watch?v=nI6S8J5eM-c


Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))