11.08.2017

# annevebaba # çocukluk

Oyuncak Müzesi ve Sunay Akın'ı çok seveceksiniz:)Ben her zaman Sunay Akın gibi derin bir şahsiyeti hep takdir etmiş, hep sevmişimdir. Özellikle televizyonda çıktığı an ekrana kilitlenir, bakalım bizleri hangi masal diyarlarına, hangi güzel öykülere götürecek diye merak eder dururum. 
Onu tanımam çok öncelere, yazmış olduğu kitaplarıyla yolumuzun kesişmesine dayanır. Okuldan yeni mezun olduğum dönem de yeri bir zamanlar maslak, nazmi akbacı iş merkezinde olan, reklam hizmetleriyle alakalı hizmet veren, Ajans C+E'de bir süreliğine çalışma fırsatım olmuş, ve kapak tasarımlarının Cem Günübek'in tasarladığı, kitap içeriklerinin dizgi-dizayn, mizanpajlarını yapma şansım olmuştu. Tabi bu bahsettiğim dönem yıllar öncesi bir dönemdi, reklam ve pazarlama yöneticisi Emine Hanım'ıda ayrıca sevgi saygılarımla anıyorum buradan. 
Ajansın, sanat ve iş dünyasından renkli yaşamlardan kişilerle çalışıyor olmasından sebep, buraya gelen yazar, çizer takımı , edebiyat dünyası renkli simaları ağırlamak bizim için çok keyifliydi. Güzel caz müziklerinin havada eksantrik bir biçimde kulaklarımızda çınladığı, mis gibi kahve kokularının burnunuzu etkileyip mistikleştiği, geç saatlere kadar çalışılan ve duman altı sohbetlerin koyulaştığı bu reklam ajansını her zaman çok sevmişimdir. Kariyer hayatımda bu ve buna benzer bir çok şirketler'de bulunup bir çok değişik ortam ve çok renkli arkadaşlarla tanışmama rağmen burası benim için hep özel , ve kalbimde değeri bir başka olmuştur. 
Sizleri iş dünyamla fazla boğmadan, oyuncak müzesinde geçirdiğim o güzel günü daha detaylı bir şekilde aşağıda paylaşmak istiyorum. Güzel atmosferli, büyüleyici, her sergilenen oyuncakların ve eşyaların farklı hikayeleri olduğuna inandığım bir sürü malzemenin , karşısında insanı derinlere daldıran, düşünmeye sevk eden müzeyi buyrun birlikte daha detaylı gezelim. 
Tabi öncelik, gitmek isteyenler ve ilgilenenler için müzenin tam teşekküllü adresini ve diğer bilgilerini en alt satırdaki link den paylaşıyorum. 
''İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde bulunan ve Sunay Akın tarafından dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, yıllardır hayalini kurduğu ve bu hayalini 23 Nisan 2005'te tüm çocuklar adına gerçekleştirdiği oyuncak müzesidir. Ailesine ait olan bu konak'ın her katlarında birbirinden farklı , önemli tarih ve zamanlar'a gönderme yapan oyuncaklar şahane bir ortamda, geçmişten fırlamışçasına karşınızda nazlı bir şekilde kendilerini sergilemekte ve etrafa uzay ışıklarını yaymaktadırlar. 
1700’lü yıllardan günümüze dek uzanan oyuncak kültürünün kısa ama güzel bir özeti olan müze, belki de çocuklardan çok yetişkinlere hitap eden, onları çocukluklarına kadar alıp götürebilecek bir konsepte ve oyuncaklara sahip. Bu yüzden özellikle çocuklu aileler için kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir masal evi de denebilir burası için. 4 katın tamamının oyuncaklara yer verilmiş olması ve onları tek tek incelemek çok keyifliydi benim için. Özellikle aklıma yer eden yerler ile ilgili; çok meraklı olduğumdan olsa gerek, uzay odası, çatı katının kitaplardaki küçük şato evleri aratmayacak gizemli havası, trende hareket ediyormuşçasına tren düdük seslerini duyduğunuz kompartıman, ve müze girişinde yer alan zürafa'dan çok etkilendiğimi belirtmek isterim. 
Bir detayda gözümden kaçmadı değil; beni geçmişe ilkokul yıllarıma götüren cin ali kitapları, yabancı ülkelerdeki savaşların anlatıldığı biblolar, ayyıldızlı eski türk oyuncakları, adile naşit bibloları, barbi bebekler, ve eskiyi daha da aranır özel kılan eski gıda, temizlik, marka ürünler. İnsan böyle yerleri kendi ülkesinde gezdiği zaman, inanın çok hoşuna gidiyor, diyorsunuz ki hemen oracıkta, gerçekten birilerinin kafası boş değil, düşünüyor, yazıyor, çiziyor, planlıyor. Hayatına ve yaşamına fark katıyor, ileri görüşlülüğünü konuşturuyor, yaptığı zahmetli işin de tabi meyvesini de bu şekilde yemeği hak ediyor. 
İlerleyen zamanlarda, beynimizi tam kapasite kullanacağımızı düşünüyorum da, gelecek gerçekten bazen hem ürkütücü, hem de, insanı heyecanlandıran bir dişli mekanizmaya dönüşüyor nazarımda, gelecekte her şey nasıl olur bilemem ama, umarım evrende canlı bir gezegen bulma, yeni bir hücre, yeni bir yaşam formu, yeni bir organizma, yaratma şansımız olur. Dünyamızın sonunu gerçekten çok merak ediyorum. Milyonlarca yıl öncesinde gerçekleşen, ışık hızında da hızlı gelişen çatlama ve patlamaların sonrasında, defalarca evrilip bükülen, defalarca farklı hayvan ve canlı türlerinin gelişip yok olduğu gezegenimizin, milyonlarca yıl sonrasında, defalarca yenilenip yeniden canlandığını yeni ve farklı yaşam formlarının yeryüzünde nefes alacak olmasına, yada olmayacak olması şüphesine ben bile şaşırıyorum. 
Yaşamda her şey yer değiştirip, yenilik ve dizaynla harmanlanıyor. Dünün gözdesi, bugünün müzesi haline geliyor. 
Müzeyi gezerken atlamamanız gereken bir diğer husus, en alt katta yer alan cafe de biraz soluklanıp bir şeyler içebilir, o gün şanslı gününüzdeyseniz Sunay Akın'nı görüp sohbet etme şansı yakalayabilirsiniz. Bunun haricinde burası ise size özel rezervasyonla birlikte kahvaltı ya da doğum günü kutlamaları için tercih edilebiliyor. Ayrıca, çoğunluğu sadece çocuklar için yapılan bir çok atölyeye katılmak mümkün. Bazı atölyelerde ise çocuklarla birlikte ebeveynlere de yer var.

Veda etmiyorum sizlere, yeni yazım yolda, hamdı pişti. keyifle okumanız ve çok keyif almanız, ve buraya mutlaka gitmeniz dileğiyle. Sevgiler
''İnsanın kendi adını bile geride bırakması, tuhaftır. Bir çocuğun kırık bir oyuncağı bırakması gibi, onu unutmak.''
 Maria Rilke               

Uzay odası
Müze katları

Tren odası

Bir annenin deprem sonrası müzeye hediye ettiği oyuncak bebek.
Benim bölüm:))Uzay dünyasıAlman ve nazi oyuncakları:(


Şu eski  ayyıldızlı başlığa bakar mısınız.
Ali topu tut,Ben:)

SUNAY AKIN
SUNAY AKINİstanbul Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Otobüs ile gelmek isterseniz; Kadıköy’den 10, 10B, 10S, 14Ç, 14 KS, 17, 17L, 19F, 19M, 19S, GZ1,GZ2, ER1, ER2 nolu hatların herhangi birisine binerek Göztepe durağında inerseniz, yürüyerek müzeye gelmeniz mümkündür.
Yeni açılmış olan Kartal-Kadıköy Metrosu ile de Yenisahra Durağı’nda inerek yine kısa bir yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Okuyalım;

                           
Yorum Gönder

Külliye Hamam İstanbul

Gelin hamamı adı altında, teyze, yeğen,  abla kardeş güruhuyla beraber soluğu Sarıyer meydanındaki hamamda alıvermiştik çok yıllar ön...

Günün Resmi

Günün Resmi
Sonbahar