2.08.2017

# aromatikyağlar # bitkikürü

Aromatik yağlar ve faydaları


 Bol yağışlı bol yağmurlu günleri geride bıraktığımız şu günlerden; keyifli uğraşlar ve keyifli bir yaşam  diliyorum herkese ;
  Eminim ki  kiminiz uzman ellerden çıkmış sağlıkla ilgili ürünleri  ve kozmetik  markalarını  kullanırken, kimilerinizde aktarlarda satılan bin bir çeşit  konulara  haiz  doğal , organik bitkisel ürünleri alıp  kullanmaktasınız.  Benim de bu tür konulara ilgim  olması nedeniyle  çok uzun zaman önce bir  yerlerden temin etmiş olduğum ve bir türlü yanımdan ayırmadığım , aromatik yağları ve detaylarını anlatan, belki ilerleyen zamanlarda  blog ismimden de anlaşılacağı  üzre savon marka kozmetik adı altında  kendimizin üretip piyasaya süreriz diye düşündüğümüz  birbirinden ilginç ve değerli aromatik yağlar ile ilgili tarifleri sizlerle paylaşmayı istedim. Umarım küçük de olsa  bir faydam dokunur, sizler  bu tarifleri internet ortamından daha detaylı ve  geniş kapsamlı araştırıp kendinize  özel güzel ürünler hazırlayabilirsiniz. 
Örneğin, ben kendime çok güzel bir dudak kremi balsam hazırladım bu şekilde..
Özellikle benim ilgi alanımı bilen arkadaşlarımıdan da cilt ve saç bakımı için bir sürü e-mail almış bulunmaktayım. 

Yıllar sonra yazılarımı okuyanlar için bir göbekli tepe bırakamayacağım fakat bu bilgiler ışığında, umarım geleceğin aydın düzeneğine dokunma şansım olur, zaman atlamış olur, seneler kendi içinde şeffaflaşıp kısır döngüsünden doğru yolu bularak gelecekte yaşayan ben kişilere, bana benzerlere, beni anlayanlara ulaşır.

Daha önce gökçeada ya gittiğimde Emekli öğretmen kaya abimizde güneşten korunmak amaçlı bir losyon tarifi almıştık,  o da bu tarifi adanın yerlilerinden ermeni bir abladan almış, tüm gün adanın keyfini çıkaran ve çok sevdiğimiz kaya abinin tarifini de  evimizde yer alan , başımın tacı, gözümün nuru kitap ve eşya kolilerimin, atmaya kıyamadığım  ve mutlaka bir tasarım, bir kolaj çıkaracağıma inandığım dergilerin, iş kıyafetleri numune ve kartelalarımın, pazarlama ajandalarımın, her bir yerden fırlayıp aramam ve mail atmam için bekleyen firmaların adını unvanını kaydettiğim  küçük notlarımın arasından , evin bir yerlerinden bulup çıkarabilirsem inanın onu da  hemen paylaşmak istiyorum.

Demem o ki; kim bilir  zaman bize neler getirecek, hangi yörüngeden hangi katmandan evren şarkısını bizlere fısıldayacak.  Kim bilir  geçip giden  zamanın  neresinde olacağız, belki çağ atlayacağız, belki çok gerilere belk ide çok ileri bir döneme uzay çağına erişeceğiz.   Tılsımlı bir evrenin  tam merkezine oturacağız. Katmanlar arası  gönül dünyamızda, ruhumuzun derinliklerindeki tüm efsunu , bir hamlede avucumuzun için de hapsedeceğiz. umarım  ben sevgili mozartın dönemine denk düşerimJ) çünkü kendisine gerçekten ama gerçekten tanımayı çok isterdim. Daha önceki yazımda da belirttiğim üzre müziklerinden, dehasından çok etkilendiğim bu kişiyi gerçekten çok seviyorum , sevgiyle, özlemle  yeniden adını buradan anıyorum.

Sizlere bu yazıları da yazarken düşünüyorum bir taraftan, acaba başka neler paylaşabilirim sizlerle diye, anne bahçesi,  dostlar, anılar, uzakta özlenenler, gidenler kalanlar, evdeki çiçekler, okunmuş tüm güzel kitaplar, izlenip etkisinden kalınmış filmler, yeni aldığım kıyafetler ve daha nicesi, daha şimdiden on başlığım  hazır, taslak şeklinde içeriklerini yazıp siz sevgili dostlarıma sunabilmek adınaJ
Aromatik yağların faydaları ve diğer etkileşimleriyle alakalı aşağıda daha detaylı olarak listeyi yazıyorum. Umarım küçük de olsa bir faydam dokunur sizlere, tıbbın öngördüğü tedavi şekillerinden caymadan, ama doğanın da bize verdiği güzelliklerden  ilham alarak, hiçbir şeyden hakkımız olan tabi güzelliklerden geri kalmadan bu  ürünleri  kullanarak faydasını ve yararını  fazlasından ziyade  görmenizi dilerim.

Geleceği hep kafasında kurgulayan,  okurken, uyurken bile hayallere dalan ,  uzaya gitmek isteyen , uzaylıların bir gün gelip kendisini alacağına inanan bir kadının yazıları bunlar mazur görün, Sevgiyle hoşgörüyle kalın...
Yeni işler peşindeyken Akçay sok 2017...
AROMATİK YAĞLAR HAKKINDA ANEKDOT
Uçucu yağlar, M.Ö.3000 yılından beri bilinen ve tıbda da alternatif tedavide ve kozmetikte kullanılan doğal olarak bitkilerden elde edilen yağlardır.

Bu değerli yağlar bitkilerin çiçek, meyve, kabuk, yaprak, rizom, reçine ve odun kısımlarından elde edilmektedir.

Uçucu yağlar, özellikle soğuk algınlığında, stres giderici olarak, uyku düzensizliklerinde bağışıklık sistemini yükseltici, dengeleyici olarak ve kozmetik alanında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.
Ülkemizde 50’nin üzerinde uçucu yağ, üretilmekte ya da ithal edilmektedir.
Bunların önemli bir bölümü çeşitli rahatsızlıklar için ve alternatif tıbbi tedavilerde ilaç kategorisine girmeden kullanılmakta; bir kısmı da cilt ve saçlarda kozmetik ürünlerle birlikte veya yanlız olarak kullanılmaktadır.

AYNSEFA YAĞI

Cilt bakımında yüksek nemlendirici olarak kullanılır. Hassas ciltleri dengeleyici ve güçlendiricidir. Tahriş olan ciltlerde onarıcı etkiye sahiptir. Güneş ışınlarına karşı koruyucu, ve cildi nemlendiricidir.
Bunun dışında varis, egzama, sivilce, mantar, pişik, isilik, ve döküntü gibi cilt problemlerinde destekleyici ve yardımcıdır.
Haricen yağ ve krem bazında kullanılır. Düzenli olarak cilt temizliği yapıldıktan sonra problemli bölgeye sürülür.

KAKULE YAĞI

İştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, gaz söktürücü, ferahlatıcı ve afrodizyak etkisi vardır. Sinir sistemi rahatlatıcı etkisi sayesinde sakinleştirici  olarak kullanılır. Kalp çarpıntıları ve kalp ritmini düzenler. Kahve ve çaya konursa iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Baş ağrısı ve yorgunluk gidericidir. Gargara şeklinde suyla karıştırılıp uygulandığında ağız kokuları giderir. Diş etlerinin güçlenmesini sağlar.
Dahili olarak, 1 fincan ılık suya 4-5 damla damlatılarak, kullanılır. Gargara şeklinde ağız sağlığı için uygundur.

YOSUN YAĞI
Metobolik işleyişi hızlandırarak deri altı yağ ve selülitlerde çözücüdür. Yapısındaki B vitamini , kalsiyum, çinko ve minareller sayesinde  cildi besler, hücreyi yeniler ve dokuları sıkılaştırır.
Vücut ve cilt bakımında maske uygulamalarına karıştırılarak ve masaj yolu ile cilde dairesel hareketlerle uygulanır.

ALABALIK YAĞI

Romatizma ve bel ağrılarına iyi gelir. Bel fıtığı kas (adale ) ağrılarına kullanılması önerilir. Kas gevşetici, kireçlenmeler ve mafsal  ağrılarına da kullanılır.
Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

ARDIÇ YAĞI

İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesine ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selülit tedavisinde, ayrıca romatizma ve ve kramplarda kullanılır. Ayrıca egzama ve selülit tedavisinde yardımcıdır. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır. Böbrekleri tahriş edebilir.
Dahilen; 2-3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen uygulama yapılacak yer,  kolonya ile temizlenir ve bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Antiseptiktir ve bu yüzden ayakta oluşan mantar, egzama hastalılarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Haricen; masaj yapılarak, cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışa atılmasını sağlayıp, tedavisine yardımcı olmaktadır.

AV0KADO YAĞI

Cilt nemlendirici, cilt yumuşatıcı, kas gevşetici ve selülite kullanılması önerilir. Böbrek taşı söktürücü özelliğinden dolayı kullanılması tavsiye edilir.
Dahilen; 1 fincan suya 4 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen de cilde masaj şeklinde uygulanır.

BİBERİYE YAĞI
İdrar söktürür, gaz giderir, kan dolaşımını  artırır. Bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer enzimlerini düzenlemede kullanılabilir. Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcı our. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı önerilir. Yağ çözücü ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.
Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla atılır, veya şekere damlatılarak günde üç defa kullanılabilir. Haricen; sinüzite, romatizmal ağrılara, sivilceler üzerine sürülerek deri ve cilde canlılık verir.

BÖĞÜRTLEN YAĞI

C vitamini içerir. Cildi canlandırmak için yüz ve vücut maskelerinde kullanılır. Cilde ce saçlara denge ve canlılık sağlar. Cilt temizliğinde güçlü bir tonik olarak önerilir. Deri yaralanmasında haricen kullanılır. Peeling şeklinde baz yağlarla karıştırılıp, yüzde ve vücutta cildi canlandırıcı olarak kullanılır. Banyo suyuna 1 fincan eklenerek cildi yumuşatır. Saç diplerine friksiyon şeklinde parmaklarla yedirilir. Tonik olarak 1 fincan ılık suya 5-6 damla damlatılarak cilt temizlenir. Cild haricen pamukla sıyrık ve yara üzerine sürülür.
                                                             
 BUĞDAY YAĞI

Hücre yenileyici, selülit için, yanık ve yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklıklarda etkili olarak kullanılabilir. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri, güneş lekeleri, ve doğum lekelerini gidermeye yardımcı olur.

CEVİZ YAĞI

Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici olarak önerilir. Doğal nemlendirici olup saç, saç diplerini ve saçları beslemeye, ayrıca romatizmaya iyi geldiği önerilir. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır.

ÇAM TEREBENTİN ESANSI

Saçı besler, dökülmeyi önler, kepeğin gidrilmesine yardımcı olur ve saçı kuvvetlendiric etkiye sahiptir. Saç diplerinde mikroorganizmaların oluşumunu engellenmesine yardımcı olur. Saç bakımı ve dökülmesinde,  1/1 badem yağı  ile karıştırılıp  saç diplerine friksiyonla, karışım şampuan içerisine (_200 gr. Şampuan) 2 kapak karıştırılarak uygulanır.

ÇÖREKOTU YAĞI

İdrar ve süt arttırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlayabilir. Hemoroitde, saçı beslemede, dökülmesini önlemede kullanılabilir. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenlemek ve yemeklere lezzet vermek için önerilir.

DEFNE YAĞI

Yemeklerde güzel kokusu için kullanılır. Gargara ile alındığında bademcik iltihabında, soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara önerilir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saçların büyümesine yardımcı olur. Gaz giderici ve kas gevşetici, şeker dengeleyici  olarak önerilir.

FESLEĞEN YAĞI

Buhar terapisi, sinir bozukluklarına ve alerji , migren ve başağrısından kaynaklanan stres durumlarında kullanılır. Sıcak banyosu kandaki ürik asidi azaltarak gut hastalığına iyi gelir. Cildin tazeliğini korur ve sivilcelere karşı korur. İdrar antiseptiği, midevi ve gaz söktürücü  etkilere sahiptir. Sivrisinek ve haşereye karşı da kullanılabilir.

FINDIK YAĞI

Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanabilir. Varis ve saçkıran hastalığı için faydalı olup, doğum öncesi, doğum sonrası  cildin esnekliğini  sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj olarak sürülebilir. Selülitte ve doğumdan sonra karın bölgesini sıkılaştırıcı  olarak kullanılabilir.

GLİSERİN YAĞI

Romatizmal ağrılara, cildi beslemeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Ayaktaki ve ciltteki ve eldeki çatlakları giderme özelliğine sahip olduğundan dolayı kullanılması tavsiye edilir.

GÜL YAĞI

Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler, ve açık yaralara önerilir. Makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini alır. El ve cilt için kullanıldığında birebir tatlı badem yağı ile karıştırıp kullanılabilir.

HARDAL YAĞI

Romatizma ve kireçlenme ağrılarıa faydalı olması nedeniyle tavsiye edilir.

HAVUÇ YAĞI

UV Işınına karşı,  vücut bağışıklığını artıtmaya yardımcı olur. Cildin bozulmasını önlemeye, güneşyanıklarının iyileşmesine yardımcı our. Hücre yenileyici, idrar arttırıcı, kan temizleyici, kan yapıcı ve kolestrolü düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca ses tellerine iyi gelir. Güneş yağında bronzlaşmayı sağlar.

ISIRGAN TOHUMU YAĞI

Saç dökülmesine, romatizmaya, hücre yenileyici, kan temizleyici, miyom küçültücü,  olarak kullanılır.

İĞDE YAĞI

Bağırsak bozuklukları, idrar söktürücü, ateş düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılır. Antiseptik özelliği vardır. Ağız kokusunu gidermede kullanılır. Gargara olarak kullanılır.

JOJOBA YAĞI

Sivilce, yarık, çizik yıpranmış ciltlerde, kırışıklıklarda, sporcularda ayak kremi olarak kullanılır. Saçların büyümesini ve güçlenmesini sağlar. Kepeyi önler, iltihaplı egzamalarda, selülit tedavisinde önerilir.

KAKAO YAĞI

Denizde bronzlaşmaya, hamilelik cilt bozukluklarınai çatlak önleyici, dudak çatlama ve ciltte pullanmayı önler.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Prostatı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı, kurt ve şerit düşürücüdür. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Antioksidan etkilidir. Cilt hastalığına iyi gelir. Direnç sistemini destekler. Toksinlerin etkisini azaltarak enfeksiyonlu, iltihaplı hastalıklardan koruyabilir

KANTORON YAĞI

Vücudu kuvvetlendirmeye, hazmı kolaylaştırmaya, ishali kesmeye, mide ağrısını dindirmeye, yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirmeye yardımcı olur. Hemoroite (basur)dıştan sürülür. Antiseptikdir.

KARABAŞ YAĞI

Kalbi kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Damar sertliğine, kolesterol ve şekere tavsiye edilir. Uykusuzluğa, öksürüğe, balgam söktürücü olarak önerilir. Zindelik verir. Egzama yaralarına yardımcı olur. Sivrisinek kovucu olarak önerilir. Stres ve gerginliğe yardımcı olur.  Günde 2’şer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Ayrıca cilde sürülür.

KAYISI YAĞI

Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler. Cilde canlılık sağlar. Kırışıklık gidericidir. Nemlendiricidir. Bağırsak parazitlerini yok eder.

KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Hücre yenileyicidir. Nemlendirici olarak kullanılır. Cilt ve göz çevresi kullanımında tatlı badem yağı  ile karıştırılması önerilir. (Hassas ciltlerde yanma yapabilir) Ayrıca karın ağrısı ve şeker hastalığında ağrı gidericidir. 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak, tok karnına, günde 1 kez içilir. Masaj yağı olarak kullanılır.

KEKİK YAĞI

Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıkları, dişeti iltihapları, şeker hastalığına, romatizmaya önerilir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu artırır. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Gastrit gibi rahatsızlıklara  yardımcı olur. Kolesterol ve yüksek tansiyona dengeleyicidir. Zayıflamada yağ çözücü olarak önerilir. 2-3 damla, yarım fincan suya katılarak ve şeker üzerine damlatılarak kullanılır.

KETEN TOHUMU YAĞI

Menopoz sıkıntılarını, mide ağrılarını, ve kabızlığı giderir. Zihni açar, hazmı sağlar. Sindirim sistemi iltihaplanmalarında etkilidir. 1 fincan suya, 5 damla damlatılarak, günde 3 defa içilir.

KİMYON YAĞI

Migren ağrılarında etkilidir. Uyarıcı özelliği vardır.

LAVANTA YAĞI

Baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ağrılarında ve ayrıca güve, ve sivrisinekleri uzaklaştırır.

LEYLAK YAĞI

Ateş düşürmeye, toksit maddeleri atmaya, romatizmaya, kramplara, siyatikve mafsal ağrılara ve gut hastalığına kullanılır. 1/1 baz yağlar (tatlı badem, keten, zeytinyağı v.s) ile karıştırılıp vücuda sürülüp masaj yapılır.

MELİSA YAĞI

Uykusuzluk ve kan temizleyicidir. Sinir gerginliği, ve stres teskin edicidir. Bitkinlik, yorgunluk, nefes darlığı ve astımda kullanılır. Ayrıca mideye, sinirsel başağrılarına, migrende kullanılabilir. Günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir.

NANE YAĞI

Anne sütünü artırmaya, bağırsakları temizlemeye, migreni yoketmeye, sinüsleri açıcı özelliği vardır.

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI

C vitamini kaynağıdır. Antioksidandır. Vücuttaki atık maddelerin dışa atılımında etkilidir. Kanın akıcılığını artırarak damar sertliğini önler. Kalp riskini önler. Kötü kolestrolü azaltarak tansiyonu engeller, iştahı açar, Bayanlarda östrojen takviyesi sağlayarak  kadın hastalıklarını ve menopoz sıkıntılarını gidermeye yardımcı olur. Selülit üzerinde etkisi vardır. Salata ve meyva suyu içine katılarak veya 1 fincan suya 7-8 damla damlatılarak kullanılır.

OKALİPTUS YAĞI

Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülit, nezle ve gribe kullanılır. Saç dökülmesi ve kepeği önleyicidir.

PAPATYA YAĞI

Cilt iyileştirici, ve cildi besler özelliği vardır. Bademcik ve diş iltihabında gargara olarak kullanılır. 1 fincan suya, 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır. İçilmesi sakıncalıdır.

PORTAKAL YAĞI

Mide rahatsızlıklarına, ateş düşürmeye, romatizmaya iyi gelir. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Pastalara esans olarak katılır. Kan dolaşımını düzenler. Sinir yatıştırır.

SANDELA AĞACI YAĞI

Antidepresan, sakinleştiricidir. Afrodizyaktır. Kas gevşetici, doku yenileyici, cildi nemlendirici, ate düşürücü etkisi vardır. Dikkat; solunum yetmezliği, bronşial astım, alerjik astım ve akciğer rahatsızlıklarında kullanmayınız.

SARIMSAK YAĞI

Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar, hazımı sağlar, kabızlığı yok eder. Kanı temizler, kalp adalesini kuvvetlendirir. Tansiyonu dengeler, saçkıran hastalığını yok eder, saç uzatır ve dökülmesini önler. Mikrop öldürücü özelliği vardır.

SOYA YAĞI

Karaciğer yağlanması ve karaciğer yorgunluğunun azalmasına  yardımcı olur. Soya kan yağlarını düzenleyerek kötü kolestrolü düşürür. E, D, ve K vitaminiyle hücre yenileyici, doku onarıcı ve cilt bakımında uzmandır. Safra, sinir sistemi, ve eklem ağrılarına iyi gelir, gece terlemelerini önler.

YASEMİN YAĞI

Romatizmaya iyi gelir, cildi besler, selülit giderir, cildi sıkılaştırır. Stres, sinir yatıştırıcı olarak banyo suyunda beklenmesi tavsiye edilir.

YILANG YILANG YAĞI

Aroma terapi masaj yağı olarak kullanılır.

ZAMBAK YAĞI

Vücut ağrılarını gidermek, selülit tedavisinde kullanılır. Vücuda masaj şeklinde kullanılır.

ZENCEFİL YAĞI

Buhar terapisi, soğuk algınlığı, nezle, bulantı, halsizlikde kullanılır. Masaj yağı ve banyoda kullanılır. Romatizma, eklem ve adele ağrılarında, kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde faydalı olduğu için tavsiye edilir. Yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkiye sahiptir.

AĞRI GİDERİCİ YAĞLAR

Kekik, alabalı, karanfil, pelesenk, susam, sarımsak, portakal, gliserin , çam terebentin, biberiye, okaliptüs yağlarını karıştırıp, ağrıyan bölgeye önce kolonyalı mendil ile silinir. Sonra yağlar yedirilerek sürülür. Sıcak havlu ile sarılır. 2-3 saat sonra yıkanabilir.


AROMATERAPİ YAĞLAR

Bergamut aroması, gül, yağı, mersin yağı, portakal yağı, okaliptus yağı, ardıç yağı, defne, adaçayı, nane, lavanta, yasemin, limon karıştırıp masaj şeklinde uygulayın. 

BANYO İÇİN ESANSLAR

Defne, okaliptus, ardıç limon, rezene, bergamut aroması, melisa, lavanta, menekşe, gül, adaçayı, biberiye, banyo suyuna 5 damla karıştırılır. Bu su ile masaj yapılıp yıkanması tavsiye edilir. 

BRONZLAŞMA DENİZ YAĞI

Ceviz yağı, kakao, kayısı, havuç, fındık, badem yağlarını karıştırın. Bütün vücuda sürün. Güneşte bekleyin. 

CİLT BAKIMI

Portakal yağı, limon, kayısı, gül, buğday, papatya, havuç, jojoba, yasemin yağını karıştırın. ıslatılmış pamuğa  1 çay kaşığı dökülür. Losyon şeklinde cilde sürülür. 30 dk sonra ılık su ile yıkanır. 

CİLT ÇATLAKLARI

Kakao yağı, gliserin, keten, badem, naturel sızma zeytinyağı, çörekotu yağı, kantaron, kayısı, melisa, havuç yağları karıştırılıp çatlayan -kuruyan bölgeye masaj yapılarak yedirilir. 

MASAJ YAĞLARI 

Susam yağı, alabalık, kekik, lavanta, nane, gliserin, ardıç, jojoba, biberiye, portakal yağları karıştırıp vücuda masaj yapın. Bütün vücudu bu masaj yağıyla ovun. 

SAÇ BAKIMI ( Yağlı ve cansız saçlar için)

Portakal yağı, çam terebentin esansı, defne uçucu yağ, biberiye yağı, mersin yağı, papatyayağları karıştırılıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstendiği kadar bekletip yıkanır. Haftada 2 defa yapılır. 

SAÇ BAKIMI ( Kuru ve cansız saçlar için) 

Badem yağı, susam, çörekotu, menekşe, naturel sızma yağı, kekik, ceviz, hindistan cevizi, çam terebentin esansı, karıştırıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstendiği kadar bekletilip yıkanır. Haftada 2 defa yapılır. 

SELÜLİT TEDAVİSİ

Zambak yağı, keten yağı, ardıç yağı, portakal, buğday, nane, susam, yasemin, anason, rezene, lavanta, limon, biberiye, jojoba yağları karıştırıp, selülitli bölgeye iyi bir masajla yedirin. 2 günde 1 yapılmalıdır. 1-2 saat sonra yıkanır. Hassas ciltlerde daha kısa bekletilir. 

SİNİRSEL BAŞAĞRISI MİGREN

Nane yağı, pelesenk, papatya, kekik, lavanta yağlar karıştırlıp şakaklara ve alın bölgesine yağlar su ile yada ıslak pamuğa dökülerek (seyreltilerek) masaj yapılarak sürülür. 

NOT: Bitkisel yağların yoğunlukları farklı olduğundan kullanmadan önce iyice çalkalayınız. Kapağını sıkıca kapatarak serin bir yerde doğrudan güneş ışığı  almadan yerde saklayınız. 

Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))