28.12.2016

# asosanasılgidilir # asosaulaşım

Ayvacık-Babakale-Assos -Behramkale bir kuple:))

Merhabalar sizlere;
Asos'a gitmeden önce, burayı nasıl keşfettiğim ile alakalı minik bir anekdot geçmek istiyorum. Yıllar Önce Ayvacık, Gürpınar köyün'de sevdiğim dostlarla birlikte çok güzel bir tatil yapmıştık. Denize sıfır, sessizliğin ortasında, güneş şapkalarımız başımızda, havuz kenarı kendi yaptığımız şahane yiyeceklerle  olağanüstü  bir tatil olmuştu bizim için.  O tatil'de  çok güzel köşe yazıları, notlar ve şiirler yazdığımı hatırlıyorum. Hayattan çok mutlu, ve umutlu, yaşayacağım daha çok şeylerin olacağının bilincinde olarak,sabahları buz gibi denize girerek,  denizaltında  balıklarla, kaplumbalarla yüzerek,  derinlerde çok derinlerde korkusuzca, eşsiz maviliğe kendini bırakarak, güvenmek her şeye güvenmek, inancını hiç yitirmemek ve saf bir duyguyla asıl o günlerde  kalbinin  daha çok mutlu olduğunu bilerek. Ayvacık Gülpınar köyü, sakin bir tatil isteyenler için çok uygun, doğa size, siz doğaya hakim olarak şahane bir tatil serenomisi var burada:))
Şimdilerde bir dostum hemde çok sevdiğim bir dostumun burası. Eğer yolunuz düşerse, mutlaka bu köyü gezip, sahilinde denize girin derim. Biraz ilerde yer alan Babakaleye uğrayıp, nefis balıkların tadına bakın, bir zamanlar korsanlar'dan korunmak amacıyla yaptırdıkları kaleyi gezip, uzaktan güneşin size göz kırpışını seyredin. Dingin suların heybetliliğini ve mavinin her tonuna aşık olarak, dinlenerek, kalpten dinlenerek geri dönün.
Buralarda tatil yaptığınızda, mutlaka Asos Behramkale'yi ister istemez merak edip, mutlaka bir keşif turuna çıkacaksınız, ama öncesinde, köy meydanından biraz ileriye yürüdüğünüzde Apollon müzesini'de gezin görün derim mutlaka,   http://www.smintheion.com/alan Gürpınar köyüne kurulan pazardan her türlü sebze ve meyveyi almanız mümkün, hatta Ezine peyniri almadan dönmeyin derim. Bir de yol kenarlarında satılan zeytinyağı, zeytin, domates sosları, reçel çeşitleri  felan'da ilginizi çekecektir. Sadece alırken dikkat edin, uzun süreli kalmış ve bayatlamış olmasınlar.
 Mis gibi dağlar, uzun yollar, bol manzaralı, irili ufaklı köy evlerini ve şose yolları geçip Behramkale Asos'a varıyoruz. Kendi halinde şirnmi şirin bir köy, bir çok el sanatları atölyesi, emeği göz nuru güzellikdki dükkanları gez gez bitiremiyorsunuz. Asos kalıntılarını ve eşiz manzarayı göreceğiniz yere doğru, yokuş  yukarı çıktığınız yolun üzerinde  köy halkının kendilerinin yaptığı doğal ürünlerden satınalabilirsiniz. Hediyelik eşyalar, el emeği ürünler, kurutulmuş otlar, bitkiler, çaylar v.s Kutu içinde kurutulmuş incir aldığımızı ve çok sevdiğimizi hatırlıyorum. İnsan doğası gereği gördüğü herşey den  dayanamayıp bir parça almak istiyor. Tüketim toplumunun en sevdiği insan manzarası işte bu.
Yokuş yukarı çıktığınız yerde sizi Assos Antik Kenti'nin kalıntıları karşılıyor. Hem kitaplarından hem de yazdığı yazılarından, şahsına ve yaptığı işlere hayran olduğum Eylem Aktepe'nin linkiyle sizi daha çok tarihsel bilgilere ulaştırmak istiyorum. Eylem daha önce de Gökçeada için bir rehber hazırlamıştı. Gerçekten bu konuda çok başarılı bravo diyorum kendisine. http://www.assosrehberim.com/nm-Assos_Antik_Kenti-cp-100  ,http://www.gokceadarehberim.com/iletisim/Yukarıdaki manzaranın güzelliği,  kalıntıların devasallığı,  gökten inen ışık huzmesinin si yarattığı  başdönmesi, sizleri kendi ekseninde dönmeye davet eder gibi. 
Asos Behramkale

Asos Kalıntıları
Baykuş Seramik Ayölyesi:)Behramkale Hediyelik Eşyalar Pazarı
Ayvacık Gürpınar YoluAyvacık
AyvacıkBabakale

2010 AYVACIKBabakale manzara


EDREMİT KAZDAĞLARI 2010
ASSOS 2010


Yorum Gönder

Kış Uykusu...

Nihal, ''Gitmedim, gidemedim'' Artık yaşlandım mı kafayı mı oynattım yoksa, başka bir adammı oldum. Nasıl istersen ...

Günün Resmi

Günün Resmi
Bir kedi lütfen:))