24.12.2016

# başçarşı # bosna hersek

Bosna Hersek (Saraybosna)AVRUPA GEZİ 2


Saraybosna geldik gelmesine ama tren yolculuğumuz çok maceralı geçti, trenle seyahat edeceklere  tavsiye edeceklerim şunlar; mutlaka kalın birşeyler giyin gece çok soğuk oluyor, garlarda, bekleme yerlerinde, ve lavaboya giderken  dikkatli olun, yanınızda birisi olsun mutlaka, kalabalıklardan ayrılmamanızda fayda var. Sonuç olarak tuhaf insanlarla karşılaşmanız mümkün:( kötü bir anım olması sebebiyle özellikle yazmak istedim.)  Gelelim Saraybosnaya geçişimize, yolculuk yaptığımız dağlar köyler sanki bizim karadenize benziyordu, dağların arasına kurulmuş burası ve ortadan 2 ye ayrılmış bir taraf müslümanların köyü kasabası, camisi ve yaşam şekilleri, diğer taraf ise tamamen sırplar, Rumlar ortaya karışık, Türk mahallesi ne kadar sakin zamanın gerisinden geliyor gibi olsa da, sonuçta bir acının bir dramın eserlerini taşıyor hala, savaşın yapılan zulmün izleri her nereye baksanız sizi takip ediyor, kurşun işlemiş metruk binalar, eski evler, yıkık dökük zulümden geriye kalmış eski saraybosna. 
Gündüz türk çarşılarını, türklerin yerleşim yerlerin gezip gördükten sonra, gece şehrin diğer tarafına doğru ilerlemeye başladık, eskiden tv'lerde gördüğümüz, izlediğimiz saraybosna ile alakası yok, burası geceleri bir cennet, insanlar şıkır şıkır, barlar sokaklar cıvıl cıvıl, şehrin diğer tarafı erkenden kapanırken burası yeniden doğuyor gibi, sabaha kadar eğlenmek, gezmek, cafelerde oturmak, şahane pizzalardan tatmak, saraybosna kendini toparlamış bir halde hayata sıkı sıkı tutunmuş olduğunu görmek, insana ülkesini daha da özletiyor, değerini daha iyi anlıyor, ekonomisini refahına bile bakışı değişiyor, istanbul a adım attığımızda ne kadar zengin bir ülke olduğumuz için daha da şükreder oldum, arada böyle uzaklara gitmek iyi oluyor, her şeyin farkında olmak, okunan ezanların kıymetini bilmek, en küçüğünden otobüslerimizin trenlerimizin bile teknoloji donanımlı olduğunu görmek bile şükretmemiz için büyük bir nimet:)
 Şehrin dışında  yıkık dökük trenlerle gittiğimiz yeşillikler içinde bir yer vardı adı aklıma gelmiyor bir türlü daha sonra mutlaka belirteceğim.. Bizim İstanbul daki bahçeköy'e benziyor, faytonla gittiğiniz bu yerde piknik alanları, cafeler, nefis ağaçlar ve nefis bir doğa var, doğanın içinde öylece oturup zamanı burada dondurabilirsiniz. Tarkovsky görse inanın burada mutlaka bir film çekme gayretine girerdi diye düşünüyorum. Bence büyülü bir yerdi orası, aşağıdaki görüntüler oraya girişte çekmiş olduğu fotolar ( 3 numaralı tramvay sizi tıngır mıngır Türkler’in yerleşim bölgesi olan Ilıca’ya taşıyor. Ilıca’da ne yapacağız diye sorunca da 1. Alley’de faytona binin, 2. Vrelo Bosna’da yürüyüşe çıkın önerileri geliyor.) Vrelo bosna bayılacağınız bir yer mutlaka gidin derimm  bazıları Zlatna Ribica 'yı görün diyorlar, dedimya bu tur keşif turuydu mutlaka buralara yeniden gelmek, uzun uzun kalmak ve daha detaylı çevresini özellikle  Mostar köprüsünü,  ziyaret etmek istiyorum. Saraybosna Özgürlük Ateşi

Savaşın izleri tüm sokaklarda, tüm evlerde, tüm binalarda çok üzücüSanatsal resim çekme yarışması başlasın:))Saraybosnada girdiğim bir kuaför:) omu kuaför ben mi kuaför?  hepsi bakımlı alımlı hatunlarınn:)) duruşa endama bakarmısınız?:)))

Saraybosna Çeşmesi


Buraya gelipte boşnak böreği yemeden dönmek olmaz

Boşnak Böreği

Vrelebosna

Kahve tepsisi güzel ama aynı şeyi kahve için söyleyemeyeceğim. Bizim türk kahvesinin tadı benzemez hiçbir tada:)
Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))