21.01.2017

# batum # batuma nasıl gidilir

Gürcistan & BatumBatum,  deniz kıyısında kurulmuş tam bir tatil şehri. Liman kenti özellikleri taşıyan şehir, büyük turistik gemilerin durak noktası olması nedeniyle çok sayıda turisti ağırlıyor. Tarihi bir dokusu olan şehirde gökdelenler, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binalar ile bakımlı tarihi yapılar, eski kiliseler bir arada bulunuyor. 
Sovyet Rusya döneminden kalan sıvaları dökülmüş eski binalarla, gökdelenlerin sırt sırta bulunduğu, iyi korunmuş tarihi binaları ile gezilesi görülesi bir yer bence.
 Karadeniz sınırını  geçtiğinizde bambaşka bir dünya, bambaşka kurallar, bambaşka hayat tarzı ve insanlar sizi karşılıyor. Gitmek isteyenlere öncelikle şunu söylemeliyim ki eğer araba ile gitme niyetindeyseniz, sınır kapısında sizleri inanılmaz bir kuyruk bekliyor. Ortalama 4-5 saat gibi bir süreç de sınırı geçebiliyorsunuz.  O yüzden de gitmek isteyenlere uçak'la gitmelerini öneririm. Veya sınır kapısından yaya olarak geçip içeride  araç kiralamalarını önerebilirim.  Başta da belirttiğim gibi burada her şey çok farklı, düzen, nizam, oteller, sokaklar, yaşam biçimleri, gece hayatları her şey bambaşka, küçük bir avrupa esintisi yüzünüze, yüzünüze doğru esiyor, Altın kum plajları, çocuk cıvıltıları, rengarenk otelleri ile istediğiniz bir yerde kalmak mümkün. 
Herkesin bildiği üzre, et, içki ve sigara çok uygun, çok acıktığımız için soluğu hemen  yemek yiyebileceğimiz şöyle canlı kanlı, taze antrikotlarla bedenimizi enerji depolatarak  güçlendireceğimiz bir mekanda yemeklerimi yedik. 
Batumun merkezi çok canlı, gece hayatı çok renkliydi.  Her yerde alışveriş yapabileceğiniz marketler sürüsüne bereket dolu ve hepsi de bayanlar tarafından işletiliyordu. Bayanlar bu konuda oldukça girişken ve tecrübeli:)) Gece hayatının olmazsa olmazı  kumarhaneler her yerde karşınıza çıkıyor.  Şehri tepeden izleyeceğiniz teleferik'le yukarı çıkıp bambaşka bir maceraya atılmanız sözkonusu:)) Dikkat ettiğim bir husus giyim  kıyafet burada çok pahalı, özelikle  Ruslar, Türkiye'den kıyafet satın alıp burada satıyorlar. Bir gün Amerikaya yerleşirsek, benimde hayallerimden biri bu, hem iş kıyafeti satmak, hem Türk ürünlerini tanıtmak, Türk danışma merkezi gibi bir şey, belki özel tasarım t-shırtler de yaparım kimbilir, zaman çok göreceli bir kavram, herşey bir anda bambaşka bir hale bürünüyor yeterki sabırlı ve sebatkar olalım.
Bir günümüzü  Batum'da geçirip, doyamadan ayrıldığımız için içim biraz buruk olsa da   en kısa zamanda burayı yeniden fethedip, civarlardaki şehirleri de gezmeyi planlarımız arasına almış bulunuyoruz. 

DİKKAT:))

*Batumun trafiği çok fena aman dikkat edin. 

*Ahşap bira bardaklarından almayı unutmayın.

BATUM'DA GEZİLECEK YERLER

*Teleferikle şehrin manzarasını keşfedin.

*Batum Bulvarı

*Piazza Meydanı

*Tiyatro Meydanı

*Avrupa Meydanı

*Asronomik Saat

*Batum Limanı

*Chacha Tower

*Batum Fener Kulesi

*Aşk Heykeli

*Ferris Fheel

*Alfabe Kulesi

*Virgin Mary Kilisesi

*Batum Botanik Bahçe

*Orta Camii

*St Nickolas Church Kilisesi


Uzun bir sıra sonrası  tülinko hallleri
Girişte sizi karşıyan heykel ve küçük çaplı bir şelale hemen arka tarafında mini bir şelale  ben ayderde ki  gelin tülü şelalesine benzettim.


Nerde görsem çekmekten asla vazgeçmeyeceğim çiçekler:))
Hava mis gibi sıcak, ve sahilde  güneşlenip dinlenip yüzen güzel yurdun güzel insanlarıBu bayandan aşağıdaki batum hatırası ahsap bardaklardan aldık, artık biramı içersiniz ayranmı orası size kalmış bu tarz şeyler çok ucuz almadan dönmeyin derim.Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))