22.08.2017

# agra # aşk

Tac Mahal'in İçindeki Aşk?


''Zamanın yanağında bir göz damlası''

Daha Tac Mahal'in yazısına başlamadan, içim öyle bir buruk bir acıyla yan dı ki anlatamam, sizlere. Nasıl  bir aşk , nasıl bir sevgi ,nasıl bir bağlılık ve sadakat bir insana  bu güzelliği yapması için güç verir.  İçindeki güzelliği, acıyı , aşkı , aynı zamanda kaybetmenin derin üzüntüsünü  bu şekilde  dışarıya yansıtmak için çıpınır durur, Şah Cihan, nasıl bir  keder ve özlem içinde burayı yaptırmış,  karısını kaybettiğinde kimbilir ne acılar çekmiş, nasıl yanlızlaşmış, düşüncesi bile mahvediyor beni, nasıl bir büyü  nasıl bir his  kaybetmenin, artık olmadığını bilmenin, zamanda yanlızlaşmanın , ve güçlü bir sesle içerden bir sesle ayağa kalkarak , onu yaşatabilmek adına , tüm zamana yayılacak, dillere destan olacak, adından herkese söz ettirecek ,  kendi aşk  mabedini göklere  yükselttirebiliyor. 

Bence, bir tek yapının, bütün bir ülkenin sembolü olmasına Eyfel kulesi, Özgürlük anıtı ve Piramitler  örnek olarak gösterilirse, Taç Mahal'inde Hindistanı temsil ettiğine  hiç kuşku yok. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse;  Dönemin  İmparatoru  Şah Cihanın karısı mümtaz Mahal'in  anısına yaptırdığı  ,sabahın erken saatlerinde pembe, gün içerisinde beyaz, ay ışığında ise altın rengine bürünen anıt mezar,  Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından başkent Agra’da Jumna Nehri kıyısına  özenle yaptırılmış, Şah Cihan'nın tutkususunun eseridir. 
Mümtaz Mahal, 17 yıl evli kaldığı imparatora, 14. çocuğunu doğururken  1629 yılında,  ölmüş ve  şah cihanı dayanılmaz acılar içine sürüklemiştir. İmparator bu acı kayıptan sonra, 2 yıl süreyle yas tutmuş, ve çok sade bir hayat sürmeye başlamıştı. İmparatorluğunu genişletmek ve yeni ülkeler fethetmekten çok mimari alanında sanat eserleri meydana getirmeye yönelmiştir. 
Şah Cihan, eşine olan sevgisinin büyüklüğünü bütün dünyaya kanıtlamak için mezar yaptırmaya karar verdi .Taç Mahal'in yapımına, 1632 yılında başlanmış, ve anıt, 21 yıl sonra 1653 te tamamlanmıştır. 
Yapımına sadece hindistan'dan değil, orta asya'da bir çok yerden getirilen toplam 20 bin işçinin çalıştığı bilinmektedir.  2.5 ton ağırlığındaki mermer bloklar, 300 km uzaklıktan taşınırken sayısı  bine yaklaşan  filler kullanılmıştır. Bu blokların yapının tepesine çıkartılması için, 3.2 km uzunluğunda bir rampa yapılmıştır. 

Taç Mahal

Anıtın baş mimarlığını, Şiraz'dan gelen, İsa Khan üstlenmiş ve zamanın ünlü sanatçıları olan, Bordo'dan Auistin usta ve Venedik'ten, Veroneo ustalar kendisine asistanlık yapmıştır. 
Bir efsaneye göre, Şah Cihan, Taç Mahalin yapılmasından sonra buna benzeyen başka bir eser yaratmaması için mimar İsa Khan'nın sağ elini kestirmiştir. 


Tac Mahal, için anlatılagelen inanılması güç başka bir hikayeye göre, Şah Cihan, burayı bitirdikten sonra kendi mezarı olarak ikinci bir anıt daha yaptırmayı düşünüyormuş. İkinci Tac Mahal şimdikinin tersine, tamamen siyah mermerle işlenecekmiş, Şah Cihan, bu rüyasını gerçekleştiremeden, oğlu Alemgir tarafından tahttan indirilmiş, hayatının geri kalan kısmını Agra kalesinde nehrin öbür yakasında, Tac Mahal'i seyrederek geçirmiş. Ölünce de karısının yanında Tac Mahal'e defnedilmiştir. 
Taç Mahal yüksek bir mermer platform üzerine, oturtulmuş, dört köşesinde birer minare bulunan kubbeli bir yapıdır. Bu minarelerin her biri, 41 metre yüksekliğindedir. 
Minareler ana yapının bulunduğu platform üzerinde, simetrik olarak, yerleştirilmiş değildir. Bu önlem, herhangi bir depremde minarelerin yıkılması halinde ana kubbenin etkilenmemesi içindir.  Minarelerde ezan okunmaz. Şah Cihan ve Mümtaz Mahal'in mezarları ana yapının alt katındadır, ancak bunu sembolize etmek için ziyaretçilerin gezdiği katta iki mozole yapılmıştır. Tac Mahal'in tamamı çok ince kesilmiş mermerlerle işlenmiştir. Mermerlerin içi oyularak yerleştirilen çeşitli yarı değerli ve değerli taşlarla yapılan çiçekler, dallar, süsler çok ilginç ışık oyunları yapmaktadır. Bu kakma işleme sanatının adı ''Pietra Dura''dır. 
Pietra Dura Kakma Sanatı

Ziyaret hakkında; Tac Mahal'in bulunduğu geniş arazi, Yamuna nehrinin kıyısında kurulmuş, iki girişi olan yemyeşil bir bahçedir. Her giriş kapısı birer cami şeklindedir ve kırmızı taştan yapılmıştır. Bu yapıların üzerine kuran'dan ayetler işlenmiştir. Bu binaları geçince, Taç Mahal'e açılan ortasında uzunlamasına iki havuz bulunan bir yola gelirsiniz. Tac Mahal'in bu suda yansıması da çok çok güzeldir. Tac Mahal'i sadece bir kere ziyaret etmeniz yeterli olmaz, çünkü burası değişik ışık koşullarında, değişik görüntüler vermektedir. Örneğin gündüz göremediğiniz bir çok şeyi akşam güneş batarken ve hatta gece ay ışığı altında daha  farklı görebilirsiniz.  
Tac Mahal dolunay zamanlarında geceleri ziyaretçi akınına uğruyor. Normal'de akşam saat 19:00'da ziyarete kapanan anıt, dolunay zamanlarında, dört gün süreyle, gece yarısına kadar açık tutuluyor.
Önemli Detay; Tac Mahal'in 18. yüzyılın başında  bir ingiliz generali tarafından sökülerek İngiltere'ye görülmesinin ve parça parça satılmasının planlandığını biliyor musunuz? Bu proje ilk olarak Red Ford için gündeme getirilmiş ve Londra'daki müzayedeye götürülen parçalara kimsenin ilgi göstermemesi üzerine bundan vazgeçilmişti. Daha sonra genel vali olan, Lord Curzon, Tac Mahalin zarar gören bir çok yerinin onarılmasını sağlamıştır. 
Tac Mahal hakkında son olarak üzücü bir şey söylemek gerekirse; Yüzyıllardan beri eşsiz güzelliği dillere destan olan bu anıt, modern dünyanın yaşam koşullarına ayak uyduramamaktadır. Taşıt araçlarının egzozundan gelen kirlenmeler, sanayi kirlenmesi ve kimyasal gübrelerin etkileri gibi çevre şatları Taç Mahal'in mermer temelli yapısını çürütmekte ve bozmaktadır. 
Buna önlem olarak Tac Mahal'in etrafında 4 kilometrelik bir alan içinde, motorlu taşıt trafiğine izin verilmemektedir. Tac Mahal'e gidecek için elektrikle işleyen minibüsler, faytonlar ve bisikletli rikşalar hizmet vermektedir. Tac Mahal Nerede ve Nasıl Gidilir ?
Anıt Mezar Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı’nın hemen kıyısında. Buraya gelebilmek için uçakla, trenle, taksiyle ya da otobüsle öncelikle Agra’ya ulaşmanız gerek. Agra’ya geldikten sonra ise neredeyse bütün yollar Tac Mahal’e çıkacak şekilde bir şehirle karşılaşacaksınız.
Agra’ya Uçakla Gitmek
Delhi ve Jaipur üzerinden uçuşların yapıldığı küçük bir havalimanı var ancak gecikmeler ve fiyatlar nedeniyle tercih ederken biraz düşünmek gerek.
Agra’ya Trenle Gitmek
Agra önemli bir tren hattı üzerinde olduğu için trenle ulaşım çok daha kolay. Delhi’den neredeyse günde 20 kez Agra’ya giden bir tren bulmak mümkün.
Agra’ya Otobüsle Gitmek 
Yine Delhi’den otobüsle Agra’ya gitmek mümkün. Ancak süre ve rahatlığınızı düşünüyorsanız pek de iyi bir seçenek değil.

Tac Mahal’e Cuma günü gelmişseniz anıt mezar sadece Müslümanlar için açık. Bu yüzden Türk pasaportu olanlar rahatlıkla girebilirler. 
Cuma günleri bu sebeple ziyaret daha az olduğu için de rahatlıkla gezmeniz mümkün olabilir. 
Güneşin doğuşu ile farklı bir görsel şölen yaşatabilen anıt mezar için kapı açılışı 6:00. Kapı açılışında girerseniz güzel fotoğraflar yakalamanız ve kalabalık olmadan gezmeniz mümkün.
Tac Mahal Giriş Ücreti ise 750 Rupi. Aldığınız biletle anıt mezara ise tek giriş hakkınız var. Ancak bileti saklarsanız Agra Kalesi’ne 50 Rupi indirimle girebilirsiniz.

Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))