22.08.2017

# agra # aşk

Taç Mahal'in İçindeki Aşk?


''Zamanın yanağında bir göz damlası''

Selamlar herkese;
 Bence, bir tek yapının, bütün bir ülkenin sembolü olmasına Eyfel kulesi, Özgürlük anıtı ve Piramitler  örnek olarak gösterilirse, Taç Mahal'inde Hindistanı temsil ettiğine  hiç kuşku yok. 

Dönemin  Babür İmparatoru   Şah Cihanın karısı mümtaz Mahal'in  anısına yaptırdığı tAÇ Mahal,  başkent Agrada Jumna Nehri kıyısına  özenle inşaa edilmiştir.  

Sabahın erken saatlerinde pembe, gün içerisinde beyaz, ay ışığında ise altın rengine bürünen anıt mezar çok önemli bir eserdir. 
Mümtaz Mahal, 17 yıl evli kaldığı imparatora, 14. çocuğunu doğururken  1629 yılında,  ölmüş ve  Şah Cihanı dayanılmaz acılar içine sürüklemiştir. İmparator bu acı kayıptan sonra, 2 yıl süreyle yas tutmuş, ve çok sade bir hayat sürmeye başlamıştır. 

İlgisini İmparatorluğunu genişletmek ve yeni ülkeler fethetmekten çok mimari alanında sanat eserleri meydana getirmeye yöneltmiştir. 
Taç Mahal'in yapımına, 1632 yılında başlanmış, ve anıt, 21 yıl sonra 1653 te tamamlanmıştır. 
Yapımına sadece hindistan'dan değil, Orta asya'da bir çok yerden getirilen toplam 20 bin işçinin çalıştığı bilinmektedir.  

2.5 ton ağırlığındaki mermer bloklar, 300 km uzaklıktan taşınırken sayısı  bine yaklaşan  filler kullanılmıştır. 

Bu blokların yapının tepesine çıkartılması için, 3.2 km uzunluğunda bir rampa yapılmıştır. 


Anıtın baş mimarlığını, Şiraz'dan gelen, İsa Khan üstlenmiş ve zamanın ünlü sanatçıları olan, Bordo'dan Auistin usta ve Venedik'ten, Veroneo ustalar kendisine asistanlık yapmıştır. 


Bir efsaneye göre, Şah Cihan, Taç Mahalin yapılmasından sonra buna benzeyen başka bir eser yaratmaması için mimar İsa Khan'nın sağ elini kestirmiştir.


Tac Mahal, için anlatılagelen inanılması güç başka bir hikayeye göre, Şah Cihan, burayı bitirdikten sonra kendi mezarı olarak ikinci bir anıt daha yaptırmayı düşünüyormuş. İkinci Tac Mahal şimdikinin tersine, tamamen siyah mermerle işlenecekmiş, Şah Cihan, bu rüyasını gerçekleştiremeden, oğlu Alemgir tarafından tahttan indirilmiş, hayatının geri kalan kısmını Agra kalesinde nehrin öbür yakasında, Tac Mahal'i seyrederek geçirmiş. Ölünce de karısının yanında Tac Mahal'e defnedilmiştir. 

Taç Mahal yüksek bir mermer platform üzerine, oturtulmuş, dört köşesinde birer minare bulunan kubbeli bir yapıdır. Bu minarelerin her biri, 41 metre yüksekliğindedir. 

Minareler ana yapının bulunduğu platform üzerinde, simetrik olarak, yerleştirilmiş değildir. Bu önlem, herhangi bir depremde minarelerin yıkılması halinde ana kubbenin etkilenmemesi içindir.  Minarelerde ezan okunmaz. Şah Cihan ve Mümtaz Mahal'in mezarları ana yapının alt katındadır, ancak bunu sembolize etmek için ziyaretçilerin gezdiği katta iki mozole yapılmıştır. Tac Mahal'in tamamı çok ince kesilmiş mermerlerle işlenmiştir. Mermerlerin içi oyularak yerleştirilen çeşitli yarı değerli ve değerli taşlarla yapılan çiçekler, dallar, süsler çok ilginç ışık oyunları yapmaktadır. Bu kakma işleme sanatının adı ''Pietra Dura'' adı verilmiştir. 

Tac Mahal'in bulunduğu geniş arazi, Yamuna nehrinin kıyısında kurulmuş, iki girişi olan yemyeşil bir bahçedir. Her giriş kapısı birer cami şeklindedir ve kırmızı taştan yapılmıştır. Bu yapıların üzerine kuran'dan ayetler işlenmiştir. Bu binaları geçince, Taç Mahal'e açılan ortasında uzunlamasına iki havuz bulunan bir yola gelirsiniz. Tac Mahal'in bu suda yansıması da çok çok güzeldir. Tac Mahal'i sadece bir kere ziyaret etmeniz yeterli olmaz, çünkü burası değişik ışık koşullarında, değişik görüntüler vermektedir. Örneğin gündüz göremediğiniz bir çok şeyi akşam güneş batarken ve hatta gece ay ışığı altında daha  farklı görebilirsiniz.  
Tac Mahal dolunay zamanlarında geceleri ziyaretçi akınına uğruyor. Normal'de akşam saat 19:00'da ziyarete kapanan anıt, dolunay zamanlarında, dört gün süreyle, gece yarısına kadar açık tutuluyor.
Tac Mahal'in 18. yüzyılın başında  bir İngiliz generali tarafından sökülerek İngiltere'ye görülmesinin ve parça parça satılması planlanmış fakat buna muaffak olunamamıştır. 

 Bu proje ilk olarak Red Ford için gündeme getirilmiş ve Londra'daki müzayedeye götürülen parçalara kimsenin ilgi göstermemesi üzerine bundan vazgeçilmişti.

 Daha sonra genel vali olan, Lord Curzon, Tac Mahalin zarar gören bir çok yerinin onarılmasını sağlamıştır. 

Tac Mahal hakkında son olarak üzücü bir şey söylemek gerekirse; Yüzyıllardan beri eşsiz güzelliği dillere destan olan bu anıt, modern dünyanın yaşam koşullarına ayak uyduramamaktadır. Taşıt araçlarının egzozundan gelen kirlenmeler, sanayi kirlenmesi ve kimyasal gübrelerin etkileri gibi çevre şatları Taç Mahal'in mermer temelli yapısını çürütmekte ve bozmaktadır. 


Buna önlem olarak Tac Mahal'in etrafında 4 kilometrelik bir alan içinde, motorlu taşıt trafiğine izin verilmemektedir. Tac Mahal'e gidecek için elektrikle işleyen minibüsler, faytonlar ve bisikletli rikşalar hizmet vermektedir. 

Şu yazdıklarıma bakınca insan hayretler içinde kalmadan yapamıyor, Nasıl  bir aşk , nasıl bir sevgi yoğunluğu  bir insana  bu kadar güzel bir yapıyı inşaa etmesi için güç veriyor.  

İçindeki güzelliği, acıyı , aşkı , aynı zamanda kaybetmenin derin üzüntüsünü  bu şekilde  dışarıya yansıtmak için harekete geçiriyor.

 Şah Cihan,   karısını kaybettiğinde kim bilir ne acılar çekmiş, nasıl yanlızlaşmış, düşüncesi bile mahvediyor insanı, nasıl bir büyü ki   kaybetmenin, artık hayatın da yanın da  olmadığını bilmenin acısını yaşamak, ve tüm zamana yayılacak, dillere destan olacak,  aşk  mabedini göklere  yükseltmek.

Tac Mahal Nerede ve Nasıl Gidilir ?
Anıt Mezar Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı’nın hemen kıyısında. Buraya gelebilmek için uçakla, trenle, taksiyle ya da otobüsle öncelikle Agra’ya ulaşmanız gerek. Agra’ya geldikten sonra ise neredeyse bütün yollar Tac Mahal’e çıkacak şekildedir.

Ben Taç Mahal'a gitmedim fakat; her zaman gitmeyi çok istedim. 
Bu sebebten de bu güzelliği en azından yazı vesilesiyle sizlere ulaştırmak istedim. Aşkın, gücün, ihtirasın sembolünü sizlerin de benim gibi merak etmesini istedim. 

Bir gün yolumuz Taç Mahal'de buluşsun isterim, her dakikanın farklı renklere, farklı düşlere uzandığı Taç Mahal' çatısı altında, belki de bie gökkuşağı esintisinde.

Sevgiyle dostlar, aşkla...
Taç Mahal
Pietra Dura Kakma Sanatı


Yorum Gönder

Külliye Hamam İstanbul

Gelin hamamı adı altında, teyze, yeğen,  abla kardeş güruhuyla beraber soluğu Sarıyer meydanındaki hamamda alıvermiştik çok yıllar ön...

Günün Resmi

Günün Resmi
Sonbahar